Poradniki Eksperta

Ranking lustrzanek [TOP10]

 2023-09-06 

Czy to na wakacjach, czy na imprezach, wiele osób wyciąga smartfon tylko po to, by robić zdjęcia. Jest jednak wiele powodów, dla których warto zrezygnować ze smartfona i kupić konwencjonalny aparat. Trend jest tutaj wyraźnie skierowany w stronę aparatów systemowych, czyli bezlusterkowców, ale lustrzanka jednoobiektywowa oferuje tyle samo opcji ustawień, a przy tym ogromny wybór obiektywów – idealny dla każdego fotografowanego tematu. Poza tym, lustrzanka ma wyraźną przewagę nad innymi aparatami: widok obiektu przechodzi bezpośrednio przez obiektyw, tak jak widzi się go gołym okiem, a nie przez ekran elektroniczny, jak w przypadku aparatu systemowego, czy smartfona. Jaka będzie najlepsza lustrzanka dla początkującego fotoamatora, a jaka dla starego, fotograficznego wyjadacza? To zależy od wielu czynników, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Najlepsza lustrzanka – ranking zalet

Lustrzanki jednoobiektywowe istnieją od lat 30. XX wieku i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Były jednymi z pierwszych typów aparatów, które pozwalały fotografom zobaczyć, co fotografują podczas robienia zdjęć. Lustrzanki jednoobiektywowe były również jednymi z pierwszych, które wprowadziły wymienne obiektywy i kontrolę ekspozycji, dając fotografom większą i kreatywną kontrolę nad zdjęciami. 

 

Dzięki lustrzance otrzymujesz nieco większy aparat, który co prawda nie zmieści się w kieszeni, jak większość aparatów kompaktowych albo smartfony, ale rozmiar nie jest w tym przypadku wadą. Nawet modele dla początkujących są łatwe w trzymaniu dzięki dużym, ergonomicznie wyprofilowanym uchwytom i oferują wystarczająco dużo miejsca na duże wyświetlacze, tarcze i przyciski. Uchwyt jest większy, ale większa waga daje większą kontrolę nad ciałem, a Twoje zdjęcia lub filmy zawsze będą bardziej stabilne, niż w przypadku lekkiego aparatu. W ten sposób ustawienia aparatu można szybko dostosować, jeśli nie chcesz robić zdjęć w trybie w pełni automatycznym. Oczywiście wadą jest to, że aparat jest cięższy i większy, a przez to trudniejszy do przenoszenia.


Przetworniki obrazu są znacznie większe niż w telefonach komórkowych czy aparatach kompaktowych, dzięki czemu zbierają dużo więcej światła. Zapewnia to zdecydowanie lepszą jakość obrazu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku większych odbitek i ujęć w słabym świetle – obrazy wyglądają naprawdę dobrze, nawet gdy fotografowane są w mroku. Większa matryca ma jednak inny efekt uboczny, który świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku portretów: przy otwartej przysłonie głębia ostrości jest stosunkowo mała, co bardzo ułatwia oddzielenie fotografowanego obiektu od tła. Zawsze będziesz miał do dyspozycji wizjer, co pozwoli na bliższe przyjrzenie się obiektowi nawet w jasnym świetle słonecznym, podczas gdy na wyświetlaczu widać tylko odbicia. To bardzo duża przewaga lustrzanki nad wieloma tanimi aparatami kompaktowymi i systemowymi, które często nie mają wizjera ze względu na koszty.

Najlepsza lustrzanka nie tylko dla zawodowca

Oczywiście, niemal każdy z fotografów, zawodowo zajmujących się tą profesją, jako swój wybór wskaże pełnoklatkową lustrzankę jednoobiektywową. Na samym szczycie znajdą się aparaty maksymalnie wyposażone we wszelkie możliwe opcje. Przede wszystkim będzie to duża szybkość pracy i doskonała jakość obrazu. Niezwykle cenna jest między innymi ilość zdjęć na sekundę w serii. Na przykład, podczas robienia zdjęć przez wizjer, możliwe jest fotografowanie z prędkością do 15,1 klatek na sekundę. Dzięki temu taka lustrzanka nadaje się szczególnie do fotografii akcji i sportu. Dziś fotografowie mogą także nagrywać filmy w rozdzielczości 4K lub RAW o rozdzielczości do 5,5K (5 472 × 2 886 pikseli).

Jaką Lustrzanka? Ranking urządzeń dla każdego

Na drugim biegunie, dla początkujących fotoamatorów, znajdzie się lustrzanka: mała, bardzo lekka, ale ładna i poręczna. Jest łatwa w użyciu, dlatego nawet początkujący mogą z łatwością robić nią bardzo dobre zdjęcia. Autofokus reaguje naprawdę szybko: zawsze ze zdjęciami, z filmami tylko w Full HD. Jeśli filmujesz w 4K, uzyskasz szczegółowe ujęcia, ale musisz pogodzić się z nieco wolniejszym autofokusem.

 

Trzeba pamiętać, że aby lustrzanka mogła wcześniej automatycznie ustawić ostrość, musi wykorzystać dodatkowy system pomiarowy w obudowie lustra, w który wyposażona jest większość z nich. Powoduje to, że lustrzanki są zwykle większe niż porównywalne aparaty systemowe, ale dotyczy to tylko korpusu aparatu. W przypadku obiektywów, różnica w wielkości jest zwykle niewielka. Jeśli przełączysz lustrzankę na tryb LiveView, aby na przykład nagrać wideo, działa ona wtedy jak kamera systemowa, ale filmowany obiekt można obserwować tylko za pośrednictwem wyświetlacza aparatu.


Filmowanie w 4K (a nawet 6K) jest niezwykle popularne i kiedyś takie opcje można było znaleźć głównie w systemowych bezlusterkowcach. Na szczęście jest coraz więcej aparatów, które również kręcą wysokiej jakości filmy w rozdzielczości 4K Ultra HD. Najlepsza lustrzanka to będzie ten aparat, który najbardziej polubisz i będziesz zadowolony ze zdjęć, które nim zrobisz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756