Poradniki Eksperta

Budowa komputera. Z czego składa się komputer?


Wbrew pozorom, komputer nie ma aż tak wielu elementów, a jego złożenie nie wymaga specjalnych umiejętności. Dobór podzespołów nie jest trudny i skupia się przede wszystkim na dopasowaniu płyty głównej do procesora oraz rozmiarów obudowy. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, z którego dowiesz się, jak wygląda budowa komputera. Opisujemy w nim wszystkie konkretne podzespoły i wyjaśniamy, jak należy je dobierać. Dowiesz się więc, z czego składa się komputer i za co odpowiedzialne są konkretne komponenty.


budowa komputera


Komputer to urządzenie, które zrewolucjonizowało obecną technologię. Nic na świecie nie rozwija się tak szybko, jak branża IT. Obecnie komputer, czy to stacjonarny, czy laptop, to urządzenie wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie, a wiele osób nie wyobraża sobie pracy i rozrywki właśnie bez komputera. Choć zewnętrzne elementy komputera są dość oczywiste, to już jego wewnętrzna budowa komputera dla wielu stanowi tajemnicę. Tymczasem to na ukrytą budowę komputera warto zwracać uwagę, dokonując wyboru odpowiedniego urządzenia. Poznaj najważniejsze części komputera, a także z czego składa się komputer.


Z czego składa się komputer?


Zanim zaczniemy opisywać z czego składa się komputer i wymieniać podstawowe komponenty komputera, warto wspomnieć kilka słów z teorii, a dokładniej: komputer i jego definicja, a także co nieco na temat ,,do czego służy komputer”. Choć zagadnienia te są dość oczywiste, tak naprawdę historia komputera jest ciekawa. Otóż, według definicji czytanej na Wikipedii, komputer to ,,mózg elektronowy”, a nawet ,,maszyna matematyczna”, czy urządzenie do przetwarzania informacji możliwych od zapisu w formie cyfr lub sygnału ciągłego. Co ciekawe, komputer to nie tylko znane nam komputery stacjonarne, laptopy, czy notebooki, ale również wszelkie inne urządzenia służące do wykonywania określonych czynności, zwykle programowanych według ściśle określonej hierarchii. Komputer w mikserze, w samochodzie, w smartfonie, czy w każdym innym urządzeniu, to nadal komputer! Skupmy się jednak na komputerach stacjonarnych oraz przenośnych, czyli laptopach.


Dla nas przetwarzanie danych oznacza nic innego, jak klawiaturę, na której zapisujemy to, co nas interesuje oraz monitor, który wszystko sprawnie przetworzy i odtworzy wizualnie. Elementem pośrednim jest właśnie komputer, który odbiera, przetwarza i przekazuje informacje. Pierwszy komputer przypominający urządzenie z naszych czasów powstał dopiero w połowie XX wieku i jak zapewne pamiętamy z pierwszych lekcji informatyki, miał wielkość pokoju. Obecnie producenci komputerów przyłożyli sporo starań do tego, by urządzenia te mogły nam sprawnie służyć i nie zajmować aż tyle miejsca. Co więcej, współczesny komputer wyposażony jest w głośniki komputerowe, które przetwarzają dane multimedialne.  


Z czego składa się komputer? Otóż budowę komputera można podzielić na część zewnętrzną i wewnętrzną. Podstawowe elementy zewnętrzne, czyli urządzenia peryferyjne, to:Natomiast, jeśli chcemy wiedzieć, z czego składa się komputer, a dokładniej jego wewnętrzna budowa, jest to nieco bardziej skomplikowana kwestia i to od niej zależy funkcjonalność urządzenia.Jaki procesor wybrać?


Procesor jest ważnym komponentem, od którego warto zacząć. Na rynku dostępne są procesory AMD i Intel. Jeśli szukasz sprzętu do prac biurowych, wystarczą Ci najprostsze modele, jak np. czterordzeniowy AMD Ryzen 3 1200 lub Pentium Gold G6400 z dwoma rdzeniami i czterema wątkami. W tym segmencie dobrym wyborem będzie CPU ze wbudowaną kartą graficzną, która jest w zupełności wystarczająca, jeśli nie grasz w gry.


