Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czym jest fotografia artystyczna?

 2022-11-28 

To jedno z najtrudniejszych pytań: czym jest fotografia artystyczna? Niezależnie od tego, czy środkiem wyrazu jest literatura, muzyka, malarstwo czy fotografia, dane dzieło może być dla jednych dziełem wzniosłym, a dla innych czymś mniej ważnym. Sztukę można zdefiniować w użyteczny sposób, ale odpowiedź na to pytanie zawsze wymaga pewnej osobistej interpretacji i odczucia, co oznacza, że nigdy nie można osiągnąć ostatecznej odpowiedzi. Obecnie każdy posiadacz smartfona może uważać się za fotografa. Kiedy więc fotografia urasta do rangi artystycznej? O oryginalności zdjęcia może świadczyć to, że zdjęcie nosi odcisk osobowości, znak osobistego wkładu fotografa.

Fotografia artystyczna – czysta, czy przetwarzana?


Powinieneś wiedzieć, że fotografia jest częścią tego, co składa się na trzecią sztukę, innymi słowy sztukę wizualną. Tak więc, fotografia od dłuższego czasu należy do kategorii sztuki. Pomimo swojej historii, nawet dzisiaj trudno jest podać ścisłą definicję, czym jest fotografia artystyczna, która będzie pasować wszystkim. Pojęcie sztuki pozostaje subiektywne i jest kwestią wizji oraz opinii każdego z osobna. 


Można jednak uznać, że fotografia jest artystyczna od momentu, w którym fotograf próbuje się komunikować, eksplorując swój potencjał twórczy. Będzie zatem starał się przekazać przesłanie, emocje lub uczucie. W tym celu na przykład, osiągnie sprawność techniczną w zakresie kompozycji zdjęcia. Fotografia artystyczna jest dla artysty szansą na zgłębienie swojego potencjału twórczego, a tym samym na połączenie estetyki, niepowtarzalnej kompozycji i zaangażowania konceptualnego. Zwróć uwagę na to, że artysta, któremu udało się to połączenie, będzie mógł podzielić się z publicznością swoją wizją świata i emocjami poprzez pokazywanie tych fotografii.

Aparaty w naszej ofercie:

Fotografia artystyczna — 2 typy


Istnieją dwa typy pasjonatów fotografii, ze wszystkimi niuansami pomiędzy:


  • miłośnicy fotografii czystej, srebrnej lub cyfrowej, która nie przeszła przez komputer, a została zrobiona na miejscu i bez manipulacji;
  • miłośnicy sztuki, która nie szukając technicznej prawdy, interesuje się rezultatem artystycznym i jego znaczeniem, bez względu na proces fotografowania, obróbkę postfotograficzną, miks zdjęć i inne.


Niemal od początków fotografii, niektórzy malarze bali się jej realizmu, który pozbawiał ich funkcji dokumentalnej. Istnieje jednak zasadnicza różnica w podejściach – malarze wyobrażają sobie swoje obrazy, podczas gdy fotografowie je zapożyczają. Jedno to kreacja, a drugie to objawienie. Ruchy artystyczne, takie jak impresjonizm, nie były istotne dla fotografów, ale ruchy takie jak surrealizm już tak. Artystą, który stworzył przełomowe surrealistyczne zdjęcia, był Man Ray. Używając światła i nowych technik, był w stanie przedstawić ludzkie ciało w zniekształcony sposób. To sprawiło, że widz zastanawia się, na co patrzy. Ponadto przedmioty codziennego użytku i sceny, zostały uchwycone w taki sposób, że także widz spojrzał na nie w nowy sposób. Rodziło to pytania, czy patrzymy na przedmiot, czy obraz przedmiotu i czy fotografia naprawdę jest sztuką, czy tylko uchwyceniem tego, co widzimy przed sobą?


Ta dyskusja jeszcze się dziś nie zakończyła. Z jednej strony, fotografia to nic innego jak dokumentacja tego, co fotograf widzi przed sobą. Z drugiej strony istnieje grupa, która uważa, że fotografia jest formą sztuki. Możesz manipulować zdjęciami po ich zrobieniu i sprawić, by ludzie spojrzeli na rzeczy w inny sposób. Dziś fotografowie tworzący dzieła sztuki są znacznie bardziej doceniani, niż kiedyś. Słusznie – nawet jeśli masz do dyspozycji aparat, potrzebne jest również dobre oko i artystyczny umysł, aby zamienić zdjęcie w dzieło sztuki.


W czasach nowożytnych, kwestie związane z fotografią artystyczną komplikuje technologia. Fotografowie dysponują teraz niezwykle potężnymi narzędziami, które mogą całkowicie zmienić wygląd zdjęć, w postaci filtrów, które mogą zastosować do zdjęć zrobionych za pomocą smartfonów i innych urządzeń. Aplikacje komputerowe, takie jak Photoshop, również dały niesamowite możliwości niedoświadczonym fotografom.

Indywidualna ekspresja artysty


W fotografii artystycznej, artysta używa aparatu jako jeszcze jednego narzędzia do tworzenia dzieła sztuki. Aparat jest używany do tworzenia dzieł sztuki, które ujawniają wizję artysty i wyrażają tę wizję, zamiast dokumentować temat przed obiektywem. Tak więc, fotografia artystyczna musi wykraczać poza dosłowne przedstawienie sceny lub tematu. Musi głęboko wyrażać uczucia i wizję fotografa oraz jasno pokazywać, że został stworzony on przez artystę, a nie tylko przez aparat. Musi być jasne, że była to oryginalna, przemyślana kreacja i że każdy aspekt wykonania fotografii w terenie i w cyfrowym studiu fotografa, jest indywidualną ekspresją artysty.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756