Poradniki Eksperta

Ranking lustrzanek [TOP10]

 2024-05-16 

Czy to na wakacjach, czy na imprezach, wiele osób wyciąga smartfon tylko po to, by robić zdjęcia. Jest jednak wiele powodów, dla których warto zrezygnować ze smartfona i kupić konwencjonalny aparat. Trend jest tutaj wyraźnie skierowany w stronę aparatów systemowych, czyli bezlusterkowców, ale lustrzanka jednoobiektywowa oferuje tyle samo opcji ustawień, a przy tym ogromny wybór obiektywów – idealny dla każdego fotografowanego tematu. Poza tym, lustrzanka ma wyraźną przewagę nad innymi aparatami: widok obiektu przechodzi bezpośrednio przez obiektyw, tak jak widzi się go gołym okiem, a nie przez ekran elektroniczny, jak w przypadku aparatu systemowego, czy smartfona. Jaka będzie najlepsza lustrzanka dla początkującego fotoamatora, a jaka dla starego, fotograficznego wyjadacza? To zależy od wielu czynników, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupu.

10.0  / 10
4589,00 zł
10.0  / 10
4407,00 zł
9.5  / 10
7870,44 zł
9.0  / 10
9148,00 zł
9.0  / 10
5999,99 zł
8.5  / 10
11999,99 zł
8.5  / 10
3299,00 zł

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Dobra jakość obrazu w większości sytuacji

Łączność Bluetooth i WiFi

Nagrywanie wideo 4K

Dobra żywotność baterii

Przeciętna jakość wykonania

Ranking lustrzanek rozpoczniemy od Canona EOS 250D – to stylowy aparat z uchwytem ułatwiającym trzymanie bez konieczności korzystania ze statywu. Jakość obrazu jest doskonała, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego kompaktowe rozmiary. Aparat oferuje również wiele zautomatyzowanych trybów scenicznych, co sprawia, że robienie doskonałych zdjęć staje się niezwykle proste. Doskonale nadaje się do fotografii krajobrazowej. Mimo że jest stosunkowo kompaktowy jak na tradycyjną lustrzankę cyfrową, osoby przyzwyczajone do robienia zdjęć za pomocą metody „wyceluj i strzelaj” lub telefonu mogą uznać go za nieco nieporęczny.

2

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

8 klatek na sekundę w trybie zdjęć seryjnych

Szybki i dokładny autofocus

Odchylany ekran dotykowy

Wbudowana lampa błyskowa

Wideo 4K jest dostępne tylko w połączeniu z kadrowaniem 1,5x

Model D7500 zapewnia ostre zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i płynnych przejściach tonalnych, co sprawia, że może być to dobra lustrzanka dla Ciebie. Cechuje się ponadto bardzo dokładnym rozpoznawaniem obiektów i doskonałą jakością obrazu przy wysokiej czułości ISO. Aparat Nikon D7500 wyposażony jest w czujnik APS-C CMOS o rozdzielczości 20,9 megapiksela i współczynniku przycięcia 1,5x. Dodatkowo umożliwia nagrywanie wideo w jakości 4K przy prędkościach 30, 25 lub 24 klatek na sekundę, oraz w rozdzielczości Full HD (1080p) z prędkością do 60 klatek na sekundę. Dzięki systemowi Picture Control, użytkownik może łatwo nadawać własny styl twórczy rejestrowanym zdjęciom i filmom. Ranking lustrzanek nie bez powodu umieszcza ten model tak wysoko.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Tryb cichy w LiveView – możesz robić zdjęcia bez przeszkadzania

Autofocus działa również w bardzo ciemnym otoczeniu

Pasuje do wszystkich obiektywów EF i EFS

Blokada wielofunkcyjna

Stabilizacja obrazu tylko cyfrowa

To lustrzanka z matrycą APS-C o rozdzielczości 32,5 megapiksela, która jest traktowana jako następca Canona EOS 80D (24 megapiksele). Aparat osiąga szybkość 10 klatek na sekundę podczas wykonywania zdjęć seryjnych przez wizjer optyczny, a w trybie Live View prędkość spada do 7 klatek na sekundę. Podczas fotografowania przez wizjer optyczny lustrzanka może rozpoznawać twarze, ale nie jest w stanie ustawić ostrości na oczach modela. EOS 90D posiada odchylany ekran LCD o przekątnej 7,5 cm i rozdzielczości 1 040 000 pikseli. Za pomocą ekranu dotykowego można wybrać punkt ostrości i obsługiwać menu. Ranking lustrzanek klasyfikuje EOS 90D jako aparat przeznaczony dla zaawansowanych fotografów hobbystycznych i zawodowych. Jest to dobra lustrzanka dla osób poszukujących wydajnego aparatu zapewniającego wysoką jakość obrazu w dużej rozdzielczości.