Procesor INTEL CORE i9-11900Z czego składa się komputer oszczędnego gracza? Solidną podstawą będzie czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor jak np. AMD Ryzen 3 3100 lub Intel Core i3 -10100. Taka jednostka jest wystarczająca do większości gier, jeśli chcesz bawić się w Full HD w popularnych tytułach e-sportowych. Jeśli priorytetem jest zachowanie dużej płynności w ponad 100 kl./s., to powinieneś wybrać przynajmniej sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor. Przykładami popularnych modeli są Ryzen 5 3600 oraz 5600X, czy Core i5 -10400 oraz 11400.


Budowa komputera z procesorem ośmiordzeniowym i szesnastowątkowym, to opcja dla najbardziej wymagających graczy. Pozwolą one na płynną rozgrywkę nawet w rozdzielczości 4K i będą idealnie współpracować z najwydajniejszymi kartami graficznymi, jak GeForce RTX 3090 lub Radeon RX 6900 XT. W tym segmencie polecamy takie modele jak Ryzen 7 5800X, czy Intel Core i7 -10700 oraz 11700. Sprawdzą się bardzo dobrze także w streamingu rozgrywki. Wydajniejsze procesory z dziesięcioma rdzeniami lub więcej polecamy, jeśli Twój komputer będzie wykorzystywany w zastosowaniach profesjonalnych, np. w aplikacjach inżynierskich, czy do projektowania 3D. Przykładami takich jednostek są np. Intel Core i9 oraz Ryzen 9.


Sprawdź również:

Co to jest procesor? Za co odpowiada i jak działa?


Procesory w naszej ofercie:


Płyta główna komputera


Budowa komputera powinna uwzględniać również wybór płyty głównej. To na niej montowane są wszystkie podzespoły. Musisz ją dopasować do wybranego przez Ciebie procesora. Obecnie zalecamy wybór płyt głównych z gniazdem LGA 1200, jeśli wolisz procesory Intela lub AM4, gdy skłaniasz ku firmie AMD. Wybierając komputer do biura, możesz zdecydować się na płytę główną z chipsetem Intel H410 lub H510 oraz AMD A520. Do komputerów dla graczy, dobrym wyborem będą Intel B460 oraz B560 i AMD B450 i AMD B550. Po płyty główne z najwydajniejszymi chipsetami jak AMD X570 oraz Intel Z490 i Z590 powinieneś sięgnąć, składając hi-endowy komputer dla gracza lub stację roboczą. To jak zaawansowany jest chipset, wpływa na wyposażenie płyty głównej oraz ewentualne możliwości jej rozbudowy.
Płyta główna MSI Z590 PRO WIFIWybierając płytę główną, powinieneś określić swoje potrzeby. Do zastosowań biurowych wystarczające będą najmniej zaawansowane modele, chyba że w przyszłości przewidujesz rozbudowę zestawu komputerowego o dodatkowe karty rozszerzeń, np. sieciową lub dźwiękową. Zwróć uwagę na liczbę wolnych złączy SATA i portów M.2, które służą do podłączania dysków twardych oraz SSD. Jeśli płyta główna jest przeznaczona do komputera gamingowego, to powinna być wyposażona w wydajną, chłodzoną radiatorem sekcję zasilania. Polecamy płyty główne do gier z przynajmniej 8-fazową sekcją, która sprawdzi się w przypadku większości CPU. Wydajniejsza potrzebna będzie Ci tylko, w przypadku podkręcania najmocniejszych procesorów.


Dostępne na rynku płyty główne są projektowane zgodnie ze standardem ATX, a to gwarantuje kompatybilność złączy, dzięki której budowa komputera jest prosta i przebiega bezproblemowo. Format ATX ma wymiary 305 x 244 mm i jest największym z powszechnie stosowanych. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na możliwości rozbudowy komputera, a jego duże wymiary nie mają znaczenia. Nieco mniejsze są płyty microATX, których rozmiar to 244 x 244 mm. Wybierając ten standard, możesz złożyć nieco mniejszy komputer, a przy tym zachowasz całkiem duże możliwości rozbudowy. Jeśli małe wymiary są priorytetem, ponieważ przygotowujesz np. „peceta” biurowego, to możesz wybrać format miniITX o wielkości 170 x 170 mm.


Sprawdź również:Płyty główne w naszej ofercie:


Jaką kartę graficzną wybrać?


Jeśli głowę zaprząta Ci budowa komputera biurowego, to ten akapit możesz pominąć. W zupełności wystarczy Ci bowiem karta graficzna wbudowana w procesor. Programy biurowe nie wykonują zaawansowanych obliczeń, więc nie są przez nią wspomagane. Zadaniem tego podzespołu jest renderowanie obrazu i wyświetlanie go na ekranie monitora. Oprócz tego, karty graficzne wykorzystywane są, np. w programach do projektowania grafiki 3D, czy montażu wideo, w których przyspieszają wykonywanie obliczeń. Modele takie jak GeForce GTX 1650 Super lub GTX 1660 Super oraz Radeon RX 5500 XT, polecamy mniej wymagającym graczom, preferującym np. tytuły e-sportowe w rozdzielczości Full HD. Jeśli masz monitor gamingowy o odświeżaniu ponad 100 Hz, możesz zdecydować się na karty GeForce RTX 2060 lub Radeon RX 5600 XT.Karta graficzna MSI GEFORCE RTX 3070 GAMING Z TRIODo rozdzielczości 1440p polecamy kartę graficzną przynajmniej klasy modelu GeForce RTX 3060. Oferuje ona bardzo dobrą wydajność. Jeśli jednak posiadasz monitor gamingowy, to warto wybrać takie modele, jak GeForce RTX 3060 Ti, RTX 3070 lub Radeon RX 6700 XT oraz RX 6800. Budowa komputera do rozdzielczości 4K wymaga zastosowania najwydajniejszych podzespołów, jak np. GeForce RTX 3080 oraz RTX 3090 lub Radeon RX 6800 XT oraz RX 6900 XT. Atutem wszystkich kart graficznych z serii RX 6000 oraz RTX 3000, jest obecność złącza HDMI 2.1. Pozwala ono na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 8K z częstotliwością 60 Hz lub 4K z częstotliwością 120 Hz.


Sprawdź również:


Karty graficzne w naszej ofercie:


Pamięć RAM w komputerze


Kolejnym z bazowych podzespołów komputera, jest pamięć RAM. Obecnie wykorzystywane są moduły typu DDR4. W niej przechowywane są wszelkie uruchomione programy, które komputer wykorzystuje do bieżącej pracy. W pececie biurowym zalecamy zamontowanie przynajmniej 8 GB pamięci RAM. To rozsądne minimum, które pozwoli na płynne działanie systemu oraz mniej wymagających aplikacji.Pamięć RAM CRUCIAL BALLISTIX MAXJeśli konfigurujesz „peceta” do gier, to dobrym wyborem będzie 16 GB RAM, w dwóch kościach o pojemności 8 GB każda. Dzięki temu będą pracowały one w trybie dual channel, który dwukrotnie zwiększa przepustowość przesyłu danych. Taka ilość pamięci jest rozsądnym kompromisem pomiędzy wydajnością, a kosztami. 32 czy 64 GB RAM, przydadzą Ci się, jeśli Twój komputer jest wykorzystywany do pracy w profesjonalnych aplikacjach, np. montażu plików wideo, czy programach graficznych. W takim użytkowaniu większa ilość pamięci pozwala na uzyskanie lepszego komfortu pracy.


Dostępne na rynku moduły różnią się także częstotliwością taktowania oraz opóźnieniami. Polecamy wybór standardowych modułów o częstotliwości od 3000 do 3600 MHz. Oferują one wydajność wystarczającą do większości zastosowań. Pamięci wyżej taktowane, to propozycja przede wszystkim do zestawów z podkręconymi procesorami, jednak pamiętać należy, że mają one wyższe ceny.


Sprawdź również:


Pamięć RAM w naszej ofercie:

Jaki dysk wybrać?


Pamięć masowa służy do przechowywania danych. Zapisane są w niej pliki, programy, czy system operacyjnej. Nie obejdzie się bez niej żaden komputer. Obecnie zalecanym przez nas wyborem są dyski SSD M.2 wykorzystujące interfejs PCI-Express. Są bardzo wydajne oraz niewielkie, a montuje się je bezpośrednio do płyty głównej. W pracach biurowych sprawdzi się w zasadzie każdy dysk SSD. Graczom polecamy zaś modele osiągające szybkość zapisu i odczytu sekwencyjnego na poziomie ok. 2500 MB/s lub większą. Jeśli na co dzień komputer będzie wykorzystywany do pracy na dużych plikach, np. w edycji wideo czy grafiki, to dobrym wyborem może być dysk najnowszej generacji, wykorzystujący interfejs PCIe 4 x 4. Takie modele osiągają szybkość zapisu na poziomie nawet 7000 MB/s.


