Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pomysły na zdjęcia — gdzie ich szukać?

 2022-11-14 

Z pomysłami na zdjęcia jest tak jak ze świadomością, że wszyscy mówimy prozą. Pomysły są wszędzie, tylko nie wiadomo jak po nie sięgnąć. Jak wpaść na dobry pomysł na sesję fotograficzną, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zdjęciami? Zacznij od rzeczy najprostszych – aby wymyślić pomysły na zdjęcia, przeglądaj ilustrowane czasopisma, konta na Instagramie i Pintereście, czy blogi fotograficzne. Znakomitym miejscem inspiracji są strony dla uczestników różnego rodzaju konkursów i wyzwań fotograficznych. Także muzea i galerie słyną z tego, że są wspaniałymi źródłami inspiracji. Tak naprawdę, pomysły na fajne zdjęcia znajdziesz wokół siebie. Musisz się tylko dobrze rozejrzeć. Wszędzie znaleźć można fotograficzny temat – na ulicy, w mieszkaniu, w lesie, czy w parku.

Pomysły na fajne zdjęcia w innym stylu


Trzymanie się swojej strefy komfortu może prowadzić do znużenia. Dodaj świeżości swojej następnej sesji zdjęciowej i wybierz temat, motyw fotograficzny lub technikę, której nigdy wcześniej nie próbowałeś. Zaplanuj sesję z wyprzedzeniem, aby wymyślić koncepcję. Możesz przecież wypróbować coś, czego jeszcze nie robiłeś:


  • jeśli zwykle fotografujesz krajobrazy, wybierz fotografię portretową;
  • jeśli fotografujesz tylko w ciągu dnia, zrób nocną sesję fotograficzną;
  • jeśli zawsze pracujesz w kolorze, przełącz się na czerń i biel.


Pomyśl o rzeczach, które kontrastują lub o technikach, których możesz użyć, a które różnią się od konwencjonalnych metod fotografowania. Wymyśl kilka pomysłów na sfotografowanie koncepcji kontrastu i porównania.

Dobrym sposobem będzie:

  • wykorzystanie techniki selektywnego koloru;
  • znalezienie czegoś nowego i starego zarazem;
  • poznanie i sfotografowanie przeciwstawnych koncepcji, takich jak pokój i konflikt lub naturalność i sztuczność.

Ciekawe pomysły na zdjęcia


Z jednej strony może Ci się wydawać, że wyczerpałeś wszystkie lokalne miejsca do robienia zdjęć, ale rzadko to prawda. Jeśli jesteś fotografem krajobrazu, czy sprawdziłeś wszystkie rzeki, jeziora lub lasy w niewielkiej odległości od Twojego domu? Czy dla fotografów portretowych, którzy wybiorą się do parku lub ciekawego budynku, nie znajdą tam interesującego miejsca na tło swoich zdjęć? W obu przypadkach odpowiedź jest taka, że prawie na pewno będziesz w stanie znaleźć nowe miejsca do sfotografowania, których jeszcze nie poznałeś.


Nie musisz mieszkać w środku gór lub lasów deszczowych, aby znaleźć krajobrazy i przyrodę do sfotografowania. Podobnie możesz robić świetne zdjęcia uliczne, nawet jeśli nie jesteś w Warszawie, czy w Nowym Jorku. Często pomijamy wspaniałe pobliskie lokalizacje tylko dlatego, że są nam znajome, a przecież mogą one być kopalnią złota dla świetnych zdjęć.

Aparaty w naszej ofercie:

Pomysły na zdjęcia – zmień swój sprzęt choć na chwilę


Czasami wystarczy trochę nowego sprzętu, aby zainteresować fotografa spontanicznymi sesjami zdjęciowymi i eksploracją nowych pomysłów.


