Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zdjęcia burzy – jak robić zdjęcia piorunów?

Data dodania: 31-07-2023

Fotografowanie błyskawic to niebezpieczne hobby. Nie wszyscy rozumieją, że burza z piorunami jest wysoce nieprzewidywalna i że w każdej chwili może dojść do uderzenia. Częścią naszej fascynacji komórkami burzowymi jest ich nieokiełznana moc. Chociaż świetnie się to fotografuje, należy uszanować tę siłę – dlatego należy zachować ostrożność podczas fotografowania piorunów.

Zdjęcia piorunów to świetna zabawa, ale trzeba mieć trochę szczęścia, aby uchwycić dobrze wyeksponowaną, dobrze skomponowaną scenę wypełnioną ciekawymi błyskawicami. Kluczem do uzyskania dobrego zdjęcia piorunów jest dobre przygotowanie i odpowiednie ustawienia aparatu. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwość i zrobić tyle zdjęć, aby mieć dużą szansę, że jedno lub dwa trafią w sedno.

Bądź przygotowany

Jeśli burza nadciąga, zanim pomyślisz o wyruszeniu, aby ją sfotografować, najprawdopodobniej zostaniesz zmoczony deszczem lub nawet gradem i przegapisz wiele najlepszych ujęć. Najlepszą porą na zdjęcia burzy jest jej zbliżanie się, czyli zanim spadnie deszcz. Obserwuj prognozy pogody i korzystaj z aplikacji pogodowych w smartfonie, aby sprawdzić, w jakim kierunku zmierza komórka burzowa.


Zbliżanie się do komórek burzowych może być niebezpieczne i utrudnia skuteczne zdjęcia piorunów. Ustawienie zbyt daleko może prowadzić do tego, że uderzenia będą wydawały się na zdjęciach zbyt małe lub matowe. Dlatego najlepiej ustawić się w odległości około 10-15 kilometrów od ognisk burzowych. Najłatwiejszym sposobem oceny, jak daleko jesteś, jest policzenie czasu między błyskawicą a grzmotem. Na dystansie 10 km czas ten wynosi około 30 sekund.

Jakiego sprzętu używać do zdjęcia burzy?

Zanim wyruszysz na poszukiwanie burzy, będziesz potrzebować następującego wyposażenia:


  • Cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa lub bezlusterkowiec – aparaty kompaktowe reagują zbyt wolno i nie zapewniają wystarczającej kontroli nad ustawieniami, co sprawia, że aparat z wymiennymi obiektywami staje się niezbędny do fotografowania błyskawic,


  • Solidny statyw – ponieważ będziesz używać długich czasów naświetlania (na przykład 30 sekund lub więcej),


  • Zwolnienie kablowe/zdalne migawki – ręczne naciśnięcie spustu migawki powoduje wibracje, które mogą skutkować nieostrym zdjęciem. Kabel lub zdalne wyzwalanie migawki wyeliminuje ten problem.


  • Obiektyw – błyskawicę można fotografować prawie każdym obiektywem o dowolnej ogniskowej, ale szerokokątny zoom (około 28-150 mm) da zdecydowanie większe możliwości. Upewnij się, że obiektyw ma przełącznik, aby ustawić go w trybie ręcznego ustawiania ostrości, ponieważ będziesz go używać do blokowania ostrości na nieskończoność. Zrób zdjęcie próbne i upewnij się, że obraz na tylnym wyświetlaczu LCD jest ostry. Należy pamiętać, że aparaty cyfrowe nie zawsze mogą ustawić ostrość, jeśli jest zbyt ciemno, dlatego powinieneś ręcznie ustawiać ostrość, zamiast korzystać z systemu autofokusa aparatu.

Technika zdjęć burzy i błyskawic

Błyskawica trwa zaledwie ułamek sekundy i zastanawiasz się pewnie, jak fotografowie i ich aparaty mogą zareagować wystarczająco szybko, aby je uchwycić. Jak się okazuje, nie mogą. Jednak po każdym początkowym uderzeniu pioruna następuje seria drugorzędnych błysków i to właśnie je fotografujesz.


Rozpocznij od ustawienia aparatu na statywie i podłączenia kabla/zdalnego zwalniania migawki. Obserwuj burzę przez kilka minut i zanotuj, gdzie odbywa się większość aktywności i w jakim kierunku porusza się burza.


