Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka karta graficzna? Zobacz, co musisz wiedzieć

 2023-05-01 

Stoisz przed wyborem karty graficznej? Nie jest łatwo zdecydować się na właściwy model. Ilość dostępnych podzespołów i różnice w parametrach technicznych mogą przerażać. Żeby dobrze ocenić sprzęt i jego potencjał potrzebujesz odpowiedniej wiedzy, którą na pewno dostarczy Ci lektura tego poradnika. Przeczytaj go, a dowiesz się jaka karta graficzna jest godna Twojej uwagi.

Czym jest i za co odpowiada karta graficzna?

Jeśli posiadasz podstawową wiedzę na temat układów graficznych, możesz przejść do kolejnego akapitu. Osobom, które pierwszy raz kupują podzespoły do swojego komputera, chcemy wyjaśnić wszystkie zagadnienia od podstaw. Za co odpowiada karta graficzna? W telegraficznym skrócie, karta graficzna to element odpowiedzialny za generowanie obrazu na podstawie danych transmitowanych pomiędzy poszczególnymi podzespołami komputerowymi. Rozróżnia się dwa rodzaje układów: dedykowane oraz zintegrowane. Te pierwsze oferują o wiele lepszą wydajność i gwarantują doskonałej jakości obraz. Karty zintegrowane są propozycją dla osób korzystających z komputera głównie w celach biurowych oraz do podstawowej rozrywki.

Jaka karta graficzna? Producenci i odwieczna rywalizacja

W tym poradniku będziemy co jakiś czas odwoływać się do oferty dostępnej w naszym sklepie internetowym, abyś lepiej zrozumiał przedstawiane informacje. Jeśli odwiedzisz dedykowaną kartom graficznym kategorię na naszej stronie, to na pewno zauważysz możliwość wyboru spośród kilkunastu producentów podzespołów.


Układy dostarczane są przez wiele różnych marek, które są dobrze znane pasjonatom sprzętu IT. Istotne jest to, że chipsety (układy scalone) dostarczane są w każdym przypadku przez jedną z dwóch firm, które są rozpoznawalne na rynku od lat. To oczywiście NVIDIA oraz AMD. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, sprzęt którego producenta jest lepszy. Kartę graficzną powinieneś wybrać przede wszystkim w oparciu o specyfikację techniczną, która będzie w stanie sprostać stawianym przez Ciebie wymaganiom, o czym za chwilę. 


Jeśli masz już monitor gamingowy, sprawdź, czy wybrana grafika będzie z nim w 100 procentach kompatybilna. Chodzi tutaj o technologie synchronizacji obrazu jakimi są G-Sync (NVIDIA) oraz AMD FreeSync (AMD). Jeśli chodzi o pozostałe podzespoły, nie musisz obawiać się problemów ze współpracą. Możesz złożyć zestaw komputerowy składający z elementów różnych producentów. Nie ma to wpływu na ostateczną wydajność.

Jaką kartę graficzną wybrać do poszczególnych zadań?

Myśląc o tym, jaka karta graficzna sprawdzi się najlepiej, powinieneś przede wszystkim określić przeznaczenie komputera. Wykorzystując sprzęt do lekkich zadań, jak praca biurowa lub korzystanie z Internetu, nie potrzebujesz profesjonalnej, rozbudowanej grafiki. Podstawowy układ graficzny w zupełności wystarczy do grania w starsze lub mniej zaawansowane gry. Nie będzie także problemów z odtwarzaniem filmów w jakości Full HD czy obsługą programów graficznych w podstawowym zakresie. Do takich celów wystarczą w zupełności karty z rodziny GeForce GT oraz Radeon R5 lub Radeon RX550.

Potrzebujesz sprzętu do gier? Tutaj poprzeczka jest zawieszona o wiele wyżej, bo aktualne produkcje AAA stawiają duże wymagania. Gry dostarczają coraz większych wrażeń, są coraz bardziej rzeczywiste, a uzyskanie takiego efektu niestety wiąże się z inwestycjami wśród odbiorców końcowych, czyli graczy. Bardzo dużo kart graficznych określanych jest teraz mianem gamingowych. Nawet jeśli nie są wykorzystywane do rozrywki, to nic nie stoi na przeszkodzie aby się w nie wyposażać. Oferują sporą moc obliczeniową, doskonałą jakość obrazu oraz wydajność na bardzo wysokim poziomie. Z tego powodu są często wybierane również przez architektów, grafików i montażystów. Przeglądając ofertę naszego sklepu internetowego znajdziesz wiele kart wprost przedstawianych jako stworzone z myślą o gamingu. To przede wszystkim modele z rodziny GeForce RTX, GeForce GTX (szczególnie te o symbolach 1650 i 1660) oraz Radeon RX 5500, 5600 i wyższe.


Jeśli planujesz zająć się streamowaniem rozgrywek w sieci, potrzebujesz naprawdę mocnej karty. Dzięki temu nie dojdzie do lagów (zwolnień i zacięć) podczas gry, a sama transmisja będzie dobrej jakości.

Rodzaj i ilość pamięci karty graficznej

Dedykowane karty graficzne posiadają własną pamięć – VRAM (Video RAM). Jest ona potrzebna procesorowi graficznemu do realizacji procesów będących zadaniem układu. Kupując kartę graficzną powinieneś zwrócić uwagę na to ile, i jaka jest pamięć, w którą wyposażono dany model. O ile proste gry nie wymagają dużej ilości VRAM, to gry AAA już tak. Cyberpunk 2077, GTA V i Assassin’s Creed: Valhalla to tylko kilka przykładów produkcji, które potrzebują naprawdę dobrych podzespołów, aby móc zagrać w nie komfortowo i w dobrej jakości obrazu.


Przeglądając wymagania sprzętowe podobnych gier można zauważyć, że 6 gigabajtów VRAM to dostateczne minimum. Bezpieczniej jest kupić kartę graficzną z pamięcią 8 GB. Taka wartość przełoży się na lepszą wydajność lub będzie zapasem na przyszłość. W końcu karty graficznej nie zmienia się co roku! Ilość VRAM jest także istotna, jeśli chcesz grać w wysokiej rozdzielczości obrazu. Najwięcej pamięci potrzebuje rzecz jasna tryb 4K. Tutaj potrzebna jest karta z co najmniej 8 GB VRAM. 

W przypadku Full HD wystarczy w zupełności połowa tej wartości. Ilość VRAM nie jest bez znaczenia także w przypadku formatu używanego monitora. Szerokie monitory (21:9, 32:9) potrzebują co najmniej 6 gigabajtów pamięci video. Poza tym, jeśli zależy Ci na grze na najwyższych ustawieniach jakości grafiki, nie powinieneś wybierać modeli z małą ilością VRAM. To samo dotyczy osób zajmujących się streamingiem oraz rozgrywką w trybie wieloosobowym. W takich przypadkach karta jest dodatkowo obciążona, a większa ilość pamięci pozwoli uzyskać lepszą wydajność. 


Same gigabajty to nie wszystko. Istotny jest także typ pamięci. Obecnie najpopularniejszymi standardami są GDDR5 oraz GDDR6. Ten pierwszy zadebiutował w 2008 roku i zastąpił GDDR3. Typ GDDR4 nie został wprowadzony do sprzedaży i masowej produkcji, ponieważ jego parametry nie były dużo lepsze od poprzednika. Pamięć w typie GDDR6 zaczęto produkować w 2018 roku i obecnie jest najczęściej wybieraną opcją. Różnice pomiędzy standardami VRAM dotyczą przede wszystkim częstotliwości taktowania oraz przepustowości danych. 


Wymieniając kartę graficzną postaraj się wybrać model z możliwie jak największą pamięcią GDDR6, a na pewno będziesz usatysfakcjonowany oferowaną wydajnością. W ofercie Media Expert znajdziesz ponad 100 kart z VRAM tego typu. Nie brakuje także modeli z pamięcią powyżej 10 gigabajtów.

Szyna danych karty graficznej – czy to ma znaczenie?

