Poradniki Eksperta

Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?

Szybki internet pozwala na oglądanie filmów bez zakłóceń oraz granie w najnowsze gry bez ich zacinania się. Jednak zdarza się, że pomimo zapewnień usługodawcy o dużej mocy przesyłu danych sygnał jest słaby. Wtedy przyda się wzmacniacz Wi-Fi, jak działa takie urządzenie?


wzmacniacz wifiCo to jest Wi-Fi?


Wi-Fi to technologia określająca standardy bezprzewodowych sieci komputerowych. Umożliwia komunikowanie się między sobą urządzeń, takich jak komputery, telewizory, drukarki czy smartfony. Sprzęty mogą wymieniać się danymi, tworząc sieć lokalną. Wi-Fi do przesyłania informacji, zamiast przewodów, wykorzystuje fale radiowe o określonych częstotliwościach, najczęściej 2,4 GHz i 5 GHz. Sygnał Wi-Fi jest przekazywany i rozdzielany za pomocą routera.


Co zakłóca działanie Wi-Fi?


Tak naprawdę, aby Wi-Fi działało bez zakłóceń, nie powinno na swojej drodze mieć żadnych przeszkód. Niestety, jeśli chcemy, aby sieć objęła całe mieszkanie bądź dom, to niemożliwe. Pierwszą przeszkodą są ściany. Moc tłumienia fal jest uzależniona od materiałów, z jakich zostały wykonane. Najbardziej przesył fal tłumią ściany wykonane z żelbetonu. Również cegła, drewno, a nawet szkło powoduje, że sygnał traci moc. 

Na jakość odbieranego sygnału ma wpływ również jego częstotliwość. Routery przeważnie są zaprogramowane na działanie na 2,4 GHz. Tę częstotliwość wykorzystują również inne sprzęty domowe, na przykład mikrofalówka oraz zabawki zdalnie sterowane. Z kolei mniej popularna 5 GHz nie jest tak obciążona, za to jej zasięg jest dużo mniejszy niż 2,4 GHz. Wzmacniacze Wi-Fi w naszej ofercie:


Wzmacniacz Wi-Fi - jak działa i co to jest?


W dużych mieszkaniach i domach wielokondygnacyjnych rozwiązaniem problemu ze słabym sygnałem Wi-Fi jest zakup odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na poszerzenie i wzmocnienie fal radiowych. Wzmacniacz Wi-Fi, bo o nim mowa, to niewielkie urządzenie, które wychwytuje sygnał z routera, wzmacnia go i przekazuje dalej.

Aby wzmacniacz Wi-Fi spełniał swoja funkcje, należy umieścić go na obrzeżach sieci. To znaczy w miejscu, gdzie sygnał staje się coraz słabszy. Wtedy urządzenie, wychwytując go, jest w stanie zwiększyć jego moc o około 50% i przesłać dalej. W ten sposób w każdym zakamarku domu możemy korzystać z internetu. 

Jeśli wzmacniacz posiada anteny zewnętrzne, aby jeszcze bardziej wesprzeć jego działanie, należy skierować w stronę urządzenia końcowego. Antena w pionie wysyła sygnał poziomo, a w poziomie pionowo. Dlatego w domu wielopiętrowym warto dokładnie przemyśleć ich ułożenie.


Jak skonfigurować wzmacniacz Wi-Fi?


Wzmacniacz Wi-Fi nie jest skomplikowanym urządzeniem. W zależności od modelu, aby połączyć go z siecią, trzeba podłączyć urządzenie do komputera, lub samo się skonfiguruje poprzez naciśnięcie przycisku WPS na wzmacniaczu i routerze. Następnie podłączamy go do gniazdka elektrycznego w odpowiednim miejscu i gotowe. 


Wzmacniacz Wi-Fi dla internetu mobilnego


Jeśli korzystamy w domu z internetu mobilnego LTE, również mamy możliwość wzmocnienia sygnału. W tym przypadku trzeba zakupić specjalne wzmacniacze zewnętrzne. Większość urządzeń jest wyposażona w dwie anteny, które możemy rozstawić w pionie i poziomie. 


Inne sposoby na poprawę jakości internetu


Zanim kupimy wzmacniacz Wi-Fi, warto przyjrzeć się, w jakim miejscu jest umieszczony router. Często przełożenie go na półkę albo przeniesienie w inne miejsce powoduje, że sygnał się wzmacnia. Ważne jest również ułożenie anten. Jeśli router ich nie posiada, można je dokupić.

W przypadku, gdy posiadamy wzmacniacz Wi-Fi, warto za pomocą aplikacji dostępnych w internecie, dokładnie określić optymalne miejsce do ustawienia. Takie działanie pozwoli w pełni wykorzystać jego funkcjonalność.


Wzmacniacz Wi-FI jest niezbędny, jeśli mieszkamy w dużym domu, gdzie zasięg naszego routera nie wystarcza. Jeśli nas również dotyczy ten problem, wybierzmy odpowiednie urządzenie, aby mogło ono zwiększyć moc Wi-Fi o nawet 50%. Dzięki temu każdy z domowników będzie mógł cieszyć się internetem w domu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756