Poradniki Eksperta

Czym różni się switch zarządzalny od niezarządzalnego?

Planujesz rozszerzenie swojej sieci na kilka urządzeń, ale nie chcesz tracić szybkości przesyłania plików? Próbujesz lepiej zorganizować pracę w swojej firmie i zastanawiasz się, który switch będzie najlepszy w Twoim przypadku? A może po prostu chcesz poznać różnice między przełącznikiem zarządzalnym a niezarządzalnym? W takim razie czas dowiedzieć się czegoś więcej o przełącznikach, oto kilka przydatnych wskazówek!


switch zarządzalny


Do czego służy switch?


Switch, podobnie jak router, umożliwia rozszerzenie sieci na więcej niż jedno urządzenie. Dlaczego trzeba rozszerzać sieć? Nie jest to wymóg, ale duże ułatwienie przy korzystaniu z więcej niż jednego sprzętu komputerowego w jednej przestrzeni. Najczęściej to zabieg stosowany w grupach roboczych, sieciach firmowych, zakładach pracowniczych lub sieciach domowych, kiedy pod jedną sieć trzeba podłączyć więcej urządzeń. Dzięki zastosowaniu przełącznika sieciowego zmniejsza się ryzyko przeciążenia systemu. Można także w ten sposób uniknąć spowolnienia tempa przesyłania danych, nawet przy dużych plikach i sporej aktywności na każdym z podłączonych urządzeń. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą używanie przełącznika? Switch jest energooszczędny i ekologiczny, tworząc lokalną sieć, opartą na połączeniu kablowym, możesz sporo zaoszczędzić, nie tylko pieniędzy, lecz także nerwów. Sprawdź również: co to jest switch POE?Który switch wybrać - zarządzalny czy niezarządzalny?


Większość przełączników sieciowych można zaliczyć do jednej z dwóch grup: niezarządzalnych albo zarządzalnych. Czym się między sobą różnią? Przede wszystkim możliwością konfigurowania ustawień wedle własnych potrzeb. Dla zaawansowanego użytkownika najlepszy będzie switch zarządzalny, który oferuje więcej możliwości pod kątem wprowadzania własnych ustawień. Dlaczego to przydatne? Pozwala zoptymalizować sieć idealnie do swoich potrzeb, a w razie konieczności, łatwo można konfigurację poprawiać i modyfikować. Dzięki własnym ustawieniom można na przykład decydować o priorytetowym przesyłaniu informacji do wskazanych urządzeń. 


Ponadto przełączniki zarządzalne są wyposażone w standardy bezpieczeństwa, zapewniające większą ochronę danych sieci, co jest bardzo korzystne zwłaszcza w firmach i korporacjach. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość monitorowania stanu portów, a także ruchu pracowników w sieci. Minusem oczywiście jest to, że to skomplikowana technologia, z którą osoba niewprawiona może sobie nie poradzić. Przełączniki zarządzalne są także droższą z dostępnych opcji, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić. 


Mniej zaawansowany użytkownik zadowoli się działaniem switchy niezarządzalnych, które intuicyjnie dopasowują ustawienia do potrzeb użytkowników. W jaki sposób? Przełączniki niezarządzalne ograniczają energię kierowaną do nieaktywnych portów, skupiając się tylko na tych podłączonych do sieci. Właśnie na tym polega ich energooszczędność, dzięki inteligentnej technologii nie płacisz za to, czego nie wykorzystasz i nie marnujesz zasobów.


Więc czym się kierować przy wyborze switcha? Przede wszystkim oceń stopień swojej wiedzy w zarządzaniu nimi. Określ także, jaka ilość portów jest niezbędna w Twojej sieci. I gotowe, możesz zakupić swój przełącznik i przystąpić do działania. Instalacja sprzętu jest niezwykle prosta, wystarczy podłączyć sprzęt, a skonfiguruje się automatycznie.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną