Zdaniem eksperta
Pojęcie znane jest od prawie dwóch i pół tysiąca lat, jego historia sięga III w. p.n.e. Złoty podział (łac. sectio aurea), czyli złota proporcja to podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Starożytni filozofowie, astronomowie, matematycy i artyści zastanawiali się, dlaczego proporcja 1 do 1,618 jest tak często spotykana w świecie przyrody. Przypisywano tej zasadzie wyjątkowe walory estetyczne, do dziś wykorzystuje się ją często w estetycznych, proporcjonalnych kompozycjach architektonicznych, malarskich, fotograficznych. Według zasady złotego podziału temat powinien znajdować się w lewej lub prawej trzeciej części obrazu, a pozostałe dwie trzecie powinny pozostać otwarte. Złoty podział – to zasada, która mówi, że zyska się ciekawszy i harmonijny obraz, gdy zachowa się proporcje podziału w stosunku około 2/3 do 1/3.
Złoty podział w fotografii – zasada trójpodziału
Tymczasem w fotografii jest nieco inaczej. Aby zrozumieć zasadę złotego podziału, trzeba podzielić pole obrazu siatką złożoną z dwóch linii pionowych i dwóch linii poziomych tak, aby uzyskać dziewięć jednakowych prostokątów, w jednej trzeciej obrazu i w dwóch trzecich. Punkty przecięcia się linii trójpodziału to mocne punkty, czyli miejsca, gdzie nasz wzrok wędruje w pierwszej kolejności. A najważniejszym z tych punktów jest punkt przecięcia się linii w lewej, górnej części. Człowiek, w naturalny sposób zaczyna czytać lub oglądać obraz od lewej do prawej strony i w ten sam sposób wzrok najczęściej zatrzymuje się właśnie w lewym górnym rogu, później oko poszukuje dobrego miejsca do skupienia uwagi zazwyczaj w prawej części obrazu. Centrum kadru uważa się za najmniej interesujące. Mocne punkty obrazu sprawiają, że zdjęcie staje się bardziej wyraziste i nabiera charakteru. W mocnym punkcie umieszczamy główny obiekt zdjęcia. Na przykład twarz osoby portretowanej albo wręcz oko. Jeśli fotografujemy przedmiot, też powinien znaleźć się w tym mocnym punkcie.
Aparaty fotograficzne w naszej ofercie:
Złoty podział w fotografii krajobrazu
Podczas fotografowania krajobrazu warto kadrować go w taki sposób, aby horyzont znalazł się na jednej z linii podziału, natomiast główny element pejzażu (drzewo, budynek, człowiek) dobrze jest umieścić w mocnym punkcie. Taka kompozycja pozwoli uwypuklić główny obiekt zdjęcia oraz zwiększy wpływ ziemi lub nieba na fotografii – na przykład umieszczenie horyzontu na dolnej linii podziału podkreśli dramaturgię chmur na niebie. Większość zdjęć krajobrazu lepiej będzie wyglądała, gdy zastosujemy zasadę trójpodziału. Wyjątkiem jest sytuacja, w której robimy zdjęcie odbicia. W takim przypadku horyzont w środku sprawdza się dobrze, ponieważ uzyskujemy te same elementy w górnej oraz w dolnej części zdjęcia.
Fotografia portretowa
W czasie komponowania kadru, fotografując ludzi, zwierzęta lub obiekty w ruchu, warto umieścić je w takim mocnym punkcie, pozostawić wolną przestrzeń na wykonanie domyślnej czynności. Lepiej by człowiek szedł do wewnątrz kadru niż miałby z niego wychodzić. Dobrze jest umieścić obiekt w taki sposób, aby najwięcej wolnego miejsca było po stronie, w którą jest zwrócony. To oczywiście nie jest obowiązkowa zasada – czasem kadr nieco wbrew logice ma swoje mocne uzasadnienie.
Złoty podział a architektura
Ciekawe efekty zastosowania zasady trójpodziału można uzyskać fotografując architekturę. Gdy ścianę budynku „ustawimy” w linii trójpodziału kadru, zdjęcie stanie się bardziej interesujące, linie te będą prowadziły oko widza tak, by skupił się na jednym z mocnych punktów kadru. Podobnie będzie z różnymi krzywiznami – na przykład ścieżki czy kręcone schody, mogą być głównym obiektem zdjęcia lub mogą skupiać uwagę na określonych elementach.
Jest wiele tematów oczywistych, przy których zastosowanie złotego podziału w fotografii jest uzasadnione. Trzeba jednak brać także pod uwagę taką tematykę zdjęć, w której jej zastosowanie już takie oczywiste nie jest. A mimo to, warto także w tych sytuacjach komponować kadr według określonego porządku. Bardzo często z banalnego na pozór obrazka, trzymając się zasady złotego podziału, można „wyciągnąć” coś interesującego. Nudna będzie fotografia płyt chodnikowych, ale gdy w mocnym punkcie znajdzie się jakiś nietypowy obiekt – zdjęcie nabiera charakteru.
Złoty podział w fotografii – kompozycja skośna
Dotychczas była mowa w podziale kadru pionowymi i poziomymi liniami w określonej proporcji. Jednak nie wyczerpuje to zupełnie zagadnienia trójpodziału. Co będzie, gdy podzielimy kadr po jego przekątnych? Powstaną trójkąty prostokątne, które także mają mocne punkty. Kadrowanie według tak prowadzonych linii może okazać się równie atrakcyjne dla widza.
Wiele produkowanych obecnie aparatów fotograficznych i smartfonów jest wyposażonych w funkcję wyświetlania linii trójpodziału na wyświetlaczu. Takie rozwiązanie bywa pomocne w kadrowaniu obrazu. Warto też pamiętać, że fotografowany obiekt nie musi znajdować się dokładnie na przecięciu linii, czyli w mocnym punkcie. Wystarczy, że będzie blisko niego, by zdjęcie było bardziej dynamiczne i lepiej skomponowane.
Aparaty fotograficzne w naszej ofercie:
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756