Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić PING?


Aby przekonać się o jakości łącza internetowego nie wystarcza znajomość wybranego pakietu operatora. O wydajności sieci decyduje wiele elementów. W poniższym poradniku odpowiemy na podstawowe pytania: co to jest i jak sprawdzić PING?jak sprawdzić ping


Co to jest PING?


Do określenia jakości wydajności sieci internetowej jest używanych kilka parametrów. Każdy z nich informuje o różnego rodzaju danych. PING jest tym parametrem, który pozwala na zmierzenie czasu, który upłynął pomiędzy wykonaniem działania na jednym urządzeniu, a dostarczeniem informacji i otrzymaniem odpowiedzi od sprzętu odbiorczego. Im niższy będzie PING, tym lepiej. Mniejsze opóźnienia pozwalają na sprawniejszą komunikację.Dla kogo PING jest najbardziej istotny?


PING jest ważny wszędzie tam, gdzie potrzebujesz szybkiego i sprawnego łącza internetowego. Jeśli parametr jest wysoki, ciężko jest przeglądać komfortowo strony internetowe czy transferować pliki. Najwięcej uwagi na PING zwracają uwagę gracze lubujący się w rozgrywkach wieloosobowych. Jeśli opóźnienia są wysokie, nie ma mowy o komfortowej rozgrywce. W takim stanie rzeczy trudno o dobre wyniki w tabeli. Gra zacina się, a ruchy gracza są spowolnione lub po prostu niemożliwe. Obecnie produkowane gry są zaprogramowane tak, aby takich graczy usuwać z serwera. Wpływa to na podnoszenie jakości rozgrywki.


Jak sprawdzić PING w prosty sposób?


Do zmierzenia PING nie potrzebujesz dodatkowych aplikacji lub testerów online. Czasami najprostsze rozwiązania są po prostu najlepsze. Tak jest w przypadku tej czynności. Monitoring parametrów sieci umożliwia system operacyjny. Jak sprawdzić PING? Przedstawiamy w kilku krokach na przykładzie Windows 10


  • Uruchom menu Start. Możesz to zrobić klikając w logo Windows znajdujące się w lewym dolnym rogu lub naciskając klawisz „Windows” znajdujący się pomiędzy Controlem, a Altem. Teraz zacznij po prostu wpisywać poszukiwane hasło, a wyszukiwarka rozpocznie poszukiwania samodzielnie. Wpisz skrót „cmd”, aby system zasugerował Ci „Wiersz polecenia”. Naciśnij Enter, aby uruchomić aplikację.
  • Teraz musisz wpisać komendę do nowo otwartego okna. To „nslookup”. Po wpisaniu, naciśnij Enter. W następstwie wyświetlony zostanie adres serwera DNS.
  • Kolejnym krokiem jest zamknięcie tego polecenia, wpisując komendę „exit”. Naciśnij Enter, aby ją wprowadzić.
  • Czas na kolejną komendę. Wpisz „ping -t X.X.X.X. (w miejsce X wstaw odpowiednie cyfry tworzące adres serwera DNS uzyskanego z kroku wcześniej) i naciśnij Enter. Po zatwierdzeniu polecenia, system zacznie monitorowanie PING.
  • W odpowiedzi na komendę otrzymasz kilkanaście linijek zawierających wyniki pomiarów. PING podawany jest w milisekundach.


Jak wynik PING jest satysfakcjonujący?


Oczywiście każdy chciałby korzystać z sieci o możliwie najszybszych parametrach, lecz wydajność może ograniczać wiele czynników. Może to być na przykład rodzaj Internetu. O wiele lepsze wyniki osiągniesz w przypadku popularnego światłowodu niż transmisji radiowej. Ważne także, aby PING był stabilny. Kilka dobrych pomiarów nie oznacza, że Internet jest szybki. Jeśli wahania pomiędzy wynikami opóźnień są spore, to także nie jest pozytywne zjawisko. Na pewno za rewelacyjny wynik można uznać PING poniżej 10 milisekund. Nie ma także powodów do narzekania, jeśli mieści się on w przedziale od 10 do 50 ms. Wartości powyżej są już niepokojące. PING powyżej 100 milisekund jest już uciążliwy dla graczy – nawet jeśli osiąga taki pułap tylko sporadycznie.


Co może być powodem wysokiego PING?


Jeśli chcesz obniżyć PING, możesz dokonać samodzielnej weryfikacji technicznej. Pierwszym elementem układanki jest dostawca Internetu. Jeśli inni Klienci operatora nie spotykają podobnych problemów, warto poszukać przyczyny u siebie. Wyjątkiem może być Internet mobilny lub radiowy. Być może na drodze sygnału znajdują się przeszkody, które utrudniają korzystanie z sieci. Na pewno powinieneś zweryfikować użytkowany router. Wydajności łącza nie sprzyja odległość komputera od niego. Jeśli router znajduje się daleko od Twojego stanowiska pracy lub gry, wyposaż się we wzmacniacze sygnału. Jeśli do jednej sieci podłączonych jest wiele urządzeń, to także nie sprzyja szybkości łącza. Szczególnie, jeśli na wszystkich uruchomione są procesy angażujące transfer w dużym stopniu. Warto również spojrzeć do specyfikacji routera. Jeśli Twoje urządzenie jest starsze, pomyśl o jego wymianie na noś nowszego. Dobrym wyborem na pewno będzie router pracujący w standardzie Wi-Fi 6. Jeśli samodzielnie instalowałeś sterowniki karty sieciowej, sprawdź, czy wybrałeś odpowiednie oprogramowanie. Czasami problemy z Internetem mają bardzo proste przyczyny i warto je wykluczyć już na samym początku.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert