Poradniki Eksperta

Jaki router do domu? Ranking dobrych routerów [TOP10]


Praktycznie w każdym domu znajduje się router. To urządzenie, dzięki któremu możesz połączyć się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. To bezprzewodowe i wygodne rozwiązanie, które nie ogranicza Twojej mobilności w obrębie zasięgu połączenia. Jaki router do domu kupić? Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu urządzeń, z których będziesz na pewno zadowolony.jaki router do domu


Na co zwrócić uwagę wybierając router do domu?


Jeśli chcesz wybrać możliwie najlepszy router, musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych określających jego możliwości. Na pewno istotny jest rodzaj routera ze względu na jego przeznaczenie docelowe. Najpopularniejsze są modele xDSL, które pozwalają na udostępnienie sieci Wi-Fi po doprowadzeniu do routera przewodu operatora. Coraz większą popularnością cieszy się Internet światłowodowy. Nic dziwnego, gwarantuje bowiem niespotykaną dotąd prędkość – nawet 1000 megabitów na sekundę! Abyś mógł wykorzystać potencjał takiego połączenia, potrzebujesz routera pracującego w częstotliwości 5 GHz. Wybierając urządzenie, zwróć na to koniecznie uwagę. Starsze lub prostsze routery nie będą w stanie zagwarantować prędkości, na którą się zdecydowałeś. Z kolei osobom, które zmuszone są korzystać z innych rozwiązań niż Internet stacjonarny, potrzebne są urządzenia umożliwiające odbieranie sieci 3G lub 4G (LTE).


Niektóre modele umożliwiają odbiór kilku rodzajów połączenia, co czyni je uniwersalnym sprzętem. Jeśli będziesz miał wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego urządzenia, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Udzielą niezbędnych wskazówek i pomogą wybrać router. Ranking, który przygotowaliśmy także powinien Ci pomóc.


O ile wybór rodzaju routera jest dość prostym zadaniem, o tyle zdecydowanie się już na konkretne urządzenie przysparza nieco więcej problemów. Decydując się na bezprzewodowy router Wi-Fi, mamy zazwyczaj do wyboru kilka, kilkanaście modeli różniących się miedzy sobą parametrami technicznymi i dodatkowymi funkcjami. Jaki router wybrać, aby sieć działała szybko i wydajnie oraz  była dostępna w każdym miejscu domu?

 

  • Standard pracy – standard bezprzewodowy – to parametr określający wydajność pracy routera, przekładający się na końcową jakość korzystania z Wi-Fi. Standard pracy pierwszych bezprzewodowych routerów oznaczono cyframi 802.11. W miarę rozwoju technologii, do pierwotnego oznaczenia dodawano kolejne litery: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, aż do 802.11ac w 2015 roku. Aktualnie jednym z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych w domowych sieciach Wi-Fi jest standard 802.11n, oznaczający nowoczesne rozwiązania i szybsze,w porównaniu do poprzedników, transfery. Standard ten pozwala na komfortowe korzystanie z zasobów Internetu i pracę biurową.


  • Zasięg Wi-Fi – dość ważny parametr w przypadku bezprzewodowej, domowej sieci, jeżeli chcemy z niej korzystać w dość dużym promieniu od routera. Choć urządzenia w standardzie 802.11n doczekały się już następcy – 802.11ac, to w przypadku zasięgu, często sprawdzają się lepiej. W paśmie częstotliwości 2,4 GHz, router 802.11n ma zasięg o około 70 metrów wewnątrz domu i ponad 200 metrów w otwartej przestrzeni. Najnowszy standard 802.11ac pozwala na uzyskanie zasięgu jedynie do około 35 metrów wewnątrz budynku w paśmie 5 GHz, a praca tego typu routera na zewnątrz może przysporzyć pewnych problemów, zakłócając działanie innych urządzeń wykorzystujących to samo pasmo (radary meteorologiczne, satelity i inne).


  • Liczba portów LAN – zazwyczaj routery posiadają kilka portów LAN, które mogą połączyć się z jednym lub kilkoma urządzeniami zewnętrznymi za pomocą kabla sieciowego.


  • Opcja QoS (Quality of Service) lub WISH (Wireless Intelligent Stream Handling) – w przypadku, kiedy z sieci domowej korzysta kilka komputerów, można poszczególnym urządzeniom, usługom lub programom przydzielić inny priorytet, dzięki któremu te o najwyższej randze, w pierwszej kolejności otrzymują dostęp do pasma.


  • Sieć dla gości – coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest możliwość stworzenia odrębnej sieci w ramach już istniejącej, z przeznaczeniem dla innej grupy osób niż domownicy. Możliwość taka pozwala na korzystanie z zasobów Internetu (przy użyciu oddzielnego hasła lub bez), ale jednocześnie chroni prywatne dane na dyskach, nie pozwalając na dostęp do domowych drukarek itp.


  • Standard WPA i WPA2 – standardy ochrony Wi-Fi służą zabezpieczeniu danych domowej sieci. Większość routerów jest już wyposażona w nowoczesne, o bardzo wysokiej skuteczności, systemy szyfrowania danych


  • Firewall – wiele z dostępnych na rynku modeli routerów bezprzewodowych ma wbudowane zabezpieczenie typu firewall, pozwalające na odpieranie większości najczęściej stosowanych ataków z zewnątrz. Ponadto, w ramach tej funkcji istnieje możliwość skonfigurowania własnych kryteriów dodatkowo uszczelniających ochronę.


  • Technologia VPS – stworzona z myślą o mniej wprawnych użytkownikach, którzy nie pamiętają swojego hasła Wi-Fi i nie wiedzą gdzie go szukać. VPS daje możliwość połączenia się z siecią domową bez konieczności podawania hasła. Jest to również metoda na udostępnienie sieci osobie postronnej, w sytuacji, kiedy nie chcemy lub nie możemy używać hasła. Wystarczy przycisnąć i przytrzymać przez kilka sekund przycisk VPS znajdujący się na obudowie routera, a komputer sam pobierze wszystkie potrzebne ustawienia i zaloguje się do sieci. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli po jakimś czasie ten sam użytkownik ponownie pojawia się z w zasięgu takiej sieci, jest do niej logowany automatycznie, bez konieczności ponownego korzystania z przycisku VPS.


Sprawdź również:

Modem a router. Porównanie urządzeń

Access point czy router? Porównanie urządzeń

Antena do routera - rodzaje i zastosowanie


Router ASUS Zen WiFi CD6


Nasze zestawienie otwiera zestaw Wi-Fi pracujący w ramach systemu Mesh. Zapewnia on znakomity zasięg w mieszkaniu, biurze lub domu. Urządzenia podłączone do sieci odbierają sygnał z elementu zestawu, który znajduje się bliżej. Samo „przepięcie” trwa błyskawicznie i jest nieodczuwalne dla użytkownika. Zestaw polecamy szczególnie posiadaczom dużych mieszkań lub domów jednorodzinnych. Zakup warto także rozważyć, jeśli zależy Ci na dobrym zasięgu w każdym miejscu zamieszkiwanego budynku.

 

Jaki router do domu


ASUS Zen WiFi CD6 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

Liczba portów LAN: 5

Maksymalna przepustowość: 867 Mbps

Anteny: 4 x wewnętrzna

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Wi-Fi Mesh

Dostępny Firewall

Niewielki rozmiar

Atrakcyjny wygląd

Wieloetapowe szyfrowanie połączeńRouter ASUS RT-AC86U


To kolejny dobry router marki Asus. Jest polecany szczególnie graczom wybierającym rozgrywkę wieloosobową. Za jego ogromną zaletę należy uznać przede wszystkim bardzo wysoką przepustowość, która sięga aż 2917 Mbps. Producent przewidział także systemy wspierające graczy. To między innymi technologia MU-MIMO oraz akcelerator WTFast. Poszczególne elementy, w które wyposażono router są bardzo dobrej jakości. Dzięki temu możliwe jest granie oraz transmitowanie online bez lagów (opóźnień).


Sprawdź również:

Jaki router do LTE? Ranking produktów [TOP 10]

Jaki router do światłowodu - ranking [TOP10]


jaki router do domu


ASUS RT-AC68U Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 2167 Mbps

3 anteny

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Wysoka prędkość transmisji

Złącze USB

Doskonały zasięg

Nowoczesny wygląd

Dobrze zabezpieczone połączeniaRouter D-LINK DIR-853


Zastanawiasz się, jaki router do domu wybrać? Oto jedno z lepszych urządzeń w przystępnej cenie. Router jest wyposażony w cztery anteny, co ma bardzo duży wpływ na zasięg. To dobry wybór dla osób poszukujących sprawnego urządzenia do codziennego wykorzystywania w warunkach domowych. Co ciekawe, możliwe jest korzystanie z sieci 3G/LTE, jeśli dojdzie do awarii Internetu stacjonarnego. Konfiguracja sieci nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet osoba bez doświadczenia.


Sprawdź również: Co to jest router i do czego służy?


jaki router do domu


D-LINK DIR-853 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 1300 Mbps

4 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Możliwość korzystania z sieci 3G/LTE

Złącze USB

Dobry zasięg w wielu pomieszczeniach

Łatwa konfiguracja

Bezpieczne połączeniaRouter TP-LINK Archer AX1500


Nasz ranking routerów musiał objąć także ten model. TP-Link jest uznaną marką wśród producentów sprzętu IT. Urządzenie gwarantuje wysoką prędkość transmisji i możliwie najmniejsze opóźnienia. Router docenią gracze oraz osoby oglądające dużo filmów za pośrednictwem platform VOD. Połączenie do sieci Wi-Fi wielu urządzeń nie wpływa na jakość transmisji. To router polecany w przypadku sieci światłowodowych, gdzie wykorzystanie wysokiej przepustowości gwarantuje sprzęt pracujący w częstotliwości 5 GHz.


jaki router do domu


Router TP-LINK Archer AX1500 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 1500 Mbps

4 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Przystępna cena

Klonowanie adresów Mac

Dobry zasięg w całym mieszkaniu

Intuicyjna konfiguracja

Kompleksowe szyfrowanie połączeńRouter TP-LINK TL-MR1500


Czas na kolejne urządzenie firmy TP-Link. To router przeznaczony do obsługi sieci 3G, 4G oraz xDSL. Dzięki płaskiej konstrukcji i połyskującej obudowie wygląda bardzo elegancko i nowocześnie. To sprzęt stworzony z myślą o osobach, które nie lubią „grzebać” w ustawieniach komputera. Tak naprawdę wystarczy włożyć kartę SIM do routera, a połączenie Wi-Fi zostanie udostępnione w Twoim domu automatycznie. To idealne urządzenie dla osób korzystających z różnych rodzajów połączenia z Internetem.


jaki router do domu


TP-LINK TL-MR1500 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 1500 Mbps

4 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: 3G, 4G (LTE), xDSLUdogodnienia


Dobry zasięg w wielu pomieszczeniach

Obsługa sieci 3G i LTE

Możliwość korzystania z Wi-Fi na wakacjach

Bezproblemowa konfiguracja

Uniwersalne przeznaczenieRouter ASUS RT-AC1300G Plus V2


Zastanawiasz się jaki router do domu zagwarantuje duży zasięg? Przedstawiany model spisze się znakomicie. Oferuje ponadto wysoką prędkość transmisji, dzięki czemu pliki będą pobierane i wysyłane w mgnieniu oka. System Asus AiCloud umożliwia udostępnianie i przesyłanie danych w tzw. „chmurze” (wirtualny dysk sieciowy). Czterordzeniowy procesor gwarantuje szybką i wydajną pracę urządzenia nawet wtedy, gdy z połączenia korzysta kilka osób. Cztery anteny zewnętrzne gwarantują dobry zasięg w wielu pomieszczeniach.


Jaki router do domu


ASUS RT-AC1300G Plus V2 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 400/867 Mbps

4 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Duży zasięg

Złącze USB

Estetyczny i nowoczesny wygląd

Prosta konfiguracja w aplikacji

Dostęp do AiCloudRouter ASUS RT-AC175OU


Jaki router zapewni tak dobre parametry, jeśli nie urządzenie Asus? To model przeznaczony do obsługi sieci lokalnych i telewizji kablowej. Pracuje w częstotliwościach 2.4 i 5 GHz. Nowoczesny chipset gwarantuje szybkie połączenie bezprzewodowe. Wysoka przepustowość przekłada się na wysoki komfort korzystania z sieci Wi-Fi. Zadowoleni będą gracze oraz osoby oglądające dużo filmów online. Urządzenie wygląda elegancko, więc nie ma potrzeby ukrywania go w pokoju.


Jaki router do domu


ASUS RT-AC175OU Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 1733 Mbps

3 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Szybkie połączenia z urządzeniem

Złącze USB

Elegancki wygląd

Szyfrowanie gwarantujące bezpieczeństwo

Wysoka przepustowośćRouter TP-LINK Archer AX50


Prezentowane urządzenie dedykowane jest nowoczesnym sieciom domowym, których użytkownicy wymagają połączenia najlepszej jakości. Możliwe jest łączenie z dużą ilością odbiorników, dzięki czemu nie musisz już ograniczać ilości uruchomionego sprzętu. Router gwarantuje szyfrowanie w kilku standardach, dzięki czemu połączenia są bezpieczne i nie musisz obawiać się o gromadzone na urządzeniach dane. Maksymalna przepustowość transmisji bezprzewodowej wynosi aż 3000 megabitów na sekundę! To świetny sprzęt do obsługi Internetu światłowodowego, który gwarantuje połączenie o dużej prędkości.


jaki router do domu


TP-LINK Archer AX50 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 3000 Mbps

4 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Obsługa wielu urządzeń jednocześnie

Złącze USB

Nowoczesny, elegancki wygląd

Szyfrowanie gwarantujące bezpieczeństwo

Bardzo wysoka przepustowośćRouter TP-LINK Archer AX10


Archer AX10 to router nowoczesny i zaawansowany technologicznie. Standard Wi-Fi 6 gwarantuje szybką transmisję danych oraz ograniczenie opóźnień do minimum. Wydajność jest godna podziwu i na pewno usatysfakcjonuje każdego użytkownika. Sprzęt współpracuje dobrze z każdym rodzajem urządzeń, dlatego zadowolone będą osoby korzystające z laptopów, smartfonów czy tabletów. Router jest bardzo smukły i dobrze wygląda w każdym pomieszczeniu. Możesz obejrzeć go dokładnie dzięki wideoprezentacji dostępnej na karcie produktu.


Jaki router do domu


TP-LINK Archer AX10 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 1500 Mbps

4 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Dobry zasięg

Nowy standard Wi-Fi 6

Smukła konstrukcja

Kompleksowe szyfrowanie

Wysoka przepustowośćRouter TP-LINK Archer A8


To najprzystępniejszy cenowo router znajdujący się naszym rankingu. Gwarantuje świetne parametry, które mogą niejednego zaskoczyć. Na uwagę zasługuje na pewno wysoka przepustowość łącza, która sięga 1900 megabitów na sekundę. Router pracuje w zakresie dwóch częstotliwości – 2.4 i 5 GHz. To świetny model, dobrze spisujący się w każdym domu lub biurze.


jaki router do domu


TP-LINK Archer A8 Dane techniczne


Częstotliwość pracy: 2.4 – 5 GHz

4 porty LAN

Maksymalna przepustowość: 1900 Mbps

3 anteny zewnętrzne

Przeznaczenie: xDSLUdogodnienia


Korzystna cena

Dobry zasięg w całym mieszkaniu

Diody sygnalizujące stan sieci

Zarządzanie przez przeglądarkę WWW

Wysoka szybkość transmisji


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert