Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zostać fotografem?

 2023-05-01 

W czasach, gdy wszyscy fotografują, odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się prosta – wystarczy mieć w ręku smartfon. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy powstaje ogromna ilość zdjęć, a ich twórcy mają z pewnością poczucie, że są fotografami. Czy jednak każdy, kto cokolwiek pisze, jest pisarzem? Pytanie – jak zostać fotografem – należy chyba nieco rozszerzyć i poszukać odpowiedzi na to, jak zostać dobrym, profesjonalnym, zawodowym, czy wreszcie artystą fotografem. Chociaż smartfon jest dziś tak samo dobrym narzędziem do fotografowania, jak inne urządzenia, to możemy przyjąć, że fotografowi jednak jest potrzebny właśnie aparat fotograficzny.

Jak zostać fotografem? Z teorią za pan brat

Na początek warto poznać teoretyczne zasady, którymi rządzi się fotografia. W pierwszej kolejności poznać sprzęt – aparat fotograficzny, nawet kompakt, to dziś dość skomplikowane urządzenie, więc zapoznanie się z nim jest niezbędne. Zacząć można od dokładnego przestudiowania instrukcji obsługi aparatu fotograficznego. Po drugie – trzeba poznać podstawowe zasady estetyczne dotyczące fotografii, zapoznać się z najważniejszymi pojęciami z zakresu tej dziedziny. Po opanowaniu podstaw fotografii – światła, czułości, kompozycji i szybkości robienia zdjęć – wystarczy ćwiczyć! Trzeba też połączyć ćwiczenia z solidną bazą teoretyczną i wypróbować w praktyce każdą nową informację na temat techniki robienia zdjęć i ustawień parametrów aparatu. Zdjęcia można zacząć robić niemal natychmiast, fotografowanie zaś, to efekt nauki, ćwiczeń i poszukiwanie własnego spojrzenia na otaczający świat.

Jak zostać fotografem z aparatem kompaktowym w ręku?

Zakładając, że wstępne przygotowania masz już za sobą, można poszukać interesującej oferty sprzętowej. Na początek zaawansowany kompakt, którym będzie można nie tylko fotografować, ale także filmować, co przyda się tym, których pasjonują media społecznościowe. Sony ZV-1 jest bez wątpienia jednym z najciekawszych kompaktów, który zaprojektowany został głównie z myślą o vlogerach. W aparacie znajdziemy jasny i stosunkowo szeroki obiektyw 24-70 mm f/1,8-2,8. Matryca jest stabilizowana, a ekran obrotowy. W trybie filmowym znajdziemy Full HD 120p, 4K 30p. Panasonic LUMIX TZ200 to aparat z dobrym, 15-krotnym zoomem, może być wykorzystywany podczas podróży – obiektyw o ogniskowej 24-360 mm f/3,3-6,4 to idealny „spacerniak” dla fotografów chcących poszerzać swoje umiejętności. Canon PowerShot SX540 HS (ogniskowa 24-1200 mm f/3,4-6,5), to dobry przykład superzooma, który należy jednocześnie do grona „niepozornych” zaawansowanych cyfrówek. Tych kilka przykładów, to wierzchołek góry lodowej – z bardzo szerokiej oferty zaawansowanych kompaktów zawsze można wybrać ten jeden, który spełni wszystkie (lub prawie wszystkie) nasze oczekiwania. Te kryteria będą zależały w dużej mierze od tego, co zamierzamy fotografować, jaki będzie nasz cel główny.

Jak zostać fotografem – lustrzanka

Lustrzanka albo bezlusterkowiec mają tę przewagę nad najbardziej nawet zaawansowanymi kompaktami, że można w nich zmieniać, prawie dowolnie, obiektywy. Zasady fotografowania pozostają przecież niezmienne – kompaktem czy lustrzanką fotografuje się tak samo. Poszukując aparatu też trzeba kierować się zasadą, że jakość sprzętu jest znacznie ważniejsza niż ilość. Lepiej zainwestować w jeden bardzo dobry obiektyw niż kupić kilka miernej jakości. Najlepiej obiektyw z jasnym światłem, minimum f/1,8 lub nawet jaśniejszy. Taki sprzęt sprawdzi się w każdej sytuacji. Od fotografii produktowej, przez ślubną, rodzinną kończąc na modowej i innych specjalizacjach. Aparat musi być też dostosowany do Twoich potrzeb, ale w przypadku lustrzanek czy bezlusterkowców – trzeba zdecydować się na określoną linię. Wcześniej warto „rozpoznać bojem”, którą z firm oferujących takie aparaty wybierzesz.


Może to być na przykład któryś z modeli Sony Alfa  z elektronicznym wizjerem i wychylnym ekranem, ma czytelne menu i jest wygodna w użytkowaniu, szczególnie jeśli postawimy na lżejsze obiektywy. Jedną z ciekawszych propozycji dla zaawansowanych fotoamatorów jest Nikon D5600, lustrzanka z matrycą APS-C 24 MP i szybkim, 39-punktowym autofokusem. A może Canon – zaawansowany amator będzie w pełni zadowolony z aparatu wyposażonego w matrycę APS-C o rozdzielczości 24,2 MP i w bardzo czuły system AF z 45 punktami krzyżowymi. Albo Canon EOS 5D Mark IV z matrycą o rozdzielczości 30,4 MP, opracowana z myślą o użytkownikach, którym zależy na najwyższej jakości obrazu. Także w przypadku lustrzanek wybór jest niezwykle szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie. Z czasem, z pewnością trzeba będzie się doposażyć – statyw, lampa błyskowa lub nawet oświetlenie studyjne, jeśli będzie interesowała Cię fotografia portretowa.

Jak zostać fotografem, którego poszukują klienci?

Stwórz swoje portfolio – kolekcję najlepszych zdjęć do pokazywania potencjalnym klientom. Portfolio to najpotężniejsze narzędzie, które umożliwi zapoznanie się z Twoimi fotografiami szerokiemu ogółowi. Wybierz tylko ten rodzaj zdjęć, z którymi chcesz być identyfikowany, umieść w portfolio swoje najznakomitsze zdjęcia i regularnie je aktualizuj. Daj się znaleźć potencjalnym odbiorcom, fotografie schowane do „szuflady” nie zachwycą nikogo, prócz Ciebie. Inspiracji możesz szukać wszędzie, przeglądając profesjonalne katalogi fotograficzne innych twórców, dostępne zarówno online, jak i offline.


Noś ze sobą aparat wszędzie – tak jak portfel lub telefon. Testuj umiejętności na różnych obiektach i w różnych warunkach, dokumentuj w każdej możliwej sytuacji. Musisz wytrenować jak największy wachlarz umiejętności fotograficznych.


Fotografia to jedna z dziedzin, która rozwija się w Tobie dzięki samorealizacji i permanentnej nauce. Analizuj zdjęcia innych fotografów, czytaj to, co o fotografii piszą uznani fotografowie.


Na koniec ważne zdanie, które wypowiedział Ansel Adams, wybitny amerykański fotograf – „Najważniejszy element aparatu fotograficznego stoi 30 cm za nim”.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756