Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie są rodzaje fotografii?

 2023-07-18 

Fotografia jest tak pojemnym medium, że właściwie żaden podział nie jest idealny, a konkretne kategorie czy rodzaje przenikają się i mieszają. Jakie są rodzaje fotografii – dziś podstawowy podział to fotografia tradycyjna i cyfrowa. Ta pierwsza opiera się na wykorzystaniu materiałów światłoczułych – kliszy fotograficznej, papieru, slajdu; ta druga to czysta elektronika. Obie kategorie możemy podzielić na fotografię małoobrazkową, średnioformatową. Fotografia tradycyjna to także wielki format a cyfrowa – fotografia mobilna.

Jakie są rodzaje fotografii – podział tematyczny

To chyba najbardziej intuicyjny podział. Każdy wie, co to fotografia krajobrazowa, reportażowa, portretowa, fotografia uliczna, architektury, reklamowa, zbliżeniowa i makro. Niemal każda z tych kategorii może się jeszcze podzielić na bardziej szczegółowe. Na przykład fotografia portretowa – to portret klasyczny, środowiskowy, stylizowany, glamour czy modowy. W fotografii reklamowej też odnotowujemy podziały – na fotografię produktową, jedzenia, czy fotografię stockową, czyli taką, która reklamuje dany produkt bez konkretnego loga, nie ukazując innych marek na zdjęciach.

Takie zdjęcia może wykorzystać każdy, czasem są one bezpłatne, częściej znajdują się na specjalnych serwisach, które oferują takie usługi. Przykładem przenikających się kategorii jest fotografia uliczna. To w zasadzie wszystko, co się dzieje w mieście, na ulicy, na skwerach, podczas codziennej pogoni ludzkiego życia. Fotografia uliczna to też ludzie, architektura, dokument i reportaż, wreszcie fotografia czarno-biała, która wpisuje się także w inne kategorie tematyczne. To właśnie typowa dla fotografii mieszanina gatunków. Osobnym działem może być fotografia zwierząt. Z jednej strony jest to kolejny temat fotografii, z drugiej, może to być portret, portret rodzajowy, reportaż.

Jakie są rodzaje fotografii ze względu na miejsce fotografowania

W najszerszym ujęciu to fotografia plenerowa, studyjna i we wnętrzach. Fotografia plenerowa to przecież nic innego jak krajobraz, pejzaż, ale też portret w plenerze. Znów mieszają się kategorie i gatunki, bo fotografia plenerowa może być też czarno-biała. Między fotografią studyjną a we wnętrzach jest pewna cienka linia. Przyjęło się, że fotografia studyjna jest domeną profesjonalistów – to fotografia artystyczna i użytkowa; do dowodów osobistych, paszportów.

Rodzaje fotografii – artystyczna, użytkowa i amatorska

To odwieczny podział fotografii. Na artystów, zawodowców i amatorów. Każdy z tych fotografujących zasługuje na szacunek, artyści mają swoje pomysły, wizje, potrafią przełożyć je na język fotografii. Jest też rzesza ludzi, dla których fotografowanie jest zawodem – to reporterzy, fotografowie ślubni, okolicznościowi, pracujący w zakładach fotograficznych. Ostatnia, z pewnością najbardziej liczna grupa to fotoamatorzy, którzy każdego dnia wykonują dziesiątki jak nie tysiące zdjęć. Znów kategorie podziału mieszają się, nachodzą na siebie. Wszak i reportaż, i sesje ślubne mogą mieć walory artystyczne. Amatorzy, nabierają doświadczenia i ich zdjęcia także mogą stać się dziełem sztuki.

Jakie są rodzaje fotografii – zgodnie z ich przeznaczeniem

W świecie fotografii nie ma próżni. Właściwie każde zdjęcie znajdzie swoje miejsce – część z nich z pewnością zawiśnie na ścianach galerii. Ogromny rynek stanowi fotografia reklamowa. Jest też kategoria fotografii użytkowej, która najczęściej wykorzystywana jest w zaciszu gabinetów naukowców, muzeach, archiwach. Fotografia amatorska też ma swoje przeznaczenie – kiedyś to były albumy rodzinne, dziś wpisy i publikacje w mediach społecznościowych, na forach i blogach czy w portfolio na własnej stronie internetowej.

Jakie są rodzaje fotografii ze względu na technologię

Właściwie o tym podziale mówiliśmy już wcześniej, bo przynależność do określonej kategorii determinuje to, czym dane zdjęcie jest zrobione. Mówiliśmy o fotografii analogowej, tradycyjnej, a przecież w tej kategorii też istnieją dodatkowe podziały. Ta zwykła, na film i odbitkę papierową, do której coraz częściej wracamy. A także ta, którą nazywamy techniką szlachetną – odbitki kolodionowe, bromoleje, gumy, pigmenty, cyjanotypia. Od technik tradycyjnych odróżnia je zarówno niepowtarzalność, jak i wykorzystanie materiałów innych niż światłoczułe sole srebra. Fotografia cyfrowa jest bardziej jednoznaczna – tu główną rolę gra aparat, smartfon, kompakt, lustrzanka. To sprzęt, w pewnym sensie, determinuje jakość zdjęcia, a zatem także jego przeznaczenie. I obojętne, jakim aparatem cyfrowym zdjęcie jest wykonane, przypisać je można do jednej lub wielu kategorii.


W wielu sytuacjach granica pomiędzy kategoriami zdjęć zaczyna się zacierać a czasami, wręcz przestaje istnieć. Po prostu jedna fotografia należy jednocześnie do kilku rodzajów i w różnych momentach swego istnienia, spełniając różne role, dryfuje pomiędzy odmiennymi kategoriami. Język fotografii jest niezwykle uniwersalny i nie udaje się go w prosty sposób zaszufladkować.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756