Skieruj aparat na punkt, w którym znajduje się większość błyskawic lub nieco do przodu, aby móc śledzić ich ruch. Patrząc przez wizjer, wybierz ogniskową, która uwzględnia oświetlenie w kadrze i daje przyjemną kompozycję. Jeśli chodzi o błyskawice, wiele osób pomija kadrowanie zdjęcia i po prostu próbuje uchwycić samą błyskawicę. Podczas gdy błyskawica będzie stanowić kluczową część sceny, zdjęcia z piorunami wyglądają znacznie lepiej, jeśli uderzenie pioruna jest uważane za „wartość dodaną” na zdjęciu podczas komponowania ujęcia.


Używając automatycznego lub ręcznego ustawiania ostrości, skup się na czymś w dużej odległości. Jeśli twój obiektyw jest oznaczony „nieskończoną” odległością ostrości, możesz jej użyć. Gdy będziesz zadowolony z ustawiania ostrości, przełącz obiektyw w tryb ręczny. Spowoduje to zatrzymanie przez aparat prób dostosowania odległości ustawiania ostrości, a także przyspieszy czas reakcji aparatu na naciśnięcie spustu migawki.


  • Ustaw aparat w pełnym trybie ręcznym, ponieważ okresowe uderzenia pioruna rozjaśnią obszar, a aparat w trybie automatycznym może dać nieprawidłową ekspozycję.


  • Ustaw ISO aparatu na „podstawowe” ISO, czyli najniższą wartość. W większości aparatów podstawowa czułość ISO wynosi od ISO 64 do 200.


  • Ustaw szybkość migawki. Dłuższy czas otwarcia migawki (powiedzmy 5-30 sekund) da Ci większą szansę na uchwycenie błyskawicy – być może nawet więcej niż jednej błyskawicy. Jednak rozjaśni również pierwszy plan, więc możesz nie uzyskać tego „dramatycznego wyglądu sylwetki”. Krótszy czas otwarcia migawki (powiedzmy 1-3 sekundy) oznacza, że pierwszy plan pozostaje znacznie ciemniejszy, ale przede wszystkim utrudnia zrobienie zdjęcia z piorunami.


  • Ustaw przysłonę aparatu. Gdy nie masz nic blisko na pierwszym planie, zacznij od przysłony f/5,6. Jeśli przysłona jest zbyt szeroka, a obraz wygląda na zbyt prześwietlony, możesz przymknąć obiektyw do f/8 i mniej. Jednakże, jeśli jest tak jasny, że jesteś zmuszony użyć ekstremalnie małych przysłon, takich jak f/16, najlepszym rozwiązaniem jest użycie filtra ND, aby zmniejszyć ilość światła docierającego do aparatu.

Zdjęcia burzy w nocy

Fotografowanie piorunów nocą jest najłatwiejsze, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie próbowałeś.


Przełącz aparat w tryb Bulb (często oznaczony literą „B”). W tym trybie migawka pozostaje otwarta tak długo, jak długo trzymasz palec na przycisku/zwolnieniu. Użyj niskiej czułości ISO (100–200) i na początek wybierz przysłonę około f/5,6.


Gdy zobaczysz uderzenie pioruna, naciśnij i przytrzymaj przycisk zwalniający, aby otworzyć migawkę. Podczas fotografowania w nocy ryzyko prześwietlenia jest znacznie mniejsze, więc migawkę można pozostawić otwartą na czas do około 2 minut, zwykle wystarcza około 30 sekund.

Zdjęcia piorunów w ciągu dnia

Fotografowanie piorunów w dzień jest trudniejsze niż w nocy, ponieważ trzeba też zadbać o dobrą ekspozycję otoczenia. Przełącz aparat w tryb priorytetu migawki. Wybierz czas otwarcia migawki od 1/15 do 1/4 sekundy i ustaw możliwie najniższą czułość ISO (100-200). Zrób kilka próbnych zdjęć scenerii, sprawdzając każde z nich i dostosowując czas otwarcia migawki, aż scena zostanie odpowiednio wyeksponowana. Pamiętaj, że im krótszy czas otwarcia migawki, tym trudniej uchwycić błyskawicę, więc nie zwiększaj go zbytnio. Użycie filtra polaryzacyjnego lub ND zmniejszy ekspozycję o 1 do 3 stopni EV, pozwalając na użycie dłuższego czasu otwarcia migawki. Główną różnicą między fotografią piorunów w nocy i w dzień jest znacznie krótszy czas naświetlania. To sprawia, że uchwycenie dobrej błyskawicy jest łutem szczęścia.


Fotografowanie błyskawic nie jest łatwe, wymaga cierpliwości i dużej dawki szczęścia. Powyższe wskazówki pomogą Ci przygotować się na następną burzę i dadzą Ci wielką szansę na zrobienie fantastycznych zdjęć.

Obiektywy w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756