Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Hub USB aktywny czy pasywny? Jaki wybrać?

 2023-08-11 

Może się okazać, że w Twoim laptopie lub komputerze stacjonarnym zabraknie wolnych portów, aby podłączyć kolejne urządzenia peryferyjne lub akcesoria. Co możesz zrobić w takim wypadku? Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest zakup huba. To sprzęt rozszerzający ilość portów. Jaki hub USB – aktywny, czy pasywny powinieneś kupić?

Co to takiego Hub USB?

Każdy laptop oraz komputer stacjonarny posiada ograniczoną ilość portów, do których możesz podłączyć urządzenia peryferyjne. Najczęściej to maksymalnie 3 sloty USB. Musisz odłączać któryś ze sprzętów, aby podłączyć kolejny? To niewygodne i ogranicza możliwości pracy. Problem ten możesz rozwiązać kupując hub USB. To gadżet, który rozwiąże trudności związane z brakiem wolnych portów. Kupić hub aktywny czy pasywny? Już wyjaśniamy różnice.

Huby w naszej ofercie:

Hub NATEC Fowler Mini
48 90
52,90 złCena przed obniżką
52,90 złNajniższa cena
Hub HIRO Atlas
39 90
43,76 złCena przed obniżką
43,76 złNajniższa cena

Hub USB – aktywny czy pasywny?

Hub USB aktywny posiada własne zasilanie wewnętrzne. Jest więc konstrukcją bardziej zaawansowaną i zapewniającą największą funkcjonalność. Dzięki temu możesz podłączyć do niego urządzenia o większym poborze energii elektrycznej. Może to być na przykład skaner, drukarka, router LTE lub elementy audio. Prostszą konstrukcją jest pasywny hub, który pobiera prąd z komputera. Pełni rolę rozgałęźnika, który wielu użytkownikom w zupełności wystarczy. Umożliwia podłączenie urządzeń, które nie pobierają energii o łącznym natężeniu przekraczającym 500 mA. Możesz bez przeszkód podłączyć między innymi mysz, klawiaturę lub pendrive.


Większość hubów dysponuje także innymi slotami, więc to nie koniec możliwości. O tym jednak za chwilę. Reasumując – jeśli potrzebujesz po prostu rozgałęźnika, wybierz model pasywny. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu ilości slotów dla urządzeń wymagających większej ilości prądu, zdecyduj się na hub aktywny.

Na co zwrócić uwagę wybierając hub USB?

Jeśli zdecydowałeś już jaki hub USB (aktywny czy pasywny) jest Ci potrzebny, powinieneś zapoznać się z najważniejszymi kryteriami wyboru. Jak w przypadku każdego urządzenia, bardzo ważne jest, aby odpowiadało Twoim wymaganiom. Dopiero wtedy będzie w pełni funkcjonalne i satysfakcjonujące. Na co więc zwracać uwagę w przypadku hubów USB? Na pewno istotny jest rodzaj wtyczki służącej do podłączenia urządzenia. Choć w każdym wypadku jest to wtyk USB, to różnią się one standardem. 


Może to być USB 2.0, USB 3.0 lub USB-C. Najpopularniejsze są te dwa pierwsze typy. USB 3.0 jest najszybszy, więc warto szukać modelu gwarantującego taki standard połączenia. Przed zakupem sprawdź kompatybilność z portami zainstalowanymi w Twoim komputerze. Bardzo ważnym aspektem jest niewątpliwie ilość i rodzaj portów. Oprócz licznych slotów USB, rozgałęźniki mogą być wyposażone w inne wejścia. Port 3.5 mm umożliwi podłączenie słuchawek lub głośników.

Z kolei slot HDMI pozwala podłączyć dodatkowy monitor, projektor lub sprzęt audio. Pomocne są także złącza na karty SD i microSD. Dzięki tym slotom szybko i wygodnie zgrasz zdjęcia i filmy. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór huba z interfejsem umożliwiającym podłączenie przewodu internetowego z wtykiem RJ-45. Dzięki temu możesz podłączyć dodatkowe źródło Internetu lub nawiązać połączenie LAN. Musisz zdać sobie sprawę z różnic w wielkości urządzeń, w zależności od ich typu. Hub pasywny jest mniejszy, ponieważ nie posiada własnego zasilacza. Modele aktywne będą większe i potrzebują nieco więcej przestrzeni na biurku. Jeśli nie chcesz dezorganizować swojego miejsca pracy (co doskonale rozumiemy!), sprawdź, jakiej długości są przewody urządzenia. Chodzi zarówno o modele aktywne, jak i pasywne. Zbyt krótkie kable będą wymagały umieszczenia gadżetu blisko komputera, zaś zbyt długie - będą plątać się na biurku.


Oczywiście, ważnym kryterium wyboru jest też niewątpliwie cena. Urządzenia o najprostszej konstrukcji kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Profesjonalne, aktywne huby z dużą ilością portów wiążą się z wydatkiem około 300 złotych. Są to jednak modele o specyficznym przeznaczeniu, dedykowane osobom pracującym na rozbudowanych zestawach komputerowych.

Kto powinien kupić hub USB?

Warto jeszcze napisać parę słów o docelowych użytkownikach rozgałęźników. Na pewno potrzebują go osoby, które podłączają często i dużo urządzeń za pośrednictwem USB. O wiele wygodniej jest używać w tym celu huba, aniżeli za każdym razem szukać odpowiedniego portu w komputerze. Urządzenie przyda się również osobom, które pracują na laptopie. Komputery przenośne posiadają mniej portów, dlatego warto rozszerzyć ich ilość. Huby przydają się także podczas konfigurowania monitoringu i serwerów, kiedy podłączane są ze sobą różne rodzaje urządzeń. Jeśli chcesz kupić hub USB aktywny czy pasywny, ale nie jesteś pewien jaki model wybrać, skorzystaj z pomocy naszych doradców.

Huby w naszej ofercie:

Hub NATEC Fowler Mini
48 90
52,90 złCena przed obniżką
52,90 złNajniższa cena
Hub HIRO Atlas
39 90
43,76 złCena przed obniżką
43,76 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756