Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki mikrofon do nagrywania na YouTube?

 2023-08-31 

Na rynku znajdziemy ogromną ofertę różnego rodzaju mikrofonów. Jaki mikrofon do nagrywania na Youtube okaże się najlepszy? Czym różnią się między sobą poszczególne typy mikrofonów? Które rodzaje nadadzą się do nagrywania w pomieszczeniu z dobra akustyką, jakie w tej ze słabszą, a jakie w plenerze? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku.

Mikrofon to podstawa

Wraz z błyskawicznym rozwojem Internetu, sposób tworzenia i publikowania treści video znacznie się zmienił na przestrzeni lat. Dawniej zapisywanie obrazu i dźwięku jednocześnie było dostępne tylko dla twórców filmowych i telewizyjnych. Po pewnym czasie mniej lub bardziej profesjonalne kamery zaczęły wkraczać do wyposażenia zwykłych domów. Dziś osiągniecie wysokiej jakości nagrania jest wyjątkowo łatwe z pomocą specjalnych lustrzanek czy kamer. Co więcej, wyjątkowo satysfakcjonujące efekty możemy osiągnąć także dzięki wysokiej jakości kamerom w nowoczesnych smartfonach. Rozwój technologiczny sprawił, że praktycznie każdy z nas może samemu tworzyć nagrania, a także upubliczniać je w serwisach takich jak chociażby YouTube.


Wiele osób, które decydują się na rozpoczęcie swojej kariery na YouTube, skupia się na posiadaniu dobrej jakości kamery. Jak już wspomnieliśmy, często wystarczającym do tego narzędziem jest zwykły smartfon, który wyposażony jest w wysokiej jakości sprzęt rejestrujący obraz. Niestety, z dźwiękiem nie jest już tak dobrze i telefony często nie zapisują danych w tak dobrej jakości, jakbyśmy tego mogli oczekiwać. Oczywiście, istnieją smartfony, które nagrywają dźwięk w zdumiewającej jakości, lecz, jeśli takiego nie posiadamy, zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup osobnego mikrofonu, który w znacznie bardziej profesjonalny sposób nagra nawet najcichsze komentarze początkującego YouTubera. Pozostaje więc pytanie, jaki mikrofon do nagrywania na YT będzie najlepszym rozwiązaniem – to wszystko zależy od tego, co i w jakich warunkach zamierzasz nagrywać.

Mikrofon wstęgowy

Aby w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mikrofon do nagrywania na YT będzie najlepszy, warto wiedzieć, z jakimi rodzajami urządzeń możemy się spotkać. Jednym z najbardziej tradycyjnych typów mikrofonów są urządzenia wstęgowe. Jest to pierwowzór mikrofonów dynamicznych, o których pomówimy za chwilę. Ogromną zaletą tego rodzaju sprzętu jest jego ciekawy, lekko staromodny wygląd. Jeżeli zamierzasz swój kadr urozmaicić wchodzącym na pierwszy plan mikrofonem, urządzenie wstęgowe może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że dobrej jakości mikrofony wstęgowe są zazwyczaj dość drogie. Mikrofony innych rodzajów potrafią osiągnąć takie same efekty przy bardziej atrakcyjnej cenie. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by nie uszczuplić znacznie Twojego portfela, być może warto zastanowić się nad innym rodzajem mikrofonu.

Mikrofon dynamiczny

Drugim rodzajem mikrofonu, który współcześnie jest dużo bardziej popularny od modeli wstęgowych, jest sprzęt dynamiczny. Działanie mikrofonu wydaje się być dosyć proste, lecz w rzeczywistości wymaga zaawansowanych komponentów. Wymienić tu można chociażby specjalny magnes czy scalony zestaw membrany z cewką. W skrócie, mikrofon z pomocą membrany wyłapuje fale dźwiękowe, które do niego docierają, a potem wytwarza prąd z odpowiednią częstotliwością odpowiadającą dźwiękowi. W ten sposób powstałą informację można przetworzyć na dane, które komputer potem odczyta jako zapis dźwiękowy. Mikrofony dynamiczne spełniają swoją rolę najlepiej w specjalnie przystosowanych do nagrań pomieszczeniach, czyli takich z dobrą akustyką. Nie musisz jednak budować specjalnego studia z wygłuszonymi ścianami, by korzystać z tego rodzaju urządzenia. Dynamiczne mikrofony poradzą sobie także w dobrze przygotowanym do tego pomieszczeniu w domu.

Mikrofon pojemnościowy

Ostatnim i przy tym najpopularniejszym wśród internetowych twórców rodzajem mikrofonu są mikrofony pojemnościowe. Ponieważ działają w odmienny sposób od mikrofonów dynamicznych (z pomocą specjalnej membrany i okładki koncentrują dźwięk i później przetwarzają go na prąd o odpowiedniej częstotliwości), mogą być wykorzystywane w odmiennych warunkach. Tak jak mikrofony dynamiczne i wstęgowe uważane są za typowe urządzenia studyjne, tak, dzięki swojej większej wrażliwości, urządzenia pojemnościowe powinny sprawdzić się w pomieszczeniach o gorszej akustyce, a nawet na zewnątrz.

Kierunki mikrofonu

W zależności od tego, jaki rodzaj materiału zamierzasz nagrywać, stoi przed Tobą decyzja o doborze odpowiedniej kierunkowości mikrofonu. Sprawa jest dość prosta, lecz warto głębiej zastanowić się, który z rodzajów mikrofonu będzie odpowiadał Ci najbardziej, gdyż później źle dobrana kierunkowość może przysporzyć Ci sporo problemów w montażu. Popularnym rozwiązaniem studyjnym jest mikrofon jednokierunkowy, który dźwięk pobiera z jednego kierunku. Jeżeli planujesz nagrywać bardziej stabilne sceny, w których chociażby siedzisz przy biurku, będzie to rozwiązanie idealne. W ten sposób mikrofon będzie wyłapywał tylko Twój głos, a ignorował szum i dźwięki z otoczenia. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są mikrofony dwukierunkowe. Jak nie trudno się domyślić, mikrofon nagrywa dźwięki dochodzące z dwóch stron. Zastosowanie tego rodzaju sprzętu może być świetnym rozwiązaniem dla formatu, w którym rozmawiają ze sobą dwie osoby. Ostatnią opcją jest uniwersalny mikrofon wielokierunkowy, który nagrywa każdy dźwięk, który do niego dotrze, niezależnie od tego, z której strony przychodzi. Jeżeli zależy Ci na wyłapaniu dźwięku z całego pomieszczenia, co nada swego rodzaju naturalności nagraniu, może być to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Ceny mikrofonów

Powinieneś już wiedzieć na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję, jaki mikrofon do nagrywania na YT wybierzesz. Warto omówić jednak jeszcze kwestię ceny mikrofonu. Bardzo tanie urządzenia poniżej 50 złotych zazwyczaj posiadają zupełnie niezadawalającą jakość i nie warto poświęcać im więcej uwagi. Oczywiście, im mikrofon jest droższy, tym wzrasta szansa na to, że nagrywany przez niego dźwięk będzie krystalicznie czysty. Zastanów się jednak, czy inwestowanie dużych pieniędzy w mikrofon dla początkującego YouTubera będzie opłacalne.

Mikrofony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756