Poradniki Eksperta

Jak zwiększyć wydajność laptopa?


Musisz pilnie wykonać jakieś zadanie, a Twój komputer zwolnił? A może ulubiona gra się zacina? Każdy doskonale zna takie sytuacje. Trudno wtedy o spokój, a niezadowolenie z posiadanego sprzętu rośnie. Zamiast myśleć o jego wymianie, dowiedz się jak zwiększyć wydajność laptopa.Jak zwiększyć wydajność laptopa?


Zacznij od systemu operacyjnego – kilka porad jak poprawić wydajność laptopa


Po jakimś czasie każdy komputer traci wydajność. Wiąże się to między innymi z obciążeniem dysku, pamięci RAM i samego procesora. Jak zwiększyć wydajność laptopa? Wpływ na sprawność pracy laptopa ma w dużej mierze to, ile programów pracuje w tle i ile niepotrzebnych danych gromadzisz na dysku twardym komputera. Tak naprawdę możesz zwiększyć wydajność laptopa bardzo prostymi sposobami. Jest ich kilka i żaden z nich nie sprawi Ci kłopotów. Zacznij od zweryfikowania, które programy uruchamiają się wraz z komputerem. Niektóre mogą być Ci niepotrzebne, ale obciążają system operacyjny i poszczególne podzespoły laptopa.


Aby to sprawdzić, musisz uruchomić Menadżera Zadań. Zrób to szybko za pośrednictwem skrótu klawiszowego: CTRL + SHIFT + ESCAPE. Ukaże się właściwe okienko, w którym wybierz zakładkę „Uruchamianie”. Zobaczysz listę programów, które włączają się wraz ze startem systemu operacyjnego. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wybraną aplikację i wybierz „Wyłącz”. Od tej pory program nie będzie uruchamiał się samodzielnie, przez co wydajność w pewnym stopniu wzrośnie. Możesz jeszcze przejść do zakładki „Procesy”, aby zobaczyć, która z obecnie uruchomionych aplikacji obciąża Twój komputer najbardziej. Może to być na przykład przeglądarka internetowa z dużą ilością otwartych kart. Staraj się ograniczać ich ilość. Strony, do których chcesz wrócić, zapisuj w „Ulubionych”. 


Oczyść laptop ze zbędnych plików


W drugiej kolejności zrób przegląd programów i gier, których nie używasz. Niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku, a czasami nawet pracują w tle. Odinstaluj wszystko, czego nie potrzebujesz. Czasami w ten sposób możesz zwolnić nawet kilka gigabajtów przestrzeni dyskowej. W przypadku gier może to być nawet kilkadziesiąt GB. Jeśli laptop mimo wszystko pracuje wolno, programy zawieszają się i nie możesz już tego znieść, potrzebujesz wsparcia aplikacji ułatwiających robienie porządków na komputerze.


Odpowiedniego oprogramowania jest sporo, ale warto zdecydować się na potwierdzone dobrymi opiniami rozwiązania. Przydatnym narzędziem jest CCleaner. Program umożliwia czyszczenie dysku z niepotrzebnych danych. Mogą to być na przykład pliki cookies, zapisane w pamięci grafiki, dawno nie otwierane foldery lub nieużywane gry. Program jest łatwy i bezpieczny w obsłudze. W przypadku ingerencji użytkownika w dane, które CCleaner uważa za kluczowe, pojawi się odpowiedni komunikat ostrzegający przed kasowaniem takiej zawartości. Warto raz na dwa tygodnie uruchomić program i zrobić niezbędne porządki. Stałe utrzymanie porządku na dysku pozwala cieszyć się wydajnością komputera długo i bez nerwów.Jak zwiększyć wydajność laptopa dzięki nowym podzespołom i porządkom?


Może się okazać, że samo wyczyszczenie dysku i usunięcie nieużywanych programów nie będzie wystarczające, aby zwiększyć wydaność laptopa. W takim wypadku musisz pomyśleć o zmianie podzespołów lub wyczyszczeniu obudowy laptopa. Bardzo duże znaczenie dla wydajności komputera ma prawidłowe chłodzenie. Jeśli otwory wentylacyjne będą zatkane, wysoka temperatura nie będzie odprowadzana, a komponenty będą się przegrzewać. W takiej sytuacji nie będą pracować prawidłowo, a procesy będą trwały znacznie dłużej niż zwykle. Warto o tym pamiętać i dbać o drożność kanałów wentylacyjnych.


Jak zwiększyć wydajność laptopa?


Możesz delikatnie czyścić otwory za pomocą igły, ale uważaj, aby nie wetknąć brudu do środka laptopa. Czyszczenie komputera wewnątrz obudowy warto zlecić profesjonaliście. Chyba, że masz doświadczenie i nie boisz się rozkręcać laptopa. W celu usunięcia kurzu używa się sprężonego powietrza w aerozolu. To najbezpieczniejszy sposób na wyczyszczenie sprzętu elektronicznego. Jeśli to nie da satysfakcjonującego rezultatu, pomyśl o zmianie podzespołów. Co prawda konstrukcja laptopa ogranicza możliwości podrasowania sprzętu, ale możesz dokonać kilku istotnych modyfikacji. Przede wszystkim, warto dołożyć kolejną kość pamięci RAM. Upewnij się, że Twój laptop ma wolny slot na płycie głównej.


Kupując komputer warto zwrócić na to uwagę, aby uniknąć problemów w przyszłości. Koszt zakupu dodatkowej kości RAM, to wydatek od około 150 do 300 złotych. Jeśli szukasz kolejnego sposobu na to, jak zwiększyć wydajność laptopa, wymień dysk SSD. Jeśli wcześniej pracowałeś tylko na tradycyjnym napędzie HDD, różnica będzie ogromna. Możesz także zdecydować się na większą pojemność niż dotychczasowa. Oczywiście dysk musisz dopasować do możliwości montażowych, jakie oferuje Twój komputer przenośny. Jeśli masz wątpliwości lub chcesz uzyskać pomoc w zakresie wyboru podzespołów, skorzystaj ze wsparcia naszych doradców.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert