Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Planujesz instalację nowych programów na swoim komputerze, ale nie wiesz, czy parametry posiadanych podzespołów będą dla nich wystarczające? Chcesz sprawdzić, czy warto wymienić płytę główną na wydajniejszą? A może po prostu ciekawi Cię, jaki masz wbudowany model płyty głównej w laptopie? Niezależnie od tego, jakie masz pobudki, sprawdź kilka najprostszych sposobów na zidentyfikowanie tego podzespołu i jego specyfikacji!


jak sprawdzić płytę główną


Jak sprawdzić model płyty głównej?


Jeśli chodzi Ci po głowie pytanie: „Jaką mam płytę główną?”, najłatwiejszym sposobem na poznanie odpowiedzi jest odnalezienie oryginalnego opakowania urządzenia i sprawdzenia na nim dokładnych specyfikacji każdego podzespołu. Nie masz już pudełka? W takim razie można jeszcze wpisać model urządzenia na stronie producenta lub sklepu, w którym zostało zakupione. Powinny się tam znajdować wszystkie sprzedane komputery i laptopy, razem ze szczegółowym opisem działania i wypisanymi wszystkimi parametrami. 


Jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć parametrów swojego modelu w sieci ani na opakowaniu, można jeszcze samemu sprawdzić, jaki podzespół został zainstalowany w komputerze stacjonarnym. Jeśli PC nie chce się uruchomić lub są inne, techniczne problemy, uniemożliwiające skorzystanie z wyszukiwarki systemowej, można go rozłożyć. W jaki sposób? Wystarczy zdemontować odbudowę i odczytać nazwę płyty głównej z naklejki z numerem seryjnym. Laptopy, przez swoją ścisłą zabudowę, nie mają takiej możliwości. 
A co jeśli nie można zidentyfikować modelu w sieci, a opakowanie zaginęło?


Jak sprawdzić płytę główną w komputerze innymi metodami? Jeżeli jesteśmy w stanie uruchomić urządzenie, można także skorzystać ze specjalnej aplikacji, fabrycznie zainstalowanej w każdym modelu. Jak sprawdzić płytę główną? Wystarczy wcisnąć klawisz „Windows” i przytrzymać go równocześnie z klawiszem z literą R. Otworzy się okno z napisem „Uruchamianie”, w którym wystarczy wpisać komendę „Msinfo32” i potwierdzić przyciskiem „enter”. 


W kolejnym kroku wyświetli się szereg informacji o komputerze, w którym trzeba odnaleźć producenta i model płyty głównej.Informacje te znajdziemy w pierwszej zakładce o nazwie “Podsumowanie systemu” w dwóch liniach tekstu: “Producent systemu” i “Model systemu”. Drugą możliwością jest odnalezienie przez wyszukiwarkę systemową programu „CMD” i po wyświetleniu czarnego okienka wpisanie komendy  „systeminfo”. Po kliknięciu klawisza „enter” wyświetlą się wszystkie informacje o płycie głównej i całym systemie. Informacja o płycie głównej będzie w wierszu “System Model”.

Za co odpowiada płyta główna?


Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić model płyty głównej? To podzespół, który łączy ze sobą inne elementy komputera w jeden system i umożliwia ich funkcjonowanie. Model płyty wpływa bezpośrednio na wydajność całego sprzętu, bo to od niego zależy, jakie moduły mogą zostać zainstalowane. Budując komputer samodzielnie i własnoręcznie dobierając konkretne podzespoły, warto sprawdzić, czy wybrany model płyty głównej będzie w stanie zapewnić im odpowiednią prędkość działania. Prawidłowe dobranie płyty głównej pozwoli uniknąć efektu tzw. “wąskiego gardła”, który polega na tym, że najsłabsze urządzenie w komputerze ogranicza potencjał całego systemu.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert