Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest router i do czego służy?

 2023-08-09 

Domowe sieci bezprzewodowe, nie są już niczym nowym. Często jednak, to operator internetowy wykonuje całość prac i wielu użytkowników może nie wiedzieć, na co składa się cały system Wi-Fi. Warto jednak między innymi wiedzieć, co to jest router. W poniższym poradniku, wyjaśniamy czym jest to urządzenie, a także jak działa. Zachęcamy do lektury!

Co to jest router?

To właśnie dzięki routerowi możliwe jest udostępnienie, a następnie połączenie się z siecią bezprzewodową Wi-Fi. Taki rodzaj łączności jest bardzo istotny, gdyż większość urządzeń charakteryzuje się pracą mobilną. Dawniej, wystarczało połączyć komputer z siecią za pomocą przewodu internetowego. Obecnie, w większości domostw funkcjonuje Wi-Fi, które jest po prostu wygodniejsze. Co to jest router? Sprzęt ten udostępnia sygnał bezprzewodowy, do pozostałych urządzeń używanych przez domowników. Router tworzy lokalną sieć Wi-Fi, do której możliwe jest podłączenie na przykład telefonu lub konsoli do gier.

Routery w naszej ofercie:

Router ASUS RT-AX56U
429 99
Cena z kodem
497,00 złCena przed kodem
417,00 złNajniższa cena

Jak działa router?

Routery są urządzeniami, do których sygnał internetowy podłączany jest przewodowo. Przewód udostępniony przez operatora, musi być wpięty w odpowiednie wejście, aby urządzenie było w stanie udostępnić Internet dalej. Ilość podłączonego sprzętu do Wi-Fi nie jest mocno ograniczona, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych routerów, które gwarantują stabilne i szybkie połączenie internetowe. Zwolennicy klasycznego połączenia z Internetem, mogą także doprowadzić do komputera lub telewizora przewód, który uprzednio zostanie wyprowadzony z tego domowego modemu. To rozwiązanie, które często stosują na przykład gracze, dla których stabilność ma ogromne znaczenie podczas rozgrywek wieloosobowych. Ważna informacja jest taka, że każde urządzenie połączone z siecią Wi-Fi, ma nadany własny adres IP.

Jak wybrać właściwy router?

Wiesz już, co to jest router i do czego służy. Tylko jak wybrać właściwe urządzenie, spośród tylu dostępnych w ofercie modeli? Przede wszystkim, zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli jednak chcesz dokonać wyboru samodzielnie, musisz zapewnić warunki techniczne, które będą odpowiadać parametrom Twojego łącza. Zbyt słabe urządzenie, nie będzie w stanie wykrzesać całego potencjału z Internetu, który opłacasz w comiesięcznym abonamencie. W dobie światłowodu, kluczowe jest sprawdzenie maksymalnej, obsługiwanej prędkości przez router. Polecamy także, wybór urządzenia pracującego w częstotliwości 5 gigaherców. W takim wypadku, router wytwarza zazwyczaj dwie sieci. Jedna z nich pracuje na częstotliwości 2,4 gigaherca, aby z Wi-Fi mogły korzystać także te urządzenia, które potrzebują połączenia bezprzewodowego o podstawowej specyfikacji. Sprawdź również ilość anten, które odpowiadają między innymi za zasięg Twojej sieci. Warto szukać spośród modeli, posiadających co najmniej cztery.


Jeśli zależy Ci na najlepszej wydajności połączenia sieciowego, wybierz router pracujący w standardzie Wi-Fi 6. W przypadku konieczności zapewnienia możliwie największego zasięgu, dobrym wyborem będzie urządzenie pracujące w trybie Mesh. W takim wypadku, możliwy jest zakup zestawu routerów, które współpracują ze sobą. Użytkownik poruszający się na terenie objętym zasięgiem, będzie przełączany pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, ale bez zauważalnej przerwy w pracy sieci. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane, w przypadku dużych domów lub mieszkań z grubymi ścianami, przez które zasięg i siła sygnału spada w niektórych pomieszczeniach. Nawet jeśli Twój operator Internetu zapewnia Ci modem Wi-Fi w ramach umowy, sprawdź, czy to model w pełni odpowiadający na Twoje potrzeby i wymagania. Czasami warto dokonać wymiany, aby móc cieszyć się większą prędkością lub zasięgiem.

Czy usytuowanie routera w mieszkaniu ma znaczenie?

Dla pełnego wykorzystania możliwości urządzenia, ważnym aspektem jest także miejsce jego ustawienia w mieszkaniu, czy domu. Najlepiej, aby router znajdował się w centralnym miejscu. Dzięki temu, zasięg będzie rozkładać się równo między pomieszczeniami. Router powinien leżeć w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał domownikom. Najlepiej zainstalować go na szafce, wysokiej na około 150 centymetrów. Ważne, aby anteny ustawić pionowo. Pamiętaj, że zasięg może być słabszy w niektórych pokojach. Znaczenie ma tu między innymi grubość ścian, a także materiał z jakiego zostały wykonane. Jeśli denerwuje Cię słaby sygnał w niektórych pomieszczeniach, dobrym rozwiązaniem będzie zakup wspomnianych zestawów Mesh. Możesz także zainstalować punkt dostępu Wi-Fi, którego zadaniem jest wzmacnianie zasięgu. Warto co jakiś czas dokonywać pomiaru prędkości transferu. W tym celu, udostępnianych jest w sieci wiele narzędzi online. Czasami niedużym nakładem kosztów i pracy, możesz poprawić jakość połączenia bezprzewodowego w Twoim domu lub biurze.

Routery w naszej ofercie:

Router ASUS RT-AX56U
429 99
Cena z kodem
497,00 złCena przed kodem
417,00 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756