Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Laptop do montażu i obróbki filmów – jaki wybrać?

Data dodania: 14-07-2023

Laptopy są bardzo często wybierane przez osoby zajmujące się specjalistyczną pracą. Aktualnie oferowane modele gwarantują wydajność nieodbiegającą od komputerów stacjonarnych. Jeśli edytujesz wideo, potrzebny Ci laptop do montażu filmów. W poniższym poradniku wskazujemy najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupu.

Laptop do montażu filmów – jaki powinien być?

Od kilku lat to właśnie laptopy cieszą się największą popularnością spośród dostępnych rodzajów komputerów. Oczywiście stacjonarne modele są świetne, lecz jeśli myślisz o mobilności, potrzebujesz urządzenia przenośnego. Obecnie oferta dosłownie „pęka w szwach”. Dostępne są nawet modele, które oferują pracę w trybie tabletu. Dotykowy ekran także nie jest już niczym rewolucyjnym. Laptopy są wyposażane w coraz śmielsze udogodnienia, które sprawiają, że są często wybierane przez Klientów.


Laptop do montażu filmów musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne, aby móc zapewnić wydajność niezbędną do obsługi specjalistycznego oprogramowania. Wielu Klientów szuka sprzętu w określonym budżecie. Chcemy wskazać, które parametry są kluczowe dla obróbki wideo, abyś mógł samodzielnie dokonać oceny wybranego wstępnie modelu. Nie zawsze drogi sprzęt będzie tym najlepszym! Jeśli laptop będzie Ci służył głównie do edytowania i montowania materiałów filmowych, powinieneś na pewno wybrać model z dużym ekranem. Standardowa przekątna mierzy 15.6 cala. Dużo laptopów możesz kupić z ekranem 17-calowym. Oczywiście takie laptopy będą większe i cięższe, ale cóż – nadal będziesz mógł zapakować sprzęt do torby i zabrać go gdziekolwiek zechcesz. Oczywiście jeśli będziesz pracować w biurze, możesz podłączyć do laptopa zewnętrzny monitor, który będzie o wiele większy od wyświetlacza komputera przenośnego. Sam rozmiar ekranu to jednak nie wszystko. Znaczenie ma także matryca. Obróbka wideo wymaga obrazu, który nie będzie zniekształcony. Kolory musza być naturalne, zgodne ze stanem faktycznym, który został zarejestrowany „okiem” kamery. Tylko wtedy możliwe będzie skuteczne obrabianie wideo, zapewniając odpowiednie kontrasty i barwy.


Komputer lub laptop do montażu filmów musi także spełniać odpowiednie warunki techniczne, które przełożą się na wydajność i sprawność realizacji procesów. W tym celu potrzebne są podzespoły o dobrych parametrach. Napiszemy o nich poniżej, gdyż jest to zagadnienie, które wymaga sporo uwagi.

Laptop do obróbki filmów – jakie podzespoły musi posiadać?

Jak już wspominaliśmy, nie kieruj się wyłącznie ceną w przypadku nieograniczonego budżetu. Takie podejście bywa mylące, a dzięki zaoszczędzonym środkom możesz przecież kupić dodatkowe akcesoria, takie jak zewnętrzny dysk SSD lub karty pamięci.


Mówi się, że mózgiem każdego komputera jest procesor. W końcu to właśnie on odpowiada za wszystkie zadane przez Ciebie procesy, jak i zadania niezbędne do podtrzymania pracy urządzenia. Jeśli szukasz laptopa z wydajnym procesorem, zwróć uwagę na jego generację. To zawsze pierwsze dwie cyfry symbolu modelu. Numer generacji sporo mówi o tym, jak wydajny może być podzespół. Dotyczy to zarówno produktów Intel, jak i AMD. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ilości rdzeni i wątków. Im ich więcej, tym lepiej. Zwróć uwagę na częstotliwość taktowania podawaną w gigahercach. Niektóre procesory możesz jeszcze „podkręcić”, o ile posiadają odblokowany mnożnik. Do montażu wideo polecane są procesory z rodziny Intel Core i5, i7 oraz i9.


Bardzo ważnym podzespołem komputera służącego do obróbki wideo jest karta graficzna. W tym wypadku musi to być dedykowany układ. Zintegrowana karta nie byłaby w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności. Do wyboru masz modele GeForce oraz Radeon. O każdej karcie warto poczytać informacje znajdujące się w sieci. Na pewno ważna jest ilość pamięci GPU, a także taktowanie podzespołu. Kluczowe okazują się również dostępne złącza oraz rozwiązania umożliwiające monitorowanie stanu pracy.


Pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę w momencie planowania zwiększenia szybkości komputera jest pamięć RAM. Najistotniejszym parametrem jest jej pojemność. Obecnie komputery gamingowe i zaawansowane technicznie modele laptopów posiadają nawet 32 gigabajty RAM. Sprawdź również, czy na płycie głównej dostępne są jeszcze sloty umożliwiające rozbudowę pamięci o kolejną kość. Oczywiście szukaj modelu wyposażonego w moduły DDR4, które są najbardziej aktualnym rozwiązaniem. Cechuje je niższe napięcie wejścia, a także wyższe taktowanie.


Dla szybkości ogromne znaczenie ma również dysk. Wybierając laptopa do obróbki filmów powinieneś szukać modelu wyposażonego w napęd SSD. Tradycyjne dyski twarde są dużo wolniejsze, a także głośne i narażone na uszkodzenia. SSD nie posiadają ruchomych elementów, dzięki czemu są o wiele trwalsze. Kilkukrotnie wyższa szybkość zachęca do wybrania właśnie takiego rozwiązania. Renderowanie filmów wymaga podzespołów, które będą sobie sprawnie radzić z wysokim obciążeniem oraz dużymi plikami.


O samym ekranie już nieco napisaliśmy, lecz przypominamy, aby poświęcić temu elementowi sporo uwagi. Dobrym wyborem będą laptopy z matrycą IPS. Ważna jest również matowa powłoka, która nie będzie odbijała refleksów utrudniających pracę. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to podstawą powinien być ekran Full HD. Nie brakuje także laptopów 4K, które choć droższe, na pewno gwarantują najlepszą jakość obrazu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa do montażu wideo?

Omówienie najważniejszych podzespołów każdego laptopa mamy za sobą. To jednak nie wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę. W przypadku specjalistycznych zadań, kluczowa jest funkcjonalność i wygoda. Nawet jeśli laptop będzie wyposażony w znakomite parametry, a będzie niepraktyczny, poziom zadowolenia z pracy będzie raczej niski.


Kluczowe dla laptopa są dostępne złącza. Jeśli będzie ich brakować, możesz mieć problemy z jednoczesnym podłączeniem wszystkich dodatkowych urządzeń oraz akcesoriów. Bardzo ważna jest obecność HDMI i DisplayPort. Dzięki tym portom podłączysz chociażby zewnętrzny monitor. Aby szybko przenosić pliki, ważne są gniazda kart pamięci, a także sloty USB 3.0. Jeśli portów będzie zbyt mało, rozwiązaniem będzie zakup stacji dokującej. To jednak kolejny wydatek, którego możesz uniknąć.


Jeśli często pracujesz po zmierzchu, wybierz laptopa z podświetlaną klawiaturą. To spore ułatwienie, które pozwala szybko zlokalizować poszukiwany przycisk funkcyjny. Poza tym… podświetlana klawiatura po prostu świetnie wygląda!


Jeśli szukasz laptopa, na pewno zależy Ci na mobilności. Praca poza biurem wymusza na użytkowniku zakup komputera, który pozwala na długą pracę bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. W przypadku laptopów o mniejszych wymiarach możliwe jest używanie ich nawet przez kilkanaście godzin! Jeśli to dla Ciebie szczególnie ważne, sprawdź możliwość podłączenia zapasowego akumulatora. Przy okazji zweryfikuj ceny akcesoryjnych baterii.


Mobilność laptopów wymusza stosowanie specyficznej konstrukcji, która jest bardzo zabudowana. To z kolei powoduje, że podzespoły są narażone na przegrzewanie. Aby do tego nie dochodziło, kluczowe jest zapewnienie wydajnego chłodzenia. Korzystanie z rozbudowanego oprogramowania montażowego jest dużym obciążeniem dla laptopa. Szczególnie, jeśli trwa renderowanie materiałów. Jeśli wstępnie wybrałeś już model komputera, sprawdź jakie chłodzenie zostało w nim zastosowane. Ważna jest moc wentylatorów, a także kształt łopatek. W przypadku pracy stacjonarnej możesz pokusić się o wyposażenie biura o podstawkę chłodzącą. Jest ona wyposażona w dodatkowe wentylatory, a także ogranicza zatykanie otworów wentylacyjnych dzięki specjalnej konstrukcji.

Czego dokładnie szukać w sklepach?

Powinieneś już być gotowym do szukania właściwego modelu laptopa. Przyda Ci się jeszcze kilka podpowiedzi. Na pewno warto zwrócić uwagę na laptopy gamingowe. Sprzęt dla graczy bardzo często wyposażony jest w podzespoły wysokiej klasy, które gwarantują wysoką wydajność nie tylko w trakcie rozgrywek.


Na pewno możesz zainteresować się laptopami wyposażonymi w procesory Intel Core z rodziny i5, i7 oraz i9. Miej tylko na uwadze generację podzespołu, a także jego parametry. Sprawdź ilość rdzeni oraz wątków, czyli ich wirtualnych odpowiedników. Nie pomijaj także częstotliwości taktowania. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wartość bazową, a nie tylko tą dostępną w trybie turbo.


Jeśli interesuje Cię sprzęt z zainstalowanym systemem operacyjnym, na pewno będziesz potrzebować oprogramowania 64-bitowego. Windows 10 Professional na pewno spełni Twoje oczekiwania. W przypadku laptopa służącego do obróbki materiałów wideo, dysk SSD musi być pojemny. Wybierz model z co najmniej 1 terabajtem wolnego miejsca. Przestrzeń dyskową możesz w przyszłości zwiększyć dzięki wykorzystywaniu zewnętrznych dysków.


Dostępnych kart graficznych jest naprawdę sporo i w tym wypadku wybór może być trudniejszy. W celu zagwarantowania jak najlepszych efektów możesz zdecydować się na modele GeForce RTX. Obsługa Ray Tracingu bardzo przyda się przy takim zastosowaniu. Jeśli będziesz mieć problemy z wybraniem właściwego laptopa, poproś o pomoc naszych doradców. Zawsze chętnie udzielą pomocy!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756