Jakie są rodzaje fotografii ze względu na miejsce fotografowania
W najszerszym ujęciu to fotografia plenerowa, studyjna i we wnętrzach. Fotografia plenerowa to przecież nic innego jak krajobraz, pejzaż, ale też portret w plenerze. Znów mieszają się kategorie i gatunki, bo fotografia plenerowa może być też czarno-biała. Między fotografią studyjną a we wnętrzach jest pewna cienka linia. Przyjęło się, że fotografia studyjna jest domeną profesjonalistów – to fotografia artystyczna i użytkowa; do dowodów osobistych, paszportów.
Rodzaje fotografii – artystyczna, użytkowa i amatorska
To odwieczny podział fotografii. Na artystów, zawodowców i amatorów. Każdy z tych fotografujących zasługuje na szacunek, artyści mają swoje pomysły, wizje, potrafią przełożyć je na język fotografii. Jest też rzesza ludzi, dla których fotografowanie jest zawodem – to reporterzy, fotografowie ślubni, okolicznościowi, pracujący w zakładach fotograficznych. Ostatnia, z pewnością najbardziej liczna grupa to fotoamatorzy, którzy każdego dnia wykonują dziesiątki jak nie tysiące zdjęć. Znów kategorie podziału mieszają się, nachodzą na siebie. Wszak i reportaż, i sesje ślubne mogą mieć walory artystyczne. Amatorzy, nabierają doświadczenia i ich zdjęcia także mogą stać się dziełem sztuki.
Jakie są rodzaje fotografii – zgodnie z ich przeznaczeniem
W świecie fotografii nie ma próżni. Właściwie każde zdjęcie znajdzie swoje miejsce – część z nich z pewnością zawiśnie na ścianach galerii. Ogromny rynek stanowi fotografia reklamowa. Jest też kategoria fotografii użytkowej, która najczęściej wykorzystywana jest w zaciszu gabinetów naukowców, muzeach, archiwach. Fotografia amatorska też ma swoje przeznaczenie – kiedyś to były albumy rodzinne, dziś wpisy i publikacje w mediach społecznościowych, na forach i blogach czy w portfolio na własnej stronie internetowej.
Jakie są rodzaje fotografii ze względu na technologię
Właściwie o tym podziale mówiliśmy już wcześniej, bo przynależność do określonej kategorii determinuje to, czym dane zdjęcie jest zrobione. Mówiliśmy o fotografii analogowej, tradycyjnej, a przecież w tej kategorii też istnieją dodatkowe podziały. Ta zwykła, na film i odbitkę papierową, do której coraz częściej wracamy. A także ta, którą nazywamy techniką szlachetną – odbitki kolodionowe, bromoleje, gumy, pigmenty, cyjanotypia. Od technik tradycyjnych odróżnia je zarówno niepowtarzalność, jak i wykorzystanie materiałów innych niż światłoczułe sole srebra. Fotografia cyfrowa jest bardziej jednoznaczna – tu główną rolę gra aparat, smartfon, kompakt, lustrzanka. To sprzęt, w pewnym sensie, determinuje jakość zdjęcia, a zatem także jego przeznaczenie. I obojętne, jakim aparatem cyfrowym zdjęcie jest wykonane, przypisać je można do jednej lub wielu kategorii.
W wielu sytuacjach granica pomiędzy kategoriami zdjęć zaczyna się zacierać a czasami, wręcz przestaje istnieć. Po prostu jedna fotografia należy jednocześnie do kilku rodzajów i w różnych momentach swego istnienia, spełniając różne role, dryfuje pomiędzy odmiennymi kategoriami. Język fotografii jest niezwykle uniwersalny i nie udaje się go w prosty sposób zaszufladkować.