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne

Obrotowy i odchylany 3-calowy ekran

Symulator filtra antyaliasingowego

Bardzo dobre tłumienie hałasu

Brak możliwości nagrywania wideo w rozdzielczości 4K

Kolejna dobra lustrzanka to solidny i odporny na warunki atmosferyczne oraz kurz model Pentax KF, zaprojektowany specjalnie do różnorodnych rodzajów fotografii plenerowej. Urządzenie posiada czujnik obrazu o rozdzielczości 24,2 megapiksela oraz bardzo wysoką czułość na światło sięgającą ISO 102 400. Aparat jest łatwy w obsłudze, a korpus zapewnia doskonały chwyt, nawet w rękawiczkach. Jest szczególnie przydatny dla fotografów spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu oraz dla miłośników fotografii krajobrazowej i właśnie dlatego nasz ranking lustrzanek go zawiera.

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Matryca APS-C o wysokiej rozdzielczości

Lepsza stabilizacja obrazu

Ulepszony autofocus

Poprawiono śledzenie AF oraz rozpoznawanie obiektów i twarzy

Nie można obracać ani przechylać ekranu

Pentax K-3 Mark III posiada nową matrycę BSI o rozdzielczości 26 megapikseli. Nowy czujnik oferuje również wyższą czułość, sięgającą 160 000 ISO w porównaniu do 51 200 w przypadku modelu Mark II. Możliwa jest zatem nieco lepsza wysoka wydajność przy wyższych czułościach ISO, prawdopodobnie także dzięki nowemu procesorowi. Ranking lustrzanek docenia, że z nowym procesorem PRIME V aparat osiąga nie mniej niż 12 zdjęć na sekundę. Autofocus został ulepszony, a wizjer powiększony. K3 Mark III jest pierwszym aparatem marki Pentax, który umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli) z prędkościami 24 i 30 klatek na sekundę. Sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego narzędzia, doskonale zabezpieczonego przed kurzem i wilgocią.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Mocowanie obiektywów F

Inteligentna scena auto – łatwe kadrowanie i robienie zdjęć

Czułość ISO 100 – 51200

Wizjer optyczny

Nie można całkowicie obrócić ekranu LCD

Dobra lustrzanka Nikon D780 oferuje wszystko, czego można oczekiwać od profesjonalnej, pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej, a nawet więcej. Zapewnia wygodny podgląd kadru, długi czas działania akumulatora, solidną konstrukcję oraz dwa szybkie i niezawodne systemy AF. Dzięki wizjerowi można zrobić maksymalnie 7 klatek na sekundę, a w trybie Live View prędkość wzrasta do 12 klatek na sekundę. Zakres ISO wynosi od 100 do 51 200, z możliwością rozszerzenia do 204 800. Ranking lustrzanek zwraca uwagę, że ekran LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 2 359 000 pikseli jest odchylany (góra, dół) i dotykowy, umożliwiając precyzyjne ustawienia ostrości oraz przesuwanie punktu ostrości.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Świetna jakość obrazu aż do bardzo wysokich ustawień ISO

