Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Interfejsy dysków twardych SSD i HDD

 2023-08-11 

Interfejsy dysków twardych odpowiadają za komunikację z komputerem. W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są dyski różniące się typem połączenia. Jaki wybrać interfejs dysku? Przyjrzyjmy się im bliżej, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Interfejs dysku – co to takiego?

To właśnie interfejsy dysków twardych umożliwiają połączenie tych komponentów z komputerem. Ich konstrukcje są rozwijane od kilkudziesięciu lat, a każdy typ ma swoje zalety i wady. O ile w przypadku dysków zewnętrznych połączenie odbywa się najczęściej za pośrednictwem slotu USB, to sprzęt przeznaczony do montażu wewnętrznego korzysta z bardziej skomplikowanych interfejsów. Na początku używano połączenia szeregowego, które jest mało praktyczne i obecnie już niewykorzystywane. Kamieniem milowym w branży IT było rozpowszechnienie standardu ATA. Dzięki połączeniu równoległemu możliwe było podłączenie do nawet czterech urządzeń. 


Rozwiązanie to wyparte zostało przez interfejs SATA. Do konstrukcji połączenia wykorzystuje się kable o mniejszym przekroju i o wiele bardziej elastyczne. Ponadto mniejsza ilość styków przełożyła się na zwolnienie dużej powierzchni płyt głównych. To obecnie najpopularniejszy interfejs dysku. Aby podłączyć dysk potrzebne są dwa przewody – jeden zasilający, a drugi służący transmisji danych. Dyski SATA to interfejs rozwijany od wielu lat. Obecnie stosowanym standardem są dyski SATA III, który zapewnia wysoką przepustowość (nawet 600 MB/s) Jako, że z rozwojem technologicznym związana jest miniaturyzacja, stworzono także interfejsy dedykowane laptopom. Pierwszym był eSATA, a następnie mSATA, który umocnił swoją pozycję wraz z rozpowszechnieniem się dysków SSD. W komputerach stacjonarnych obecnie coraz popularniejszy jest PCI Express. Co ciekawe, ten interfejs oferuje złącza krawędziowe, które już na pewno doskonale znasz. 


Podobne rozwiązanie wykorzystywano w tzw. kardridżach, na których nagrywano gry na konsole popularne w latach 80. i 90. Oczywiście technologicznie nie można tego ze sobą porównywać. Przepustowość takiego interfejsu przekracza nawet 1 gigabajt na sekundę. Interfej dysku PCI Express jest bardzo uniwersalne i praktyczne. Z tego względu interfejs jest stale rozwijany. Obecnym standardem jest dysk PCI Express 3.0, który jest kompatybilny wstecz. Na uwagę zasługuje także dwukierunkowa transmisja

Dyski wewnętrzne w naszej ofercie:

Kolejny krok – standard M.2

Producenci sprzętu IT stale pracują nad rozwiązaniami usprawniającymi działanie komputerów. Tak dzieje się oczywiście również z interfejsami dysków wewnętrznych. Dlatego przyszedł czas na zastąpienie również mSATA. Złącze M.2 nie dość, że jest kompaktowe, to jeszcze gwarantuje bardzo dużą przepustowość. Prędkość danych osiąga nawet 1 GB/s. Choć złącze projektowano do wykorzystywania przez laptopy, jest używane także w komputerach stacjonarnych. Dysk M.2 korzysta z interfejsów SATA lub PCI Express, które opisywaliśmy powyżej.

Jaki interfejs dysku SSD będzie najlepszy?

Bez dwóch zdań, najlepszy interfejs dysku SSD to PCI Express ze złączem M.2. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wykorzystanie oferowanej prędkości przetwarzania danych. Jeśli chodzi o wewnętrzne dyski SSD, to w ofercie Media Expert znajduje się niespełna 400 modeli z różnymi interfejsami. Najbardziej popularnymi są: SATA i PCI Express. Następne lokaty należą do mSATA, M.2 oraz USB-C. 


Zewnętrzne dyski SSD w zdecydowanej większości korzystają z połączenia za pośrednictwem USB. Jest to najprostsze rozwiązanie, nie wymagające nawet rozkręcania obudowy. W domyśle dyski zewnętrzne mają przecież oferować możliwość magazynowania danych bez obciążania wolnej przestrzeni dyskowej na używanym komputerze.

interfejsy dysków twardych

Interfejsy dysków HDD – które są najpopularniejsze w ofercie?

Dyski HDD są regularnie wypierane przed standard SSD, ale nie można odmówić im popularności. W naszym sklepie internetowym nadal dostępnych jest ponad 300 modeli! To na pewno niewątpliwa zasługa ich dużych pojemności, które nie są jeszcze spotykane w innych rodzajach dysków. Sprzedawane w Media Expert HDD dedykowane użytkowi wewnętrznemu posiadają interfejsy SATA i nie ma od tego najmniejszych odstępstw. 


Z kolei w przypadku dysków zewnętrznych połączenie jest możliwe tylko za pośrednictwem USB. Standard złącza może się różnić, ale najpopularniejszym jest oczywiście USB 3.0. Wszystkie dyski zewnętrzne (zarówno HDD i SSD) można podłączać za pośrednictwem specjalnej kieszeni, która gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność połączenia.

interfejsy dysków twardych

Jeśli chcesz kupić dysk do Twojego komputera stacjonarnego lub laptopa, a masz wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego modelu, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Udzielą Ci oni niezbędnych rad i pomogą zrealizować zamówienie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756