Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia samochodowa – na czym polega?

 2023-10-10 

Fotografowanie samochodów, może wydawać się trudne. Jeśli kiedykolwiek widziałeś profesjonalną sesję fotograficzną w branży motoryzacyjnej, wiesz, jak wiele drogiego sprzętu angażuje się, w pokazywanie wszystkich wspaniałych krzywizn, kątów i kolorów tych niesamowitych metalowych pudełek. Dowedz się na czym polega fotografia samochodowa.

Co zrobić, jeśli nie masz ogromnej gamy oświetlenia, studia wielkości magazynu lub drogiego aparatu i obiektywów używanych w tych sesjach? W rzeczywistości, większość sprzętu potrzebnego do tych ujęć, prawdopodobnie już posiadasz. Przy stosunkowo niewielkich nakładach na kilka części taniego sprzętu, będziesz gotowy do pracy. Właściwie wszystko czego potrzebujesz, aby uzyskać podobny wygląd, to dowolna lustrzanka cyfrowa na poziomie podstawowym (bezlusterkowiec też będzie dobry) i kitowy obiektyw, podstawowy statyw oraz niedrogie połączenie lampy błyskowej, wyzwalacza i softboxu.


Po złożeniu zestawu budżetowego, proces rejestrowania ujęć jest dość prosty. Po podłączeniu wyzwalacza błysku do gorącej stopki aparatu i głowicy lampy przymocowanej do stojaka, po prostu ustaw aparat w trybie samowyzwalacza. Aparat możesz na przykład umieścić z przodu samochodu. Następnie naciśnij spust migawki, trzymaj lampę błyskową i softbox bezpośrednio nad jedną stroną maski samochodu, ze światłem skierowanym w dół w kierunku podłogi i poczekaj na wyzwolenie migawki. Sprawdź, czy jesteś zadowolony z umieszczenia światła, a następnie po prostu powtórz proces dla drugiej strony samochodu. To jedna z możliwości, jakie daje fotografia samochodowa.

Fotografia samochodowa – podstawy

Jaki jest najczęściej popełniany błąd przez ludzi, podczas fotografowania samochodów? Wychodzenie na sesję zdjęciową w środku dnia, kiedy światło jest ostre i po prostu złe. Zamiast tego, najlepszy czas na fotografowanie samochodu, to kilka minut po zachodzie słońca (lub kilka minut przed wschodem słońca). Światło jest miękkie, nie ma bezpośredniego słońca i można uchwycić piękny, niemal eteryczny efekt. Jeśli użyjesz statywu i skorzystasz ze zdalnego wyzwalacza migawki, uzyskasz idealne, miękkie światło. W przypadku zdjęć z bliska, rozważ użycie reflektora, aby poradzić sobie z brzydkimi cieniami.


Jeśli zależy Ci na profesjonalnych zdjęciach samochodu, powinieneś dokładnie kontrolować, co odbija się w aucie. Jedną z najważniejszych rzeczy, które chcesz pokazać na zdjęciach samochodu, są linie stylistyczne, ale pamiętaj, że odbicia mogą je bardzo szybko zepsuć. Jeśli więc fotografujesz budynki lub drzewa przed samochodem, odbiją się one od jego powierzchni i pojawią na Twoich zdjęciach. Uważaj też, aby na zdjęciu nie umieścić własnego odbicia.


Rób zdjęcia podczas jazdy. Najlepiej fotografuj samochód, z innego jadącego auta. Oba samochody powinny mieć taką samą prędkość, z Twoim samochodem nieco z przodu i na sąsiednim pasie; 60 km na godzinę, to dobry punkt wyjścia, ponieważ nie będziesz jechał tak szybko, aby fotografowanie stało się trudne. Ustaw aparat w trybie zdjęć seryjnych i ustaw czas otwarcia migawki na około 1/100s. Niewielkie rozmycie jest dobre, ponieważ komunikuje ruch.


Zwróć uwagę na kolor samochodu – różne rodzaje lakieru, różnie reagują na zmieniające się światło.


Jeśli chcesz, aby Twoje ujęcia się wyróżniały, musisz spróbować różnych kątów fotografowania. Zejdź nisko lub wejdź wysoko, czy też połóż się. Po prostu wypróbuj różne postawy, aby uzyskać interesujący Cię kąt widzenia samochodu.

Fotografia samochodowa lubi starannie wybrane tło

Piękne tło stanowi doskonałe wykończenie zdjęcia samochodu, a złe może natychmiast zepsuć ujęcie. Jakie jest dobre tło? Każde, które nie rozprasza i nie odwraca uwagi od tematu głównego, czyli samochodu. Jeśli na Twojej drodze jest drzewo, obejdź samochód i znajdź lepszy kąt, a nawet przesuń samochód jeśli musisz, tylko upewnij się, że nic nie wyrasta z auta. Jeśli na ziemi są śmieci, podnieś je i przenieś.


Czasem warto skorzystać z możliwości, jakie daje aparat. Zdjęcia można robić nawet w biały dzień, na bardzo małej przestrzeni na zewnątrz. Kluczem do osiągnięcia dobrego zdjęcia, jest zastosowanie techniki zwanej niewidzialnym czarnym tłem. Sztuczka polega na tym, by wykorzystać jednoczesne używanie czułości ISO, czasu otwarcia migawki i przysłony, aby odciąć całe światło otoczenia z ujęcia. Można wtedy uzyskać całkowicie czarny obraz. By fotografia samochodowa była udana, trzeba następnie uruchomić lampę błyskową, aby aparat widział tylko światło wyrzucane przez lampę błyskową, a nie światło otoczenia. Stąd określenie niewidoczne czarne tło. Jako ustawienie podstawowe zacznij od około ISO 100, f/11 i czasu otwarcia migawki 1/125 sekundy. Jeśli później okaże się, że nadal widać na zdjęciu szczegóły lub światło otoczenia, użyj wyższej liczby przysłony, na przykład f/16.


Interesujące efekty daje fotografia samochodowa, wykonywana w nocy. Największym sekretem jest tutaj znalezienie miejsca, w którym jest całkowicie ciemno; jakiekolwiek latarnie uliczne, a nawet pełnia księżyca mogą utrudnić życie. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, ustaw aparat na statywie. Ustaw ISO na 100, czas otwarcia migawki na 30 sekund i przysłonę na f/9. Kiedy przysłona się otworzy, weź silne stałe źródło światła i chodź dookoła samochodu, „malując” go światłem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756