Poradniki Eksperta

Najlepszy aparat fotograficzny – ranking [TOP10]

 2023-04-20 

Pierwszy zakup aparatu cyfrowego może być przytłaczającym przeżyciem. Jednak wcale nie musi tak być. To powinna być radosna okazja. W końcu jesteś gotowy, by poważnie potraktować swoją miłość do fotografii i zainwestować w równie poważny aparat. Jeśli jesteś początkującym fotografem, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak wybrać dobry aparat fotograficzny. Chociaż wiele osób ma już przyzwoity aparat wbudowany w smartfon lub tablet, posiadanie urządzenia przeznaczonego wyłącznie do robienia zdjęć, pozwala odkryć swoją kreatywną stronę podczas fotografowania. Nigdy nie ma lepszego czasu na fotografowanie. Podczas gdy fotografowie jeszcze kilka lat temu szlifowali swój warsztat na dużych, niezgrabnych, wciąż prymitywnych lustrzankach cyfrowych, dzisiejsi producenci aparatów naprawdę osiągnęli swój cel. Znaleźli sposoby na umieszczenie niesamowitej technologii w mniejszych korpusach, usprawnili systemy menu i zapewnili fotografom bezprecedensową kontrolę nad procesem tworzenia obrazu. Jednak z tym bogactwem technologii, jakie dzięki temu mamy, pojawia się wyzwanie: jak wybrać najlepszy aparat fotograficzny. Ranking powinien pomóc w znalezieniu odpowiedniego aparatu, dostosowanego do Twoich potrzeb.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Najlepsze aparaty fotograficzne – skąd mam wiedzieć, jaki aparat kupić?

Wiedza o tym, jaki aparat kupić, naprawdę zależy od kilku czynników. Po pierwsze twój budżet – choć może to brzmieć nudno, to budżet będzie dużym wyróżnikiem przy wyborze aparatu cyfrowego. Możesz kupić lustrzankę cyfrową za kilkaset złotych albo za kilkanaście tysięcy. Widzisz więc, dlaczego ważne jest, aby najpierw określić dostępny budżet. 


Po drugie rodzaje aparatów – tutaj też występuje duża różnorodność jeśli chodzi o aparat fotograficzny. Ranking zaprezentuje różne możliwości, a w tym: Kompaktowe aparaty fotograficzne (wyceluj i zrób zdjęcie) – to aparaty, które mają stały obiektyw, choć często zmiennoogniskowy. Oznacza to, że obiektyw nie jest wymienny i nie można go później zmienić na lepszy, jeśli wybierzesz tę opcję. Aparaty kompaktowe to lekkie konstrukcje, które zwiększają mobilność użytkownika. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że z łatwością zmieszczą się w torbie, czy kieszeni. Najlepsze aparaty fotograficzne dla Ciebie, to aparaty kompaktowe, jeśli potrzebujesz czegoś na tyle małego, by zmieścić je w kieszeni lub torebce i lubisz prostotę.

 

Aparaty bezlusterkowe i Cztery Trzecie – tu znowu ceny będą się znacznie różnić w zależności od ilości dostępnych funkcji i rozmiaru czujnika obrazu w aparacie. Te aparaty są lekkie, kompaktowe i umożliwiają szybkie nagrywanie wideo. Aparaty bez lustra oferują lepszą stabilizację obrazu i mniej drgań na zdjęciach i wideo. Wyposażone są w stałe lub wymienne obiektywy. Większość posiada matryce APS-C lub pełnoklatkowe. Dzięki mniejszej liczbie ruchomych części, modele bezlusterkowe są ciche i dyskretne. Ogólnie rzecz biorąc, aparaty bezlusterkowe oferują znacznie więcej niż kompakty, a w szczególności wymienne obiektywy, większe czujniki oraz lepsze i szybsze możliwości ustawiania ostrości. W wielu przypadkach dorównują lustrzankom.

Czy warto wybrać lustrzankę?

Cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe – dziś jedyną prawdziwą różnicą między aparatami bezlusterkowymi a lustrzankami cyfrowymi, jest ich rozmiar fizyczny. Lustrzanka jednoobiektywowa używa jednego obiektywu do kadrowania, ustawiania ostrości i robienia zdjęć. To czyni je popularnym wyborem zarówno wśród fotografów amatorów, jak i profesjonalistów. Składa się z dwóch kluczowych części: korpusu i obiektywu. Dzięki dużym czujnikom, lustrzanki cyfrowe oferują lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu i dobry efekt tła, znany również jako bokeh. Modele podstawowe są również przyjazne dla budżetu. Ponadto, ich duży rozmiar zapewnia dobrą ergonomię, a wymienne obiektywy czynią je bardziej uniwersalnymi.

 

Kamery akcji – specyficzna kategoria aparatu fotograficznego – to małe, wytrzymałe i wodoodporne aparaty, których głównym celem jest często przechwytywanie wideo. Jeśli chcesz nagrywać materiał podczas zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu, zamontuj kamerę sportową na nakryciu głowy lub ciele, aby zapewnić wyjątkową pierwszoosobową perspektywę. Większość z tych modeli ma unikalny kąt widzenia typu „rybie oko”.

Aparat fotograficzny - ranking pomoże wybrać dobry model

Twój poziom umiejętności – dobrą zasadą jest kupowanie aparatu, który jest odpowiedni dla Twojego poziomu umiejętności, ale daje też możliwość rozwoju. Czy jesteś początkującym, średnio zaawansowanym, czy zaawansowanym fotografem? Odpowiedź na powyższe pytanie pomoże Ci wybrać dobry aparat fotograficzny. Ranking podpowie model, jaki będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb.


Aparaty dla początkujących – jeśli nigdy wcześniej nie miałeś aparatu i używasz tylko smartfona, nie polecamy wskakiwania na głęboką wodę i kupowania od razu profesjonalnej pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej. Prawdopodobnie będzie dla Ciebie za duża i nieporęczna. Ponadto, te aparaty nie mają funkcji dla początkujących, które pomogą Ci nauczyć się fotografii i korzystania z aparatu. Zamiast tego, spójrz na podstawową lustrzankę cyfrową, aparat bezlusterkowy, a nawet dobry aparat kompaktowy z niektórymi ustawieniami ręcznymi. To da Ci sposób na rozpoczęcie przygody z fotografią za niższą ceną, abyś mógł zobaczyć, czy Ci się spodoba, zanim zainwestujesz dużo pieniędzy.

 

Średnio zaawansowany i zaawansowany – wybór będzie zależał od tego, jakich funkcji potrzebujesz poza podstawowymi. Jeśli chcesz fotografować nocne niebo i gwiazdy, warto rozważyć aparat z wbudowanym interwałometrem.

 

Chcesz zrobić wideo? Też znajdziesz odpowiedni model. Jeżeli fotografujesz sport lub wydarzenia sportowe, potrzebujesz aparatu z szybkim ustawianiem ostrości i dużą szybkością zdjęć seryjnych.

Fotografia dla początkujących – co fotografować?

Co chcesz fotografować – będzie to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze nowego aparatu. Pomyśl o typach rzeczy, które lubisz fotografować:

  • kwiaty lub zbliżenia (lustrzanka cyfrowa, bezlusterkowiec lub kompakt – ale jeśli naprawdę chcesz to fotografować, wybierz jedno z dwóch pierwszych),
  • Twoje dzieci (lustrzanka cyfrowa lub bezlusterkowiec),
  • zdjęcia z podróży (bezlusterkowiec lub kompakt),
  • przyroda lub krajobrazy (lustrzanka cyfrowa, bezlusterkowiec lub kompakt),
  • dzika przyroda (lustrzanka cyfrowa lub bezlusterkowiec),
  • sport (lustrzanka cyfrowa lub bezlusterkowiec),
  • portrety (lustrzanka, bezlusterkowiec lub kompakt – ale będziesz mieć trudniej przy użyciu tego trzeciego),
  • imprezy lub wesela (lustrzanka cyfrowa lub bezlusterkowiec),
  • jedzenie, w tym fotografie w mediach społecznościowych (aparat kompaktowy lub po prostu skorzystaj ze smartfona),
  • fotografia uliczna (bezlusterkowiec lub kompakt).

Każdy z tych tematów lub gatunków fotograficznych wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami i determinuje wybór odpowiedniego aparatu fotograficznego. Znajomość rodzajów obiektów, które znajdą się przed Twoim aparatem, pomoże Ci zawęzić wyszukiwanie aparatu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756