Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Matryca IPS w monitorze - co ją wyróżnia?

 2023-07-20 

Matryca In-Plane Switching, w skrócie IPS, to jeden z typów matryc w monitorach LCD. Dzięki swoim zaletom przyciąga wiele osób liczących na najwyższą jakość obrazu, w tym wierne odwzorowanie kolorów oraz szeroki kąt widzenia. Najnowocześniejsze matryce IPS doskonale nadają się również dla graczy, ze względu na szybki czas reakcji. Dowiedz się, jak działa matryca IPS i kto najbardziej na niej skorzysta!

Czym są matryce IPS - charakterystyka

Matryce IPS po raz pierwszy zaprezentowała japońska firma Hitachi. Miało to miejsce w roku 1996. Chociaż od początku miały być odpowiedzią na problemy użytkowników z monitorami typu TN (Twisted Nematic), pierwsze modele IPS nie wyróżniały się szczególnie szybkim czasem reakcji, co czyniło je niewystarczającymi dla graczy. Obecnie jednak na rynku pojawia się coraz więcej modeli IPS, z których będą zadowoleni miłośnicy gier online, a nawet zawodowcy w tej dziedzinie.


Jednak już pierwsze matryce IPS wyróżniały się na tle pozostałych typów swoim wyjątkowo wiernym odwzorowaniem kolorów oraz szerokim kątem widzenia. Efekt ten osiągnięto przy pomocy innego, bo równoległego, ułożenia ciekłego kryształu.

Do największych zalet matryc IPS należą:

  • bardzo dobre odwzorowanie barw – wystarczające nawet dla profesjonalnych grafików. Doskonale sprawdzi się również dla osób, które od monitora oczekują doskonałej jakości rozrywki, np. chcą na nim oglądać hity kinowe czy grać w gry o skomplikowanej, zaawansowanej grafice. Dzięki temu monitory z matrycą IPS doskonale nadają się zarówno do pracy, jak i zabawy,
  • szeroki kąt widzenia – szczególnie ważny w przypadku większych monitorów, np. do oglądania telewizji czy gier. Nawet po zawieszeniu go na ścianie powyżej linii wzroku czy patrzeniu na ekran z innego kąta pokoju, np. z aneksu kuchennego, można dokładnie zobaczyć, co dzieje się na ekranie,
  • mnogość rozmiarów i standardów – każdy znajdzie ten idealny dla siebie. Monitory z matrycą IPS można zakupić między innymi w proporcjach 16:10 i 4:3 bądź 5:4, a także najnowsze o wielkości 16:9. Najpopularniejsze modele to te w rozdzielczości Full HD, chociaż coraz więcej osób decyduje się na monitor 4K, który zapewnia doskonałą jakość obrazu.

Wiele zależy również od modelu monitora z matrycą IPS. Te starsze często miały problem nie tylko z czasem reakcji, lecz także częstotliwością odświeżania. W nowszych modelach tego typu niedostatki najczęściej nie występują. Parametry są szczególnie ważne dla graczy. Czas reakcji określa, jak szybko monitor reaguje na polecenie użytkownika. Obecnie niektóre modele z matrycą IPS mają czas reakcji równy 1 ms, co zwykle jest wystarczające nawet dla profesjonalnych graczy. Z kolei częstotliwość odświeżania oznacza, jak wiele klatek monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu 1 sekundy. Aktualnie na rynku dostępne są już nawet modele z matrycą IPS z częstotliwością odświeżania równą 144 Hz. Chociaż ten parametr, tak samo, jak czas reakcji, jest szczególnie ważny dla graczy, wysoki współczynnik częstotliwości odświeżania w rzeczywistości ma znaczenie dla każdego użytkownika. Niezależnie od tego, czy na monitorze oglądamy filmy, czy tylko wykonujemy prace biurowe, należy pamiętać, że ten współczynnik powinien wynosić powyżej 60 Hz, aby nie męczyć oczu.


Niestety, monitory z matrycą IPS nie są całkowicie pozbawione wad. Ich słabszą stroną z pewnością jest intensywność czarnej barwy, która dla wprawnego oka często może wydawać się nieco szarawa. Zazwyczaj, biorąc pod uwagę niesamowitą intensywność innych kolorów, nie przeszkadza to użytkownikom, warto jednak być świadomym tego faktu przed zakupem. Ciekawostką jest również fakt, że spoglądając na monitor z matrycą IPS pod bardzo dużym kątem, można zauważyć, że ma lekko czerwonawy odcień. Warto przy tym pamiętać, że w sklepach dostępne są już modele z najnowocześniejszymi matrycami, w tym Super IPS, Advanced Super IPS czy IPS Provectus, które pozwalają na jeszcze lepszą jakość obrazu, w tym mocniejszy kontrast czy niesamowitą głębię barw. Chociaż różnią się detalami konstrukcji, wszystkie są oparte na podobnym działaniu z zastosowaniem konstrukcji matrycy IPS.

