Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

W jakim formacie zapisywać zdjęcia? RAW czy JPG?

 2022-11-14 

Temat formatu obrazu RAW czy JPEG, to jedna z niekończących się debat w fotografii. Dogłębne zrozumienie formatów plików i ich różnic, jest niezbędne dla fotografów, aby mogli dokonywać właściwych wyborów podczas przeglądania ustawień aparatu.

Co to jest RAW?


Zdjęcie zapisane w formacie RAW, czyli surowy, znany również jako negatyw cyfrowy, to plik obrazu, który zawiera nieprzetworzone lub w minimalnym stopniu przetworzone dane z matrycy aparatu cyfrowego. Obraz RAW należy poddać obróbce końcowej w oprogramowaniu, zanim będzie gotowy do wydrukowania, udostępnienia lub wyświetlenia na urządzeniu wyświetlającym. W przeciwieństwie do plików JPEG, które można łatwo otwierać, przeglądać i drukować za pomocą większości programów do przeglądania i edycji obrazów, RAW jest zastrzeżonym formatem, powiązanym z określonym modelem aparatu. Dlatego, aby oprogramowanie mogło pracować z plikiem RAW, musi być kompatybilne z konkretnym aparatem, którym został przechwycony obraz RAW. Przetwarzanie końcowe obrazów RAW może zapewnić większy zakres dynamiczny, lepsze kolory, a w niektórych przypadkach może nawet zapewnić więcej szczegółów w porównaniu z obrazami JPEG. Pliki RAW zazwyczaj składają się z trzech głównych części: rzeczywistych danych RAW z przetwornika obrazu, przetworzonego przez aparat pełnowymiarowego podglądu JPEG + miniatury oraz wszystkich istotnych informacji nagłówka i metadanych. Aby aparaty mogły wyświetlać nagrany obraz na tylnym wyświetlaczu LCD lub w wizjerze elektronicznym, używany jest przetworzony przez aparat podgląd JPEG. Nagłówek obrazu oraz część metadanych, służą do interpretacji danych obrazu z czujnika przez oprogramowanie do konwersji plików RAW, podczas gdy inne informacje, takie jak ustawienia ekspozycji, model aparatu i obiektywu, data i godzina, mogą być wykorzystywane do filtrowania, sortowania i katalogowania obrazów.


Wśród zalet formatu RAW, koniecznie trzeba wymienić jego zdolność do rejestracji zdecydowanie większej ilości kolorów. W porównaniu z 8-bitowym obrazem JPEG, który może zawierać tylko do 16,8 miliona kolorów (256 wartości tonalnych dla kanałów czerwonego, zielonego i niebieskiego), 12-bitowy obraz RAW może zawierać do 68,7 miliarda kolorów. Przejście do 14-bitowych obrazów RAW, znacznie zwiększa wartości tonalne RGB do 4,4 biliona kolorów, a niektóre wysokiej klasy aparaty, są nawet w stanie rejestrować 16-bitowe obrazy RAW, co daje oszałamiające 281 bilionów kolorów.


Obraz RAW zawiera szerszy zakres dynamiczny i gamę kolorów, w porównaniu z obrazem JPEG. W przeciwieństwie do JPEG, obrazy RAW zazwyczaj wykorzystują kompresję bezstratną, co oznacza, że nie występują w nich artefakty związane z kompresją obrazu.


Na obrazach zapisanych w formacie RAW, nie ma wyostrzania obrazu, co oznacza, że możesz używać lepszych i bardziej złożonych algorytmów wyostrzania dla swoich zdjęć w programach do ich edycji.


Największą wadą plików RAW, jest konieczność przetwarzania końcowego i konwersji do formatu takiego jak JPEG, zanim będzie można je normalnie przeglądać, co wydłuża czas pracy nad fotografią. Obrazy RAW zajmują znacznie więcej miejsca, niż obrazy JPEG i z tego względu procedura tworzenia kopii zapasowej plików RAW zajmuje znacznie więcej czasu.

Aparaty w naszej ofercie:

Co to jest JPG?


Obrazy JPEG są w pełni przetwarzane w aparacie, a wszystkie ustawienia, takie jak balans bieli, nasycenie kolorów, krzywa tonalna, wyostrzanie i przestrzeń barw, są już zastosowane do obrazu. Nie musisz więc tracić czasu na obróbkę obrazu – jest on w zasadzie gotowy do użycia. Obrazy JPEG mają znacznie mniejszy rozmiar, niż obrazy RAW i dlatego zużywają znacznie mniej komputera i innej pamięci. Ze względu na mniejszy rozmiar, aparaty mogą zapisywać pliki JPEG znacznie szybciej, niż pliki RAW, co zwiększa liczbę zdjęć, które mogą zmieścić się w tymczasowym buforze aparatu. Oznacza to też, że w porównaniu z RAW, możesz potencjalnie fotografować z większą liczbą klatek na sekundę i przez dłuższy czas, bez spowalniania aparatu. Mniejszy rozmiar plików JPG, przekłada się również na szybsze i wydajniejsze tworzenie kopii zapasowych.


Większość nowoczesnych urządzeń i oprogramowania obsługuje obrazy JPEG, dzięki czemu format jest niezwykle kompatybilny i praktyczny.


Podstawową wadą plików zapisywany w formacie JPEG, jest ich kompresja stratna. Algorytm stratnej kompresji obrazu oznacza, że tracisz część danych ze swoich zdjęć. Ta utrata szczegółów, zwłaszcza w mocno skompresowanych plikach, może powodować problemy z posteryzacją, a także powoduje widoczne „artefakty” wokół obiektów, które mogą być zauważalne gołym okiem.


Ustawienia aparatu mają wpływ na obrazy JPEG. Ponieważ aparaty w pełni przetwarzają obrazy JPEG, wszelkie ustawienia aparatu, które mogą uszkodzić wynikowy obraz, będą nieodwracalne. Na przykład, jeśli zastosujesz zbyt duże wyostrzanie do swoich obrazów, nie będziesz mógł ich później „odostrzyć”.

W jakim formacie zapisywać zdjęcia – trudna decyzja?


Dla wielu fotografów zapisywanie obrazu w formacie RAW, znacznie przewyższa zalety korzystania z JPEG. Pamięć masowa jest obecnie tania, a rozmiary plików nie przeszkadzają, nawet w przypadku kopii zapasowych. Trzeba co prawda poddać je obróbce w programie do edycji obrazu. Jednak dzięki całemu oprogramowaniu do usuwania, katalogowania i przetwarzania obrazów, które pozwala wybierać, co do edycji, z możliwością przeglądania obrazów w partiach, nie musisz się martwić o marnowanie czasu i możesz skoncentrować się tylko na obrazach, które mają znaczenie. Wybór – w jakim formacie zapisywać zdjęcia – RAW czy JPG, sprowadza się do jakości, a nie wygody.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756