Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka karta pamięci do telefonu?

 2023-07-20 

Jaka kartę pamięci do telefonu czy tabletu, a jaka na przykład do cyfrowego aparatu fotograficznego albo kamery samochodowej? Okazuje się, że to wcale nie wszystko jedno i że – wbrew powszechnej opinii - pojemność karty nie jest jedynym ani najważniejszym kryterium wyboru. Poza informacją o pojemności, na kartach są też oznaczenia mówiące na przykład o szybkości zapisu, szybkości odczytu, a także oznaczenia specjalne, które wskazują na przeznaczenie danej karty. Niektóre dedykowane są bowiem raczej aparatom czy wideorejestratorom, a inne urządzeniom mobilnym. Jak rozszyfrować poszczególne symbole i skróty?

Karty SD i micro SD

Dostępne na rynku karty pamięci zewnętrznej określa się ogólnie, jako karty SD. Od pewnego czasu funkcjonują też mniejsze (w sensie fizycznym) warianty – karty micro SD, stosowane zazwyczaj w małych urządzeniach, na przykład w smartfonach. Co ważne, do sprzętu przystosowanego do kart micro można włożyć wyłącznie karty micro SD, natomiast w sytuacji odwrotnej, wykorzystuje się przejściówkę. Dzięki temu karta micro SD zyskuje formę standardowej karty SD i może być wykorzystana także w urządzeniach większych.

Jaka karta pamięci do telefonu? SD, SDHC czy może SDXC?

Mimo tego, że na wszystkie karty pamięci potocznie mówi się karty SD (bo dawniej były tylko takie), to dziś – zależnie od pojemności karty – prawidłowo powinno się ją określać jako: SD, SDHC lub SDXC. To różne standardy kart odpowiadające różnym maksymalnym pojemnościom. Najstarsze - SD (Secure Digital) to najmniejsze (pojemnościowo) karty, oferujące tylko do 2 GB pamięci. Późniejsze - SDHC (Secure Digital High Capacity) mają pojemność już do 32 GB. I wreszcie największe - SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – do 2 TB. Wybierając kartę do danego urządzenia, należy najpierw sprawdzić, czy obsługuje ono dany standard karty (informacje takie znajdują się w specyfikacji technicznej sprzętu). Nie ma sensu płacić bowiem za dużą pojemność, z której się nie skorzysta z powodu braku kompatybilności.

Szybkość karty pamięci

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, bo funkcjonuje obecnie obok siebie kilka różnych systemów definiowania tego parametru, które wprowadzano sukcesywnie wraz z nowszymi kartami. Często spotyka się na karcie pamięci kilka oznaczeń szybkości zapisu, co pomaga stwierdzić między innymi, czy jest ona kompatybilna również ze starszym sprzętem (jeśli mimo najnowszego oznaczenia szybkości jest także to starsze, to znaczy, że tak). Oto, co można zobaczyć… 


  • - Najstarszy system określania minimalnej, stałej szybkości zapisu na karcie pamięci bazuje na mnożniku X = 150 KB/s. Na „dawnych” kartach SD można więc zobaczyć na przykład 32x, 100x, 200x itd., co oznacza, że mowa o szybkościach zapisu równych kolejno: 4,8 MB/s, 15 MB/s, 30 MB/s.
  • C - Później wprowadzony system oznaczeń minimalnej stałej szybkości zapisu dla kart pamięci, to tak zwana klasa (z ang. Class), na którą wskazuje symbol C znajdujący się na karcie. I tak na przykład C2 na karcie SD to najmniejsza, stała szybkość zapisu na poziomie 2 MB/s, C10 – 10 MB/s itd.
  • U - Jeszcze nowszy system oznaczeń szybkości kart pamięci, wprowadzony głównie dla większych i nowszych kart (SDHC, SDXC), a więc i większych szybkości, to U. Dla przykładu… U1 oznacza zapis z prędkością 10 MB/s, U3 – 30 MB/s itd. U1 zatem to dokładnie to samo, co C10, U3 równe jest C30…
  • UHS - Jest jeszcze UHS (jeden i dwa). To również oznaczenie szybkości kart, dla odmiany chodzi jednak o maksymalną (a nie minimalną, jak poprzednio) prędkość odczytu (a nie zapisu, jak w poprzednich systemach). UHS-1 (lub UHS-I) to maksymalna prędkość odczytu równa 104 MB/s. UHS-2 (UHS-II) – 312 MB/s.

Oznaczenia specjalne – V i A

Na kartach są jeszcze inne oznaczenia (specjalne), które również odnoszą się do parametrów zapisu i odczytu karty oraz do liczby operacji na niej wykonywanych w danym czasie – V oraz A. Ułatwiają one optymalne dobranie karty pamięci do urządzenia, czy raczej do zastosowań karty, ponieważ symbolem V oznaczane są karty przeznaczone dla treści wideo, czyli na przykład do kamery, natomiast karty z symbolem A (A1 lub A2) dedykowane są raczej aplikacjom, zalecane są zatem między innymi do smartfonów czy tabletów.


  • - I tak… V6 oznacza minimalną szybkość zapisu treści wideo na poziomie 6 MB/s, V10 – 10 MB/s itd.
  • -Tutaj funkcjonują dwie kategorie (A1 i A2). Wskazują one na liczbę operacji zapisu i odczytu na sekundę (IOPS – input output per second). A1 oznacza minimalny odczyt losowy 1500 IOPS oraz minimalny zapis losowy 500 IOPS. A 2 to z kolei 4000 IOPS, jeśli chodzi o odczyt i 2000 IOPS, jeśli chodzi o zapis.

Jaka karta pamięci do telefonu jest najlepsza i dlaczego to takie ważne?

Odpowiedni dobór karty pamięci, zależnie od sposobu jej wykorzystywania, gwarantuje optymalne „osiągi”. Inaczej „pracuje” karta, na której głównie się rejestruje dane, inaczej natomiast na przykład karta pamięci w smartfonie, gdzie zainstalowane są aplikacje mobilne, które (w trakcie ich używania) wiele razy na sekundę zapisują i odczytują małe porcje danych. Nieprzystosowane do tego karty SD „źle znoszą” takie traktowanie, a poza tym cały proces nie jest tak wydajny, jak mógłby być. W przypadku aparatów fotograficznych ważniejsza jest na pewno duża szybkość zapisu niż odczytu, aby nie trzeba było robić zbyt długich przerw pomiędzy jednym, a drugim zdjęciem. Liczy się także wielkość karty. Wybierając za to kartę do kamery samochodowej, warto postawić przede wszystkim na pojemność – jak największą, ale oczywiście obsługiwaną przez dane urządzenie. Tu ma miejsce bowiem zapis ciągły i wielokrotne nadpisywanie plików, a każda karta pamięci ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o jej „żywotność”, czyli liczbę dopuszczalnych zapisów. Po pewnym czasie (standardowo to jakieś kilka tysięcy zapisów) po prostu odmawia posłuszeństwa.

A teraz kilka przykładów…

Jeśli potrzebna jest karta pamięci do GoPro, może to być C10/U1/V10. Do kamery 4K niezbędne jest minimum U3/V30. Dla smartfona najlepszy wybór to A1 lub A2. W przypadku konsoli, takiej jak na przykład Nintendo Switch, dobra jest karta UHS-1, o dużej pojemności, bo gry zajmują tu sporo miejsca, natomiast nie warto na pewno kupować UHS-2, ponieważ konsola nie obsługuje tego standardu. Aparat fotograficzny wymaga karty z szybkim zapisem i dużą pojemnością – tym większą, im w większej rozdzielczości robi się zdjęcia itd.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756