Poradniki Eksperta

Jakie są rodzaje portretu?

Dobrze zrobiony portret może trwać wiecznie. Jednak bez odpowiednich narzędzi i twórczego zrozumienia, portret może kiczowaty i nieudany. Fotografia portretowa od zawsze była inspiracją dla wielu firm zajmujących się aparatami fotograficznymi i telefonami do włączenia właśnie tego trybu do swojej oferty. Media społecznościowe wypełnione są zdjęciami portretowymi, które wyraźnie mówią o wpływie, jaki wywiera na odbiorcę. Zanim na poważnie zajmiesz się tą dziedziną fotografii, warto wiedzieć, jakie są rodzaje portretu.


rodzaje portretu


Portret tradycyjny


Tradycyjne portrety w dużej mierze dotyczą twarzy i wyrazu twarzy, więc zwykle są to portrety głowy, dwie trzecie lub całe ciało. Jest to klasyczny styl portretowania i z reguły ma przedstawiać kogoś takim, jakim jest w rzeczywistości – więc bez dziwacznych póz. Osoby w tym rodzaju portretu mają tendencję do patrzenia bezpośrednio w aparat, jest więc silny kontakt wzrokowy. Wysokość i kąt kamery należy wcześniej dokładnie przemyśleć. Jeśli fotografowany obiekt siedzi, Ty też powinieneś usiąść, aby podczas fotografowania nie znajdować się zbyt wysoko nad nim.


Autoportrety


Autoportrety mogą być piękne i dostojne, ale wcale nie muszą być szybkim selfie na smartfonie. Wielu myli selfie z autoportretem. Selfie to szybka migawka, podczas gdy autoportret wymaga planowania i pełnej mobilizacji. Bycie jednocześnie autorem i tematem może być trudne. Spróbuj użyć zdalnego wyzwalacza lub smartfona z kamerą obsługującą Wi-Fi, aby ułatwić sobie pracę.


Aparaty w naszej ofercie:Portrety środowiskowe


Fotografia środowiskowa dotyczy ogólnie relacji podmiotu z jego otoczeniem. W przypadku portretów środowiskowych zarówno fotografowany obiekt, jak i jego otoczenie mają jednakowe znaczenie. Kluczowe dla tego rodzaju fotografii jest ustawienie: zwykle jest to ważne miejsce dla fotografowanego obiektu i może wiele powiedzieć widzowi o jego osobowości. Oświetlenie, poza, sceneria i temat współgrają w tym gatunku.


Portrety glamour i buduarowe


Dwa rodzaje portretów tego gatunku niezwykle się ze sobą łączą. W przypadku portretów glamour najważniejsze jest piękno obiektu. Często wiąże się to z planowaniem garderoby oraz profesjonalnymi wizażystami i fryzjerami. Tego typu zdjęcia są często zmysłowe, może nawet nagie. Są trochę jak fotografia mody, ale nacisk kładziony jest na osobę, a nie na ubranie.


Buduar jest bardzo podobny do portretu glamour. Główna różnica polega na tym, że zdjęcia buduarowe odbywają się głównie w sypialni. Te ujęcia celebrują pewność siebie i zmysłowość.


Portrety związane ze stylem życia


To jakby przeciwieństwo tradycyjnej fotografii portretowej. Kluczowe fragmenty są takie same, ale Twój obiekt jest uchwycony w codziennym środowisku, robiąc zwykłe rzeczy. To doskonały sposób na uchwycenie ludzi w domowym otoczeniu lub na uchwycenie wspaniałych wspomnień. Nie chodzi tu tak bardzo o ludzi, ale o sposób, w jaki żyją. Jest mieszanką różnego rodzaju portretu – fotografii pozowanej, szczerej i środowiskowej.


Portrety szczere i uliczne


Szczere zdjęcia w ogóle nie są pozowane ani zaplanowane. Świetnym tego przykładem są portrety uliczne. Wspaniałe zdjęcia uliczne robi się, po prostu wędrując i zanurzając się w ludziach wokół Ciebie. To kolejny rodzaj fotografii portretowej, której nie da się zaplanować.


Portrety rodzinne i grupowe


Portret nie musi dotyczyć tylko jednej osoby. Niektóre z najbardziej skomplikowanych i pięknych portretów to grupy. Ten rodzaj portretu jest często trudniejszy – będziesz mieć więcej osób do pozowania i umieszczenia w kompozycji grupowej. Jednak cudowną rzeczą w portretach grupowych jest autentyczna interakcja, którą można uchwycić, coś, czego nie można osiągnąć z jedną osobą.


Portret artystyczny


Mnóstwo różnych dzieł sztuki i stylów inspiruje ten gatunek fotografii. Powszechnym rodzajem jest malarstwo renesansowe i surrealizm. To fantastyczny sposób na kreatywne tworzenie portretów. Portrety artystyczne mogą być kontrowersyjne, ponieważ wielu kłóci się, czy jest to część sztuki, czy nie. Jednak ten styl jest połączeniem garderoby, makijażu, pozowania i edycji zdjęć.


Portrety koncepcyjne


Mają one na celu uchwycenie koncepcji lub pomysłu za pomocą obrazu. Aby to osiągnąć, fotografowie używają rekwizytów, skomplikowanych ustawień, pozowania lub edycji. Wszystko to przyczynia się do realizacji koncepcji fotografa. W tym stylu możliwości są nieograniczone.


Portrety abstrakcyjne i surrealistyczne


Te rodzaje portretu także wywodzą się z tradycyjnych sztuk pięknych. Surrealizm może oznaczać coś, co wydaje się senne lub nie z tego świata. Te zdjęcia często wymagają najwięcej planowania i edycji, ponieważ rzadko można uchwycić surrealizm tylko za pomocą aparatu.


Portrety – zbliżenia


Portrety makro obejmują bardzo bliskie ujęcia obiektu: może to być cały obiekt lub tylko jego część, na przykład oko. Obrazy są bardzo intymne i skupiają widza na temacie lub kadrują określoną część. Możesz wydobyć szczegóły oka lub fakturę skóry.


Opisane tu, w dużym skrócie, rodzaje portretu nie wyczerpują tematu, ponieważ fotografia portretowa reprezentuje zdolność fotografa do uchwycenia aparatu i uchwycenia manifestacji osobowości i emocji fotografowanej osoby.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756