8 klatek na sekundę w trybie zdjęć seryjnych

Doskonały układ sterowania i obsługa

Szybki i dokładny autofocus

Wolny autofocus w trybie podglądu na żywo

Ranking lustrzanek zamykamy aparatem Nikon D7500. To lustrzanka jednoobiektywowa stworzona z myślą o pasjonatach fotografii. Wyposażona w matrycę w formacie DX o rozdzielczości 20,9 megapiksela oraz możliwość fotografowania z prędkością 8 klatek na sekundę, zajmuje pozycję pomiędzy modelami D5600 i D500 w ofercie firmy Nikon. Ciekawym dodatkiem do korpusu D7500 jest obiektyw spacerowy, czyli zoom wakacyjny Nikon 18–140 mm. Firma Nikon proponuje ten uniwersalny zoom jako rozwiązanie ekonomiczne, zapewniające wysoką ostrość od pełnej przysłony, ograniczające użycie kosztownego szkła przy atrakcyjnej cenie oraz korygujące pliki JPG w aparacie pod kątem aberracji chromatycznej i zniekształceń. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych, bez konieczności zmiany obiektywu, można uzyskać dwa zupełnie różne rodzaje zdjęć: szerokokątne, charakteryzujące się dużą głębią ostrości nawet przy pełnej przysłonie oraz teleobiektywem, z małą głębią ostrości.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Czujnik o rozdzielczości 32 megapikseli

Wbudowana lampa błyskowa

Aparat stosunkowo łatwy w obsłudze

Brak USB 3.0

Kolejny aparat, jaki zawiera nasz ranking lustrzanek, to łatwy i intuicyjny w obsłudze model, idealny do rozpoczęcia przygody z lustrzankami cyfrowymi. Pozwala na robienie zdjęć o jakości typowej dla lustrzanek oraz nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Matryca APS-C CMOS o rozdzielczości 32,5 megapiksela oraz prosta automatyka umożliwiają uzyskanie doskonałych rezultatów. Aparat Canon EOS 90D pozwala na nagrywanie filmów w różnych rozdzielczościach – w rozdzielczości 4K  może nagrywać wideo z szybkością 30 lub 24 klatek na sekundę, natomiast w rozdzielczości Full HD może filmować z maksymalną szybkością 120 klatek na sekundę. System autofocusu aparatu Canon EOS 90D składa się z 9 punktów, z czego środkowy jako jedyny potrafi wykrywać szczegóły zarówno w poziomie, jak i w pionie.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Użyteczne wartości ISO do ISO32 000

Dodatkowy przycisk wyboru autofocusu

Ulepszona konstrukcja joysticka

Karta CF i SD zamiast dwóch kart CF

Najlepsza lustrzanka dla profesjonalistów to Canon EOS 5D Mark IV. Kluczowym elementem tego aparatu cyfrowego jest szeroko omawiany przetwornik obrazu – czujnik 5D Mark IV oferuje efektywne 30,4 megapiksela. Zaprojektowany z niesamowitymi udoskonaleniami pod względem jakości obrazu, wydajności i wszechstronności, 5D Mark IV stanowi doskonałe, wszechstronne narzędzie, idealne zarówno dla entuzjastów, jak i profesjonalistów. Jeśli zajmujesz się fotografią ślubną, portretową, fotografią przyrody, krajobrazu lub tworzysz kreatywne filmy wideo, będziesz zachwycony jakością i możliwościami aparatu EOS 5D Mark IV, który prezentuje nasz ranking lustrzanek. Posiada on udoskonalony 61-punktowy system AF oraz system Dual Pixel CMOS AF, który zapewnia szybkie i płynne ustawianie ostrości, co znacząco poprawia precyzję. Dodatkowo aparat EOS 5D Mark IV wyposażony jest w wbudowany moduł Wi-Fi, moduł GPS oraz intuicyjny panel dotykowy LCD, co ułatwia obsługę.

10

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Łączność Bluetooth i WiFi

Nagrywanie wideo 4K

Dobra żywotność baterii

Przeciętna jakość wykonania

Najlepsza lustrzanka dla początkujących i zaawansowanych została opisana już w pierwszej części rankingu aparatów lustrzanych. Wewnątrz modelu EOS 250D znajduje się matryca o rozdzielczości 24,1 megapiksela oraz procesor obrazu DIGIT 8, co przekłada się na doskonałe rezultaty pracy w plenerze. Bez względu na to, czy fotografujesz wydarzenie z szybkością 5 klatek na sekundę za pomocą wizjera optycznego, czy korzystasz z trybu Live View z technologią Dual Pixel CMOS AF i funkcją AF ze śledzeniem oczu, zarejestrujesz wyraźne zdjęcia i filmy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756