Szyna danych odpowiada za transmisję danych pomiędzy procesorem graficznym  a pamięcią VRAM. Różnią się one tak zwaną szerokością wyrażaną w bitach. Ich ilość mówi o tym, ile danych zostanie przesłanych w trakcie jednego cyklu zegara. Wybierając kartę graficzną szukaj modelu o możliwie największej ilości VRAM oraz najszerszej szynie danych. Porównując układy z taką samą wartością VRAM, to ten z szerszą szyną będzie wydajniejszy. Wachlarz dostępnych konfiguracji jest dość spory. W ofercie Media Expert masz do wyboru karty z szynami:

Rodzaj chłodzenia karty graficznej

Karty graficzne są podzespołami pracującymi pod dużymi obciążeniami. To z kolei przekłada się na spore wzrosty temperatury. Jeśli mieści się ona w bezpiecznej normie, to nie ma powodów obaw. Problem pojawia się wtedy, gdy temperatura przekracza dopuszczalny zakres. Objawiać może się to między innymi spadkiem wydajności podczas pracy komputera. Grozi to także trwałym uszkodzeniem podzespołów. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i skutecznego chłodzenia wszystkim podzespołom, w tym kartom graficznym. Oczywiście te posiadają własne systemy chłodzące. 


Najpopularniejszym rodzajem jest chłodzenie powietrzem. Wykorzystuje ono wentylatory pracujące przy odpowiedniej prędkości obrotowej, odprowadzając ciepłe i doprowadzając zimne powietrze. Niektóre karty posiadają nawet dwa lub trzy wirniki.


Chłodzenie półpasywne polega na tym, że wentylatory włączają się dopiero po osiągnięciu przez kartę określonej temperatury. W przypadku GPU (procesor graficzny) AMD jest to 60 stopni Celsjusza. Karty graficzne z chłodzeniem pasywnym wykorzystują do odprowadzania ciepła radiatory o specjalnej budowie. Odbierają temperaturę od układu, a następnie oddają ją w powietrze. 


Ostatnim rodzajem jest chłodzenie wodne. Wykorzystuje on ciecz odbierającą nadwyżkę temperatury od karty, aby następnie zostać schłodzoną i znów przepłynąć przez system przewodów. Chłodzenie wodne jest bardzo skuteczne i polecane w przypadku sprzętu klasy profesjonalnej. Możliwy jest także zakup osobnego zestawu chłodzenia komputera i jego montaż w komputerze jako dodatkowego systemy chłodzącego.

Rodzaj złącza karty graficznej oraz rozmiar

Przed zakupem karty sprawdź, jaki rodzaj złącza jest niezbędny do podłączenia jej do posiadanej płyty głównej. Obecnie wykorzystywanym typem interfejsu jest PCI Express, ale wyróżnia się jego kilka generacji. Najpowszechniejszą jest 4.0. Oferuje wysoką przepustowość i transfer danych. Istotna jest także ilość linii, którą podaje się przed literą „X” w nazwie rodzaju złącza. Przeczytaj w specyfikacji płyty głównej, który typ interfejsu jest wymagany. Możesz także rozebrać obudowę komputera i sprawdzić to samodzielnie. Skoro już o tym mowa… Może się okazać, że wybrana karta będzie zbyt duża i nie zmieści się w Twoim komputerze. To jednak skrajne przypadki dotyczące kompaktowych obudów, którym dedykowane są miniaturowe wersje grafik.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając karty graficznej?

Poznałeś już najważniejsze parametry i wiesz, jaka karta graficzna zapewni największą wydajność. Jest jeszcze kilka informacji, których nie powinieneś pominąć, jeśli chcesz być zadowolony z wyboru. Karta musi posiadać także odpowiedni port, który umożliwi podłączenie urządzeń zewnętrznych. Mowa tu na przykład o monitorze. Jeśli planujesz w przyszłości podłączyć do komputera dwa ekrany, wybierz kartę z większą ilością slotów. Oferowane układy dysponują przede wszystkim portami w standardzie HDMI oraz DisplayPort. 