Dysk SSD CRUCIAL P5 3D NAND NVME

Dysk SSD CRUCIAL MX500 SATA III
Jaka pojemność jest odpowiednia? W komputerze biurowym wystarczające może być nawet 250 GB, jeśli nie przechowujesz dużo plików. Jednak niezależnie od zastosowań, to 500 GB zalecamy jako minimalną ilość pamięci. Dysk SSD 1 TB, to dobry wybór do komputera gamingowego, ponieważ zainstalujesz na nim więcej gier. Dyski o większej pojemności, polecamy jeśli przechowujesz dużo plików, do których potrzebujesz wydajnego nośnika.


Oczywiście możesz także wykorzystać nośniki SATA – SSD lub HDD. Dyski SSD SATA warto wybrać, jeśli na Twojej płycie głównej brakuje potów M.2, a potrzebujesz kolejnego nośnika o dużej wydajności. Z kolei dysk HDD sprawdzi się jako magazyn danych, ponieważ oferuje dużą pojemność, w relatywnie przystępnej cenie, co jest jego zaletą. W komputerze możesz zainstalować kilka dysków, np. mniejszy SSD na system i oprogramowanie oraz HDD o większej pojemności, do przechowywania rzadziej używanych plików. Takie rozwiązanie pozwoli Ci cieszyć się wydajnością oraz dużą pojemnością w przystępnej cenie.


Sprawdź również:


Dyski twarde w naszej ofercie:


Jaką obudowę wybrać?


Z czego składa się komputer poza wymienionymi wcześniej komponentami? Oczywiście niezbędna jest obudowa do komputera. Możesz zdecydować się na modele w standardzie ATX, microATX lub miniITX, które różnią się wymiarami. ATX to największy typ obudowy, bardzo dobry, jeśli zależy Ci na dużej przestronności i dobrym chłodzeniu. We wnętrzu bez problemu zmieścisz większość kart graficznych i nawet kilka dysków twardych.


Obudowa MSI MPG GUNGNIR 110RPrzygotowując bardziej kompaktowy zestaw, możesz zdecydować się na obudowę microATX, która jest nieco mniejsza, lecz również dosyć przestronna, więc daje pole do ewentualnej rozbudowy komputera. MiniITX to najmniejsze obudowy, nazywane czasem również SFF (small form factor). Są dobrym wyborem, gdy zależy Ci na jak najmniejszych wymiarach, np. przygotowujesz komputer multimedialny czy biurowy, który nie powinien zajmować dużo miejsca.


Oczywiście wybierając obudowę, musisz zwrócić uwagę także na jej inne cechy. Przede wszystkim, ważne jest wzornictwo, a więc powinna pasować do otoczenia, w którym będzie pracować. Jeśli czeka Cię budowa komputera gamingowego, to możesz wybrać skrzynkę z tzw. oknem, czyli przeszklonym bocznym panelem. Umieszczone we wnętrzu komponenty, będą prezentować się bardzo efektownie, zwłaszcza jeśli mają podświetlenie LED. Warto także zwrócić uwagę na panel przedni. Może być wyposażony, np. w czytnik kart, a to ważny gadżet dla fotografa. Przydatne może być również złącze USB-C, które jest coraz powszechniej wykorzystywane do podłączania wydajnych dysków SSD. Obudowę możesz wyposażyć w dodatkowe wentylatory, które zapewnią lepszą cyrkulację powietrza i zmniejszą temperaturę podzespołów. Warto także wybrać model z filtrami przeciwkurzowymi, dzięki którym we wnętrzu obudowy będzie gromadzić się go mniej.


Sprawdź również: Jaka obudowa do komputera?


Obudowy do komputera w naszej ofercie:


Chłodzenie w budowie komputera


Chłodzenie komputera - procesor w trakcie pracy może się przegrzewać, aby tego uniknąć, należy wyposażyć się w odpowiednie chłodzenie CPU. Wyróżniamy chłodzenie powietrzem oraz wodne. Przeznaczone są one nie tylko do chłodzenia procesora, ale również karty graficznej. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy taki system współpracuje z Twoimi komponentami. Chłodzenie wodne MSI MAG CORE LIQUID 360RChłodzenie wodne jest coraz częściej spotykane. Działa ono na rzecz całego komputera, wykorzystując ciecz o specjalnych parametrach. Działa podobnie jak płyn chłodniczy w Twoim aucie, Jego zaletą jest również cicha praca. 


Chłodzenie powietrzem jest budżetowym rozwiązaniem. Jeśli nie planujesz sporego overlockingu, jak najbardziej powinno Ci wystarczyć. Pamiętaj jednak, że jest ono głośniejsze od chłodzenia wodnego, a do tego zajmuje więcej miejsca w obudowie komputera.


Sprawdź również: Chłodzenie komputera w naszej ofercie:


Jaki wybrać zasilacz?


Bardzo ważnym elementem zestawu komputerowego jest zasilacz, inaczej PSU. Dostarcza on energię do wszystkich komponentów. Rozmiar zasilacza oraz kształt wtyków, w które jest wyposażony, określa specyfikacja standardu ATX. Ważne jest, aby zawsze wybierać PSU renomowanej marki i o wysokiej efektywności. Potwierdzają ją np. certyfikaty bronze, silver, gold lub platinum. Jest on stabilny i wyposażony w zabezpieczenia, które chronią pozostałe komponenty, np. przed przepięciami. 


Zasilacz MSI MPG A750GF 750W GOLDMoc zasilacza powinieneś dobierać do konfiguracji komputera. Do modelu biurowego, wystarczający będzie model o mocy nawet 300 W, pod warunkiem dobrej jakości komponentów. Taki „pecet” nie zużywa dużo energii. Większe wymagania stawiają stacje robocze oraz pecety gamingowe. Polecamy do nich zasilacze o mocy przynajmniej 500 W. W praktyce komponentem, który zużywa najwięcej energii, jest karta graficzna. Dlatego wybierając zasilacz, zwróć uwagę na to, jaką moc zaleca producent Twojego GPU. Warto wybrać zasilacz o większej wydajności, który będzie pracował mniej obciążony. Dzięki temu nie musisz obawiać się awarii, a sam sprzęt będzie pracował ciszej.


Oprócz zasilaczy ATX na rynku dostępne są zasilacze SFX. Cechują się one mniejszymi wymiarami i są przeznaczone do montażu w kompaktowych obudowach. Mogą być dobrym wyborem, jeśli kompletujesz niewielki komputer dla gracza lub do biura.


Sprawdź również: 

Jaki zasilacz do komputera wybrać?


Zasilacze w naszej ofercie:


Karta dźwiękowa do Twojego komputera


Karty dźwiękowe, inaczej moduły dźwięku, to ważny element budowy komputera. To właśnie one odpowiadają za jakość odtwarzanego dźwięku. Komputery oraz laptopy posiadają już fabrycznie zainstalowaną kartę dźwiękową, niekiedy jednak użytkownicy decydują się na zakup dodatkowego modułu.


Karty dźwiękowe możemy podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. W zależności od posiadanego przez Ciebie sprzętu możesz zdecydować się na jedno z tych rozwiązań.Karta dźwiękowa CREATIVE SOUND BLASTER X AE-5 PLUSKarta dźwiękowa wewnętrzna jest fabrycznie zamontowana w Twoim komputerze i znajduje się w jego obudowie. Niekiedy jednak możesz postanowić wymienić ją na inny, dedykowany model. 


W przypadku laptopów najczęściej wybierane są karty dźwiękowe zewnętrzne. Cieszą się one dużym powodzeniem, ponieważ umożliwiają łatwą instalację - wystarczy podpiąć kartę do laptopa.


Sprawdź również:

Karta dźwiękowa - do czego służy i jakie są jej rodzaje?

Karty dźwiękowe w naszej ofercie:


Czym się różni budowa komputera stacjonarnego od laptopa?


Z czego składa się komputer stacjonarny, a jakie części wyróżniamy w laptopie? Otóż komputery stacjonarne jako pierwsze wprowadzono do użytkowania i to one znajdują największe wykorzystanie zwłaszcza do użytku w biurach. Są to urządzenia, które bez problemu można rozbudować o dodatkowe dyski wewnętrzne, czy monitory. W praktyce oznacza to, że jeden komputer może służyć wielu osobom jednocześnie poprzez podłączenie kilku monitorów. Dodatkowo komputer stacjonarny musi być wyposażony w części takie jak klawiatura, głośniki, mysz i przede wszystkim monitor. Istnieje tutaj opcja łączenia różnych elementów, nawet innych marek. Przykładowo jeden monitor stanowić dodatek do innego urządzenia. Również marka klawiatury, czy myszy nie stanowi problemu pod względem dowolności wyboru. Odpowiedź na pytanie, z czego składa się komputer stacjonarny, brzmi: z wszystkich części, jakie sobie wybierzemy!    


Z kolei budowa laptopa, czyli komputera przenośnego, to połączenie wszystkich niezbędnych elementów w jednym. Nie ma tutaj potrzeby dodatkowego doposażenia, choć wiele osób preferuje mysz zamiast panelu sterującego, uznając taką opcję za wygodniejszą i bardziej praktyczną. Laptopy mają wbudowane głośniki, monitory i klawiatury, czyli wszystkie części preferencyjne. Ponadto, laptop jest urządzeniem przenośnym, dlatego możemy korzystać z nich praktycznie w każdym miejscu. Niestety, w odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, wymiana części w laptopach jest nieco trudniejsza. 


Sprawdź również: Jaki napęd zewnętrzny do laptopa?Jak zbudować komputer samodzielnie?


Samodzielne złożenie komputera to opcja dedykowana głównie komputerom stacjonarnym. Jak wspominaliśmy, komputer stacjonarny może być bez problemu rozbudowywany o dodatkowe opcje, a wszelkie komponenty komputera mogą być dobierane według własnych preferencji. Wiedząc już, z czego składa się komputer, można dobrać wyposażenie według upodobań i kwoty, jaką zamierzamy przeznaczyć na kompletny sprzęt. Istotną zaletą samodzielnego składania komputera jest możliwość skorzystania z oddzielnej gwarancji na każdy element komputera. 


Tak więc, budując komputer zaoszczędzimy pieniądze, porywamy się pasji i dopasowujemy parametry urządzenia do własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że choć jest to doskonałe rozwiązanie dla osób interesujących się informatyką, dla innych może okazać się skomplikowanym przedsięwzięciem nie do pokonania. W niektórych przypadkach gotowy sprzęt komputerowy może okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. 


Dowiedz się więcej: Jak złożyć komputer samodzielnie?


Jeśli jednak się zdecydujemy, do samodzielnej budowy komputera będziemy potrzebować części takich jak:


  • Podzespoły komputerowe – dokonując wyboru należy, zastanowić się, do jakiego celu będzie służył komputer. Ponadto, wszystkie podzespoły muszą do siebie pasować. 

  • Procesor – od tego wyboru zależy wydajność komputera.

  • Układ chłodzenia – jest niezbędny, jednak nie zawsze stanowi podstawowy element procesora, dlatego też należy go dokupić. 

  • Płyta główna – składając komputer samodzielnie, należy pamiętać, że płyta główna musi pasować do procesora. Zwracamy więc uwagę m.in. na typ gniazda, liczbę portów, wejścia na monitor itd. 

  • Dyski – w tym przypadku możemy postawić na oszczędność lub na wydajność. Możemy np. wykorzystać dysk ze starego komputera lub postawić na dysk SSD, które odznaczający się szybszą pracą i większą wydajnością. 

  • Obudowa – wszelkie wybrane przez nas podzespoły muszą być odpowiednio obudowane, dlatego też zewnętrzne ,,obramowanie” naszego dzieła jest niemniej ważne, niż wewnętrzna budowa komputera.  

  • Zewnętrzne części komputera – posiadając już kompletny skład komputera przychodzi pora na jego zewnętrze komponenty. Wybieramy więc klawiaturę, mysz i najdroższy element dodatkowy – monitor. W tej kategorii mamy naprawdę wiele możliwości. Producenci gadżetów komputerowych prześcigają się w rozwiązaniach funkcjonalnych, dlatego każdy może znaleźć opcję idealną dla siebie. 


Szeroki wybór komputerów stacjonarnych i laptopów znajdziesz na naszej stronie! Sprawdź ofertę i wybierz sprzęt odpowiadający Twoim wymaganiom!  Wiesz już, z czego składa się komputer, więc do dzieła! 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 512 500 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756