Najważniejszymi cechami pamięci flash, jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oszczędność energii. W odróżnieniu od chociażby dysków HDD, które wykorzystują ruchome elementy, urządzenia z pamięcią flash są ich pozbawione, dlatego nawet upadek lub silne wstrząsy, nie powinny negatywnie wpłynąć na ich stan fizyczny, tak samo jak na stan zapisanych danych. Brak tych ruchomych elementów, pozwolił również na znaczny postęp miniaturyzacji, co widzimy dzisiaj, kiedy możemy kupić karty do wideorejestratorów o rozmiarach mniejszych niż znaczek pocztowy, a które pozwalają na zapis nawet do kilku GB danych. Jaka karta do wideorejestratora będzie zatem najlepszym wyborem?
Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Najważniejszymi cechami kart jest ich pojemność, sposób i szybkość zapisu danych. Wszystko to w bardzo wyraźny sposób przełoży się na komfort ich użytkowania w wideorejestratorach zamontowanych w naszych samochodach. Większość z kamerek pozwala na zapisywanie do kilku godzin materiału wideo, ale jest to głównie uzależnione od pojemności karty. Jaka karta do wideorejestratora powinna być użyta przez nas, w zależności od tego jak długo jeździmy autem na co dzień? Wbrew pozorom, nie jest to decydujący czynnik. Najważniejsze jest to, w jakiej jakości będzie nagrywać nasza kamerka i to powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności. Decydując się na zakup kamerki samochodowej, zdecydowanie powinniśmy wybrać taką, która rejestruje obraz w Full HD. Nagranie będzie dzięki temu czytelne i płynne, co pozwoli na dostrzeżenie każdego szczegółu. Przy tego typu kamerkach, karta do wideorejestratora będzie zapisywać obraz z częstotliwością 30 klatek na sekundę.
Wróćmy teraz do pytania o to, jaka karta do wideorejestratora będzie nam potrzebna w zależności od tego, jak często wybieramy się w podróż samochodem. Przy codziennych dojazdach do i z pracy w warunkach miejskich, wystarczy nam karta o pojemności 32 lub 64 GB. Jeśli udajemy się w dłuższe trasy, wówczas lepiej zaopatrzyć się w model o pojemności 128 GB. Sporo nowoczesnych kamer posiada tryb czuwania, który uaktywnia się wiele razy w czasie dnia i nocy podczas postojów, zapełniając cenną przestrzeń. Dlatego w tym przypadku, polecamy karty o pojemności 256 GB. Sprawdzą się one również doskonale podczas tych najdłuższych podróży, np. na wakacje.
Dane zapisywane na kartach do wideorejestratorów mają swój „termin przydatności”, czyli po prostu trwałości. Zapisane dane będą zdatne do użytku najdłużej na nośnikach wykorzystujących pamięć MLC. Stosuje się je głównie w kamerach przemysłowych. Alternatywą jest pamięć TLC, która nie ma takiej długiej żywotności, jak MLC, ale w zupełności wystarczy do użytku w wideorejestratorach samochodowych. Spośród nich możemy rozróżnić karty SDHC oraz karty SDXC. Pierwsza z nich pozwala na zapis maksymalnie do 32 GB danych w niskiej i średniej jakości, a druga jest w stanie pomieścić większe wartości, przy o wiele lepszej jakości zapisu obrazu.
Prędkość zapisu danych na karcie, ma duże znaczenie. Wpływa to bezpośrednio na jakość wideo. Korzystając z kamerki Full HD, osiągniemy prędkość zapisu na karcie rzędu 50 Mbit/s. Jeśli jednak posiadamy kamerkę 4k, wówczas lepiej wybrać szybsze karty. Do prędkości zapisu wykorzystuje się najczęściej oznacznik numeryczny. Używając karty w wideorejestratorze, wystarczy nam taka oznaczona numerem 10.
Poniżej znajdziecie najbardziej interesujące karty do wideorejestratorów, dostępne w naszych sklepach.
Karta Micro SDXC, która doskonale nadaje się do zapisywania obrazu w wysokiej jakości, bez obaw o potrzebną do tego przestrzeń. 128 GB pamięci flash, którą dysponuje karta sprawia, że nadaje się ona zarówno do wideorejestratorów samochodowych, jak i do kamer monitoringu. Wysoka prędkość odczytu i zapisu, która wynosi kolejno 100 i 65 Mb/s eliminuje ryzyko błędów podczas zapisu, a także daje pewność, że obraz będzie wyraźny i pozbawiony wad. Karta jest kompatybilna z większością urządzeń, dzięki czemu będziemy mogli ją bez problemu podpiąć do laptopa, tabletu lub komputera, w celu zgrania wybranego pliku