Ten drugi typ jest kompatybilny z technologiami oferowanymi przez producentów chipsetów – AMD FreeSync oraz NVIDIA G-Sync. Dostępne są także karty wyposażone w starsze typy portów, dzięki którym podłączysz starsze monitory lub projektory. To DVI oraz VGA, doskonale znane użytkownikom z dużym stażem.

Dla osób wymagających największej wydajności istotna może okazać się możliwość łączenia kart. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane między innymi do kopania kryptowalut. W takim wypadku koniecznym warunkiem jest inwestycja w kartę wykorzystującą właściwą technologię. W przypadku podzespołów AMD jest to CrossFire, a NVIDIA – SLI. 


Niektórym użytkownikom może zależeć także na aspekcie wizualnym. Wybrane karty graficzne oferują podświetlenie LED RGB, co nadaje nowoczesnego charakteru komputerowi. Tym bardziej, jeśli reszta urządzeń także jest podświetlana. Oczywiście w takim wypadku warto zdecydować się na częściowo przezroczystą obudowę PC, aby efekt był widoczny.


Wiesz już jaka karta graficzna do komputera stacjonarnego będzie odpowiednia ze względu na docelowe przeznaczenie. A jak wygląda sytuacja w przypadku komputerów przenośnych?

Jaka karta graficzna do laptopa będzie najlepsza?

Laptopy, ze względu na swoją skomplikowaną, kompaktową budowę, uniemożliwiają swobodną wymianę karty. O ile możliwa jest wymiana układu dedykowanego, to nie ma takiej możliwości w przypadku grafiki zintegrowanej. Dlatego wybierając komputer przenośny, warto wybrać model z odpowiednio wydajną kartą graficzną, która będzie w stanie obsłużyć wszystkie zadania. Laptopy gamingowe są wyposażane w dedykowane układy, które zostały zminiaturyzowane na potrzeby specyficznej konstrukcji komputerów przenośnych. Przeglądając ofertę naszego sklepu internetowego można wybierać spośród kilkuset urządzeń stworzonych z myślą o graczach. Montowane są w nich karty z rodzin GeForce RTX, GeForce GTX, NVIDIA Quadro oraz Radeon.


Bardzo ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem są laptopy wyposażane w dwa układy graficzne. Pierwszy, zintegrowany, obsługuje procesy niewymagające wysokiej wydajności. To między innymi przeglądanie Internetu, praca biurowa czy prowadzenie popularnych w ostatnich miesiącach wideorozmów. W momencie, gdy układ zaczyna pracować pod coraz większym obciążeniem, laptop przełącza się na kartę dedykowaną. Dzieje się tak, kiedy uruchomiasz grę, włączasz film w wysokiej rozdzielczości lub używasz rozbudowanych programów wymagających maksymalnej wydajności. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, laptop pracujący na karcie zintegrowanej nie nagrzewa się zbyt mocno. Przez to wydajność całego notebooka jest na bardzo dobrym poziomie i nie musisz bać się o resztę podzespołów. Po drugie, zużycie energii elektrycznej w takim wypadku jest o wiele niższe. To z kolei przekłada się na dłuższą pracę na akumulatorze bez potrzeby podłączania laptopa do gniazdka sieciowego.


Jeśli z jakiegoś powodu będziesz chciał ręcznie przełączyć karty graficzne, jest to jak najbardziej możliwe i stosunkowo proste. Wystarczy zmiana kilku ustawień w aplikacji służącej do konfigurowania grafiki. Niezależnie od przeznaczenia laptopa, jeśli zależy Ci na wysokich parametrach, zdecyduj się na komputer przenośny z dedykowaną kartą graficzną. Nie współdzieli ona jednostki obliczeniowej i pamięci z resztą podzespołów komputera, co wpływa na lepszą pracę wszystkich elementów. Zintegrowane układy będą odpowiednie dla osób, które potrzebują notebooka tylko do najprostszych, niewymagających czynności. Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jaka karta graficzna do laptopa jest Ci potrzebna.


Jeśli masz pytania dotyczące sprzętu lub procesu zamówienia, skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomogą Ci wybrać właściwą kartę graficzną i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756