Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Domowe studio fotograficzne – jak je zrobić?

 2023-10-09 

Wielu fotografów marzy o posiadaniu własnego studia fotograficznego, ale jego planowanie może być przytłaczające. W pierwszej kolejności zastanów się, jakie sesje zdjęciowe zamierzasz robić. Studio portretowe będzie się nieco różniło od studia, w którym będziesz fotografował drobne przedmioty na aukcje internetowe albo uprawiał fotografię produktową.

Kiedy domowe studio fotograficzne jest niezbędne?

Jeśli nie robisz sesji zdjęciowych regularnie, mogą wystarczyć Ci czyste światła ścienne i okienne. To wszystko, czego naprawdę potrzebujesz do prostych portretów. Nie musisz mieć dostępu do miejsca o powierzchni 100 metrów kwadratowych, aby wykonywać portrety studyjne. Możesz przekształcić wolny pokój, a nawet szopę na narzędzia w domowe studio fotograficzne. Praca w mniejszych przestrzeniach może być sporym wyzwaniem, wymagać będzie dużej elastyczności, zdolności do kompromisów i dużej kreatywności.


Jeśli jednak planujesz fotografować produkty kilka razy w tygodniu, wtedy dedykowane studio fotografii domowej byłoby najbardziej idealne.


Najlepiej byłoby zainwestować w sprzęt, który jest kompaktowy i łatwy do przechowywania. W ten sposób będziesz mieć możliwość posiadania stałego studia, a także możliwość przemieszczania sprzętu do innych lokalizacji.


W większości przypadków wystarczy pomieszczenie o powierzchni 10-15 metrów kwadratowych, aby zmieścić cały sprzęt do domowego studia fotograficznego. Do portretów jednoosobowych wystarczy kilka metrów kwadratowych. Portrety noworodków i małych dzieci są możliwe niemal wszędzie.


Należy jednak uważać, ponieważ wielkość domowego studia może mieć wpływ na oświetlenie na zdjęciach. W dużym studio fotograficznym łatwiej jest kontrolować sztuczne światło. W bardzo małych pomieszczeniach z niskim sufitem rozproszone światło może być większym problemem. Jeśli więc Twoja przestrzeń jest niewielka, najlepiej będzie pozostać przy oświetleniu okiennym. Zawsze stworzy przyjemne światło, bez względu na wielkość Twojego studia.

Domowe studio fotograficzne – czego potrzebujesz?

Gdy zaczynasz przygodę z fotografią w studio, aby wyposażyć domowe studio fotograficzne naprawdę niewiele potrzeba. Do wyboru jest mnóstwo sprzętu studyjnego, z którego trudno jest wybrać ten, który trzeba kupić w pierwszej kolejności.


Oto przydatna lista podstawowych ustawień sprzętu potrzebnego, aby stworzyć niewielkie, domowe studio fotograficzne:

  • Światła – jedno światło i odbłyśnik w zupełności wystarczą, aby zacząć. Jednak trzy lampy zapewnią najlepszą elastyczność. Mogą to być trzy tanie ręczne lampy błyskowe. Jednak nie daj się zwieść gorączce zakupów. Zacznij od jednego światła. Naucz się podstaw i rozbuduj swój sprzęt, gdy będziesz potrzebował większej elastyczności. Możesz także robić wspaniałe portrety za pomocą tylko jednej lampy błyskowej.
  • Flash Trigger – to narzędzie jest niezbędne do zdalnego wyzwalania lamp błyskowych. Potrzebujesz konkretnego modelu, który jest kompatybilny z twoimi lampami błyskowymi i aparatem. W przeciwnym razie to w ogóle nie zadziała.
  • Modyfikatory oświetlenia – reflektor i parasol to podstawa. Przydatne będą parasole, softboxy i octaboxy. Są całkiem dobre i można je złożyć w małe, łatwe do przechowywania paczki.
  • Żele – to arkusze półprzezroczystych materiałów występujące w różnych kształtach (aby dostosować się do źródła światła) i kolorach. Zmieniają kolor tła, gdy są używane w świetle tła i wprowadzają efekty świetlne do twojego portretów.
  • Flagi – zatrzymują rozproszone światło przed odbijaniem się na planie. Flagi mogą być zrobione ze wszystkiego, co jest czarne. Panel, karton, zasłona, ściereczka itp. sprawdzą się bardzo dobrze. Odbłyśniki 5 w 1 mają czarną stronę, dzięki czemu też można je wykorzystać jako flagi.
  • Stojaki oświetleniowe – do każdej lampy potrzebny jest jeden stojak. Zasadniczo im cięższe jest twoje światło (wraz z modyfikatorem światła), tym mocniejsze muszą być twoje stojaki. Nie inwestuj w tani sprzęt, bo ryzykujesz, że twoje lampy będą zbyt niestabilne i chybotliwe.
  • Tło – składane tło to dobry sposób na początek o ile nie możesz zainstalować stałego tła. Do wyboru są dwa rodzaje tła studia fotograficznego. Składane tło portretowe lub profesjonalne tło na wsporniku albo na systemie szynowo-rolkowym przymocowanym do ściany lub sufitu.

Sprzęt fotograficzny to nie wszystko, czego potrzebujesz, aby wyposażyć domowe studio fotograficzne. Powinieneś także zaopatrzyć się w te akcesoria codziennego użytku, których będziesz potrzebować do swoich sesji:

  • Drabiny schodkowe – drabiny są przydatne do zmiany punktu widzenia na model, a także do zmiany orientacji i ustawień świateł.
  • Wiatrak – mniejsze i większe mogą wprowadzić trochę ruchu do twojego portretu (pomyśl o rozwianych włosach lub ubraniach). Mogą również sprawić, że praca w gorących studiach będzie wygodna. Ciągłe światła studyjne i stroboskopowe ze światłami modelującymi generują sporo ciepła. Wentylator pomaga zapewnić trochę komfortu.
  • Przedłużacze i listwy zasilające – jeśli używasz lamp studyjnych innych niż lampy przenośne, pomyśl o zakupie przedłużaczy i listew zasilających. Będziesz potrzebować miejsca do podłączenia sprzętu oświetleniowego.
  • Meble – jeśli zamierzasz robić portrety, powinieneś rozważyć posiadanie mebli. Krzesła i taborety to minimum.
  • Namiot bezcieniowy – konieczny, gdy zaczniesz fotografować przedmioty. Jeśli chodzi o fotografię produktową, im bardziej kreatywne będą Twoje zdjęcia, tym bardziej zaangażowani będą Twoi odbiorcy w mediach społecznościowych po opublikowaniu treści.

Jak zarządzać małą przestrzenią studyjną?

Budowanie skomplikowanych zestawów oświetleniowych może być trudniejsze do wykonania w małych studiach. Wynika to z braku miejsca. Z tego samego powodu obiektyw 70-200 mm f/2,8 może okazać się zbyt „długi” dla twojej przestrzeni. Wyposażając małe domowe studio fotograficzne lepiej zainwestować w obiektywy o krótszych ogniskowych. Wypróbuj dowolną opcję z zakresu 80-100 mm do fotografowania portretów, czy fotografii produktowej.

Aparaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756