Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pomysły na zdjęcia na plaży

 2022-11-09 

Pomysły na zdjęcia na plaży można mnożyć w zależności od tematu sesji zdjęciowej – przydadzą się niezależnie od tego, czy szukasz wspaniałych selfie, zdjęć ciążowych, sesji zaręczynowej, zdjęć seniorów, zdjęć z rodzinnych wakacji czy wspomnień ze ślubu na plaży.

W co się ubrać na sesję na plaży?


Zacznijmy od porady praktycznej, czyli w co się ubrać na plażową sesję zdjęciową. Komfort to podstawa. Wybierz strój, który pozwala na ruch. Tkaniny odporne na zagniecenia i te, które nie wykazują nalotów potu, są przydatne, szczególnie na gorących tropikalnych plażach.


Kiedy fotografować na plaży? Podobnie jak w przypadku wielu zdjęć, najlepiej na początku i końcu dnia – podczas legendarnej „złotej godziny” – pozwalającej na miękkie światło i unikającej ostrych cieni południa. Jeśli nie jest to możliwe, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

  • zachmurzenie nie jest złe, ponieważ rozprasza światło słoneczne;
  • jeśli jest słonecznie, fotografuj, gdy słońce jest za Tobą, aby zapobiec renderowaniu obiektu jako sylwetki.

Pomysły na zdjęcia na plaży


Popatrz, jak na plaży bawią się dzieci – cieszą się każdą chwilą na piasku i w wodzie. Możesz sfotografować dzieci budujące zamek z piasku: kopiące w piasku, układające go w stosy, stojący gotowy zamek i kiedy go niszczą, lub zmywa go fala.


Kiedy byliśmy dziećmi, często bawiliśmy się na plaży. Dlaczego nie zrobić tego teraz, także jako dorośli? Weź kilka ludzików Playmobil i spróbuj sfotografować miniaturowe sytuacje związane ze stylem życia. Umieść zabawkę na plaży i wykadruj obraz tak, jakby był portretem. Możesz zastosować reguły kompozycji, aby obraz był ciekawszy. Podczas robienia zdjęć w otwartej przestrzeni, warto zejść naprawdę nisko i fotografować tuż przy ziemi. W ten sposób, ze względu na perspektywę, zabawka zajmie więcej miejsca w kadrze, co sprawi, że będzie wyglądać na większą niż jest w rzeczywistości. To świetna okazja, aby zaangażować dzieci i zainteresować je fotografią lub po prostu spędzić razem trochę czasu i dobrze się bawić, przy okazji robiąc zdjęcia.


Kolejną interesującą rzeczą, jest tworzenie historii za pomocą zdjęć. Możesz to zrobić, robiąc trzy lub cztery zdjęcia, które podążają za określonym motywem, fabułą lub rozwinięciem. Historia nie musi być skomplikowana ani rozbudowana. W rzeczywistości im prostsza historia, tym lepiej. Będzie łatwiejsza do zrozumienia dla widzów. Może to być na przykład rozłożenie ręczników, cieszenie się słońcem, kąpiel, granie w coś, czy patrzenie na zachód słońca.


Kiedy już przyzwyczaisz się do budowania małych historii, możesz pójść o krok dalej i spróbować zachować pewną jednolitość na zdjęciach. To sprawi, że będziesz miał na zdjęciach poczucie wspólnoty i ujawnisz to w tej samej serii zdjęć.


Dobrze jest używać tego samego aparatu, obiektywu i starać się zachować te same ustawienia. Jeśli już edytujesz swoje zdjęcia, nadaj im taki sam wygląd podczas przetwarzania końcowego.

Aparaty w naszej ofercie:

Pomysły na zdjęcia na plaży – słońce i światło


Idealny czas na fotografowanie na plaży to wschody i zachody słońca, czyli „złota godzina”, kiedy nadal jest naturalne światło, ale nie jest ono zbyt mocne. By wzmocnić przekaz Twoich zdjęć, możesz użyć dodatkowego światła LED. Są łatwo dostępne i niedrogie. Dzięki ich przenośności, bez problemu zabierzesz je na plażę i pobawisz się nimi. Weź ze sobą słoik lub inny przezroczysty przedmiot i włóż do środka światła. Możesz tworzyć fantastyczne lub marzycielskie zdjęcia tak, jakbyś zbierał lub wypuszczał wróżki z przezroczystej puszki. Jeśli użyjesz małej głębi ostrości (przysłona f/4 lub mniejsza), nieostre światła LED stworzą ładny efekt bokeh. Inne pomysły na zdjęcia na plaży, które możesz wypróbować, to trzymanie świateł w dłoniach, umieszczanie ich wokół ciała, lub układanie na ziemi.


Wypróbuj fotografię z długimi czasami naświetlania. Takie fotografowanie odbywa się poprzez otwarcie czasu otwarcia migawki na długi czas. Dzięki temu, poruszające się obiekty w kadrze wyglądają jedwabiście. Efekt jest szczególnie piękny przy wodzie i chmurach. Plaża i woda, to idealne miejsce do tego typu fotografii.


Kolejny pomysł, to wykorzystanie „złotej godziny” do fotografii sylwetkowej. Słońce jest nisko i jego światło pada pod kątem, a efekt wymaga podświetlenia. Aby to osiągnąć, należy umieścić kamerę skierowaną w stronę słońca z modelką pomiędzy kamerą, a słońcem. Kiedy obiekt całkowicie zasłania słońce, otrzymujesz sylwetkę na przykład z falami morskimi w tle. Morze i piasek to świetne tło, które dodaje trochę koloru, nie dodając zbyt wielu rozpraszających elementów.


Plaża, to piasek i woda. Pamiętaj więc o tym, by chronić swój sprzęt przed piaskiem i zachlapaniem – czyszczenie aparatu i obiektywów może być kosztowne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756