Monitory w naszej ofercie:

Rodzaje matryc

Podstawowe rodzaje matryc LCD to TN, VA czy IPS. Każdy z tych typów ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Matryca TN to typ obecnie najczęściej spotykany na rynku. Technologia ta polega na ułożeniu warstwy ciekłych kryształów pomiędzy płytkami szklanymi, prostopadle do ekranu. Monitory z matrycą TN cechują się stosunkowo krótkim czasem reakcji, a także brakiem efektu smużenia. Użytkowników przyciąga również atrakcyjna cena monitorów z tą matrycą. Niestety, w porównaniu z innymi typami, mają sporo wad. Jest to przede wszystkim słabsze odwzorowanie kolorów. Z tego też względu monitory z matrycą TN polecane są raczej osobom, które nie potrzebują doskonałej jakości obrazu, aby bez trudu korzystać z tego typu ekranów. Nie sprawdzą się zatem u grafików, graczy czy nawet miłośników kina, za to z pewnością zaspokoją potrzeby osób, które używają ich przede wszystkim do korzystania z programów biurowych czy surfowania po internecie. Kolejnym mankamentem monitorów z matrycą TN są wąskie kąty widzenia obrazu. W ich przypadku niezwykle ważne jest zatem, aby monitor był odpowiednio ustawiony. W innej sytuacji to, co znajduje się na ekranie, nie będzie zbyt dobrze widoczne. W dodatku tego typu matryca nie pozwala na uzyskanie wysokiego kontrastu, co również zaburza widoczność. 


Zobacz także: Matryca VA czy IPS?

Kolejnym typem monitorów LCD są te z matrycą VA (Vertical Alignment). W ich przypadku kryształy ułożone są wielokierunkowo. Ten typ matrycy często uznawany jest za najbardziej uniwersalny. Co więcej, tego rodzaju monitory również można znaleźć w przystępnych cenach. Cechują się wysokim kontrastem i doskonałą jakością czerni, jednak niestety ich odwzorowanie kolorów nie jest idealne. Dlatego, chociaż będą nadawać się dla osób oglądających wiele filmów czy krótkich video, raczej nie będą odpowiednie do zaawansowanych, profesjonalnych prac graficznych. Ich zaletą jest natomiast szeroki kąt widzenia, dlatego akcję rozgrywającą się w filmie bez trudu  obejrzymy z różnych miejsc. Niestety, najprostsze monitory z matrycą VA zazwyczaj nie nadają się dla graczy. Wszystko przez dość długi czas reakcji. Istnieją jednak monitory VA wspomagane różnymi systemami elektronicznymi, dzięki czemu czas reakcji jest znacznie krótszy. Są droższe od wolniej reagujących modeli. Dlatego też gracze-amatorzy, a nawet profesjonaliści mogą być w pełni zadowoleni z takiego ekranu, jednak muszą liczyć się z nieco większym wydatkiem na sprzęt.


Ostatnim typem matrycy w monitorach LCD jest właśnie IPS. Jego wady i zalety zostały już opisane wyżej, warto jednak krótko porównać ten typ matrycy z pozostałymi. Monitory IPS najnowszej generacji mają bardzo dobry czas reakcji, dlatego to właśnie one będą najlepszym wyborem dla profesjonalnych graczy. Z kolei zawodowi graficy będą zachwyceni doskonałym odwzorowaniem kolorów. Jeżeli jednak korzystamy z monitora wyłącznie w celach biurowych, do oglądania krótkich filmików, grania w bardzo proste gry i surfowania po internecie, tego typu urządzenie z pewnością nie będzie konieczne. Z jednej strony może zapewnić większą przyjemność z użytkowania komputera, z drugiej jednak najnowsze monitory IPS nie należą do najtańszych. Dlatego też trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej na coś, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne.

Zastosowanie matrycy IPS

Matryca IPS, ze względu na swój wysoki standard, jest chętnie stosowana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Ci pierwsi doceniają ją przede wszystkim za wysoką jakość rozrywki, jaką gwarantuje. Drudzy natomiast za zdecydowane ułatwienie wykonywania obowiązków zawodowych.


Pierwszą grupą, która z pewnością powinna zainteresować się monitorami z matrycą IPS, są graficy komputerowi. Cenią je przede wszystkim za niesamowitą jakość obrazu, co pozwala między innymi dostrzec najmniejszy niuans w odcieniach i doskonale połączyć je w jedną całość. To niezwykle ważne w tym zawodzie, bo kolory mogą wpłynąć na odbiór reklamy przez konsumenta, a tym samym przesądzić o sukcesie bądź porażce gotowego projektu. 


Monitory z matrycą IPS są również doskonałą opcją dla graczy. W tej sytuacji najważniejszy jest szybki czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania. Dla wielbicieli gier komputerowych, szczególnie tych on-line, z innymi użytkownikami sieci, niezwykle istotne jest tempo gry oraz możliwość szybkiej reakcji na ewentualne zagrożenie ze strony przeciwnika. Nie bez znaczenia są jednak również detale graficzne, które znacznie zwiększają przyjemność z gry. Profesjonalnym graczom do gustu z pewnością przypadnie zakrzywiony monitor. 


Matryca nano IPS idealnie odwzorowuje kolory, dzięki czemu z gry, szczególnie tej z dopracowaną w każdym detalu grafiką, płynie jeszcze większa przyjemność. Doskonałym rozwiązaniem jest również podświetlenie sferyczne, które nie wywołuje zmęczenia oczu, dzięki czemu użytkownik może grać nawet przez wiele godzin. Dodatkowa technologia Dynamic Action Sync pozwala natychmiast reagować na ruch przeciwnika na ekranie, w błyskawicznym tempie pokazując, co dzieje się w rozgrywce. 


Monitory z matrycą IPS są obecnie jednymi z najlepszych na rynku. Niestety, ze względu na to, nowocześniejsze modele są dość kosztowne. Dlatego najpierw warto zastanowić się, czy rzeczywiście taki monitor jest nam potrzebny. Jeżeli dalej nie mamy pewności, najlepiej odwiedzić salon Media Expert i poprosić o poradę jednego z naszych doradców klienta, który z pewnością pomoże podjąć decyzję.

Monitory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756