Nie musi to być coś szalonego lub szalenie drogiego, jak superteleobiektyw 400 mm f/2,8. Nawet wypożyczenie obiektywu stałoogniskowego 85 mm f/1,8 lub obiektywu makro wystarczy, aby wydobyć wiele kreatywności i emocji, jaki kryją się w możliwościach nieznanych Ci dotąd obiektywów. Jeśli możesz pożyczyć od znajomego lub zamienić się z nimi sprzętem na kilka dni, to jeszcze lepiej. Zamiana Nikona na aparaty Canona (albo na odwrót), to zawsze jest dobry pretekst, żeby robić więcej zdjęć i częściej wychodzić na zdjęcia.


Jednym z dobrych pomysłów, jest ograniczanie się – a łatwo to osiągnąć, zmieniając tylko sprzęt. Spróbuj robić zdjęcia przez cały dzień kompaktowym aparatem fotograficznym lub smartfonem, dbając o każde zdjęcie, tak jak robisz to lustrzanką cyfrową. Używaj statywu lub oświetlenia w normalny sposób, podobnie jak przetwarzania końcowego. W takim przypadku, wyniki na pewno nie będą miały tej samej jakości na poziomie pikseli, co z aparatu. Jednak takie ćwiczenie wyzwoli w Tobie dużo kreatywności. Bez względu na to, jakie podejście zastosujesz, uzyskasz lepsze wyczucie, jak przesunąć ograniczenia aparatu – i mocniejszy argument za tym, dlaczego aparat tak naprawdę nie ma znaczenia.

Kreatywne pomysły na fajne zdjęcia


Jeśli fotografujesz z lampą błyskową, prawdopodobnie robisz to we „właściwy” sposób – odbijając światło błysku od ścian lub sufitu, rozpraszając je, aby uniknąć ostrych cieni i ostrożnie równoważąc go ze światłem otoczenia. Spróbuj eksperymentu z takim błyskiem. Na początek spróbuj użyć żeli do lamp błyskowych, aby oświetlić obiekt ciekawymi i nietypowymi kolorami. Oczywiście to nie są dobre pomysły na fotografowanie rzeczywistych wydarzeń, ale są duże szanse, że odkryjesz nową technikę, którą polubisz i którą będziesz mógł wykorzystywać w swojej pracy.

Podobnie będzie z eksperymentowaniem ze „złymi” ustawieniami aparatu. 


Nikt nie powinien robić zdjęć z ręki z 5-sekundowym czasem otwarcia migawki, ani zdjęć makro przy f/2,8 z nieistniejącą głębią ostrości. W rzeczywistości istnieje wiele „niewłaściwych” ustawień aparatu, które po prostu nie zadziałają prawidłowo w przypadku typowych zdjęć. To dobrze, jeśli Twoim celem jest uzyskanie idealnie ostrego zdjęcia, które przedstawia obiekt w standardowy sposób. Czasami jednak eksperymentowanie z nietypowymi ustawieniami aparatu daje lepsze wyniki, niż jakakolwiek inna metoda. Dlatego następnym razem, gdy będziesz szukać nowych pomysłów na fotografię, spróbuj sfotografować te same stare obiekty z bardzo różnymi ustawieniami. Niezależnie od tego, czy zdjęcia wyjdą, na pewno nie będą zwyczajne.


Kiedy pada pytanie o ciekawe pomysły na zdjęcia, jedną z pierwszych rzeczy, o których pomyślą, jest cotygodniowy lub codzienny projekt fotograficzny. Czasami zdjęcia dzienne (365 projektów) lub zdjęcia tygodniowe (52 projekty), mają dedykowany temat. W pierwszym tygodniu mogą być cienie, następny to czerwony i niebieski, trzeci to tekstura i tak dalej. Innym razem może chodzić bardziej o stworzenie osobistego celu – na przykład upewnienie się, że faktycznie zrobisz przynajmniej jedno dobre zdjęcie każdego dnia w roku.


Nawet jeśli nie robisz ścisłego projektu fotograficznego, nadal dobrze jest robić zdjęcia regularnie przez cały rok, bez większych przerw. Dzięki temu, będziesz rozwijał swoją kreatywność. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756