Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić rozdzielczość monitora?


Na przestrzeni lat, monitory, podobnie jak inny sprzęt RTV, uległy sporemu rozwojowi. Są większe, gwarantują dużo lepszą jakość obrazu i posiadają wiele ciekawych funkcji, ułatwiających pracę z komputerem. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak sprawdzić rozdzielczość monitora. Zachęcamy do lektury!Jak sprawdzić rozdzielczość monitora


Czym jest rozdzielczość monitora? Wyjaśniamy podstawy


Zanim przedstawimy, jak sprawdzić rozdzielczość monitora, chcemy wyjaśnić czym w ogóle ten parametr jest. To pomoże zrozumieć Ci lepiej różnice pomiędzy urządzeniami, a także powód konfiguracji takich ustawień. Rozdzielczość monitora mówi o tym, ile pikseli znajduje się na matrycy w dwóch płaszczyznach: poziomie i pionie. Mówiąc prościej, stanowi o tym, ile punktów znajduje się na ekranie. Im gęstsza będzie ich obecność, tym lepszy i bardziej szczegółowy będzie wyświetlany obraz. Obecnie najpopularniejszym standardem dotyczącym rozdzielczości, jest Full HD. Trzeba wiedzieć, że ilość pikseli ma także związek z powierzchnią ekranu. Jeśli na dużej powierzchni będzie wyświetlany obraz w zbyt niskiej rozdzielczości, użytkownik będzie widział duże punkty, a obraz nie będzie tak wyraźny, jakby można było tego oczekiwać. Z kolei w przypadku niewielkiego ekranu, nie jest możliwe uzyskanie wysokiej rozdzielczości.


Monitory w naszej ofercie:


Jaka powinna być rozdzielczość monitora? Sprawdźmy to


Podczas zakupu monitora do komputera, to właśnie rozdzielczość jest jednym z parametrów, na które zwraca się najwięcej uwagi. Faktycznie, najpopularniejsze są modele gwarantujące standard Full HD. Pod tym terminem, kryje się rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Można przyjąć, że to obecnie minimum, na które warto się zdecydować. Taki monitor, pozwala oglądać filmy i seriale w dobrej jakości. Zadowoleni będą także gracze oraz osoby wykorzystujące komputer do pracy. Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszej jakości, musisz szukać monitora o rozdzielczości 4K. Coraz więcej monitorów, oferuje wyświetlanie obrazu w tym standardzie. Taki sprzęt polecamy jednak osobom, które dysponują naprawdę wydajnym, rozbudowanym komputerem. Tylko wtedy, możliwe będzie wykorzystanie potencjału, który drzemie w wysokiej klasy monitorze. Pewne jest jednak to, że jest w czym wybierać. Tylko w naszym sklepie, znajduje się co najmniej kilkaset dostępnych modeli monitorów, które świetnie spiszą się w przypisanej do siebie roli.


Dopasowanie rozdzielczości, do proporcji ekranu Twojego monitora


Zasada może wydawać się prosta – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Musisz jednak pamiętać, że monitory są konstruowane w różnych proporcjach. Obecnie większość z nich, to konstrukcje panoramiczne. Dostępne są konfiguracje 16:9, 21:9 i jeszcze szersze. Większa szerokość ekranu, wymaga więc dopasowania ilości pikseli w poziomie. Jak rozczytywać proporcje? W przypadku układu 16:9, na szesnaście pikseli w poziomie, przypada dziewięć w pionie. Analogiczna zasada dotyczy także innych proporcji, które dostępne są w ofercie. Rozdzielczość monitora musi być więc dopasowana do fizycznego rozmiaru ekranu. Wtedy obraz będzie naturalny i pozbawiony zniekształceń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na poziom zadowolenia z pracy sprzętu. Oczywiście rozdzielczości nie możesz zwiększać, powyżej ograniczenia przewidzianego przez producenta. Zazwyczaj dostępnych jest kilka lub kilkanaście zakresów. Znaczenie w tym wypadku, ma także karta graficzna komputera.


Jak zmienić rozdzielczość monitora? To całkiem proste!


Przejdźmy do meritum, czyli zmiany rozdzielczości monitora. Zatem jak sprawdzić rozdzielczość monitora? Czy to trudne? Absolutnie nie. W tym celu, musisz uruchomić odpowiedni konfigurator systemu operacyjnego. W przypadku oprogramowania Windows, są to „Ustawienia ekranu”. Uruchomisz konfigurator po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierając odpowiednią pozycję z rozwiniętego menu. W zakładce „Ekran” znajdziesz najważniejsze ustawienia, dotyczące wyświetlanego obrazu. To między innymi jasność oraz tryb nocny, który pozwala odpocząć nieco oczom.


Możesz również ustawić skalę, która definiuje rozmiar tekstu i innych elementów widocznych na ekranie monitora. Jak najbardziej, możesz także ustawić właściwą rozdzielczość. Zazwyczaj masz do wyboru kilkanaście dostępnych opcji. Poza tym, możesz zmienić tryb współpracy pomiędzy dwoma monitorami, jeśli korzystasz z takiego rozwiązania.


Możesz również przestawić szereg innych parametrów pracy Twojego ekranu. Zazwyczaj musisz w tym celu, uruchomić panel sterowania swojego monitora. Często do jego uruchomienia służy jeden z przycisków, umieszczonych na przykład z tyłu urządzenia. Za pomocą menu urządzenia można dokonać wielu zmian, nie tylko tych dotyczących rozdzielczości. Konfiguracja pozwala między innymi na zmianę kontrastu, poziomu oświetlenia, a także wybranie filtrów zmieniających obraz. Niektóre monitory dysponują nawet specjalnymi trybami, np. gamingowymi. Optymalizują one obraz, do konkretnych celów.


Czy zmiana rozdzielczości monitora jest konieczna?


W przypadku standardowego używania komputera, raczej nie. Fabryczne ustawiania są zazwyczaj optymalne i zapewniają najlepsze warunki obrazu. Zmian warto dokonywać na przykład po wymianie karty graficznej lub monitora właśnie. Wtedy powinieneś ustawić wyświetlanie obrazu tak, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki.


Dla uzyskania możliwie jak najlepszych wyników, warto korzystać z przewodów audio-wideo dobrej jakości. Obecnie najpopularniejsze są kable HDMI, które transportują zarówno dźwięk, jak i obraz. Im lepszy przewód, tym lepszej jakości transmisja, co przekłada się na efekt widoczny na ekranie. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania nowego monitora, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Chętnie pomożemy także wybrać właściwy model, który sprawdzi się dobrze w przypadku Twojego komputera i zapewni najlepsze efekty podczas pracy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756