Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Laptop się nie włącza? 4 powody

Data dodania: 18-07-2023

Laptop to jedno z najważniejszych urządzeń, z których korzystamy w czasie pracy, ale także dla rozrywki w wolnym czasie. Można je znaleźć w niemal każdym domu, szczególnie w obecnych czasach, kiedy praca i nauczanie zdalne stały się niemalże codziennością. Nie możemy jednak zapominać, że jest to tylko urządzenie, które może ulec awarii i nie da się przewidzieć, kiedy to się stanie. Co zrobić, jeśli nasz laptop się nie włącza? Przygotowany przez nas poradnik, przedstawi najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy i sposoby na jego rozwiązanie. Zapoznanie z nim zajmie tylko chwile, a może pomóc w wielu awaryjnych sytuacjach.

Problem z zasilaniem

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, w której wstajemy rano pełni energii, gotowi i zwarci do pracy i nauki. Zasiadamy do naszego laptopa wraz z kubkiem ciepłego napoju, wciskamy przycisk zasilania i nic się nie dzieje. Łatwo wyobrazić sobie, jak wielką frustrację wywoła w nas tego typu sytuacja. Warto jednak zachować zimną krew i wykonać kilka czynności sprawdzających, które wyjaśnią, co jest przyczyną tego stanu rzeczy. Być może okaże się, że problem jest o wiele prostszy w rozwiązaniu, niż nam się zdaje. Pierwszym odruchem niemal każdej osoby korzystającej z laptopa, w momencie gdy ten nie chce się włączyć, jest sprawdzenie, czy kabel zasilający jest prawidłowo podłączony. 


Pójście tropem zasilania, będzie naszym pierwszym żelaznym punktem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: dlaczego laptop się nie włącza? Często zdarza się tak, że wieczorem zapomnimy podłączyć laptopa do zasilania, aby przez noc naładował swoją baterię. Jest to szczególnie spotykane wśród osób, które przenoszą laptop z różnych miejsc, z pokoju do pokoju. Jeśli okaże się, że nasze urządzenie jest prawidłowo podpięte do zasilania, a kabel do gniazdka, ale pomimo to, laptop się nie włącza, warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z jego baterią. Wbrew pozorom, nie jest trudno o przypadkowe poluzowanie baterii, szczególnie w momencie, gdy energicznie położymy laptop na twardej powierzchni. Jeśli bateria będzie poprawnie wpięta, a ekran nadal pozostanie czarny, niestety, ale nasz problem może okazać się bardziej skomplikowany.

Uszkodzona karta graficzna lub monitor

Pozostając w kwestii baterii, warto sprawdzić, czy nasz laptop uruchomi się po wymianie tego komponentu. Nie ma jednak sensu kupować nowej baterii. Najlepszym wyjściem jest udanie się do serwisu, gdzie doświadczony pracownik sprawdzi, czy problem leży po stronie baterii. Warto zabrać ze sobą kabel zasilający, aby również i on został przetestowany na wypadek uszkodzeń mechanicznych. Szukając rozwiązania problemu na własną rękę, warto zlokalizować przyczynę, dlaczego laptop nie chce się włączyć. Po wciśnięciu przycisku zasilania nasłuchujemy, czy pojawia się dźwięk uruchamiania dysku twardego i wentylatorów. Należy spojrzeć, czy odpowiednie diody na obudowie zaświeciły się tak jak zawsze. Jeśli usłyszymy dźwięk i zobaczymy świecące się diody, przyczyną naszych kłopotów może okazać się karta graficzna. Odpowiada ona przecież za wyświetlanie obrazu. W celu dodatkowego potwierdzenia tych przypuszczeń, dobrym pomysłem jest podłączenie zewnętrznego monitora do laptopa. Możemy tego dokonać, przy użyciu kabla HDMI lub VGA.


 W przypadku gdy na dodatkowym ekranie nic się nie pojawi, będziemy mieli pewność, że w laptopie przestała działać karta graficzna. Gdy na monitorze, który podpięliśmy do laptopa, pojawi się obraz, oznaczać to może o wiele poważniejsze problemy techniczne naszego urządzenia. W praktyce może to świadczyć o awarii samego monitora w laptopie. Za ten stan rzeczy, odpowiadać mogą poluzowane styki i w celu ich naprawy, nie obejdzie się bez otwarcia obudowy naszego komputera. Zdarza się też, że za czarny ekran odpowiada sam system operacyjny, przełączający się w tryb monitora zewnętrznego. Bez większego problemu, będziemy wtedy mogli zmienić te ustawienia, przy pomocy właśnie dodatkowego monitora.

Wymiana karty graficznej

W sytuacji, w której będziemy mogli jednoznacznie stwierdzić, że problemem w naszym laptopie jest karta graficzna, konieczna będzie jej wymiana. Problem w tym, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda. Wiele modeli laptopów dostępnych obecnie na rynku, nie ma możliwości usunięcia karty graficznej i zastąpienia jej nową. Przyczyna tego jest taka, że większość z nich jest zintegrowana z płytą główną, co oznacza, że nawet jeśli płyta główna działa, ale karta graficzna już nie, będziemy musieli wymienić całą płytę główną. W wielu przypadkach jest to kompletnie nieopłacalne i może kosztować więcej niż kupno nowego urządzenia. Taka decyzję należy podjąć po konsultacji z odpowiednim pracownikiem serwisu, do którego należy się udać.

Zalanie

Co zrobić w przypadku, gdy laptop nie włącza się, diody nie świecą, a nasze urządzenie nie wykazuje żadnych oznak uruchamiania? Jedną z najczęstszych przyczyn, jest zalanie. Wiele osób umila sobie czas przed ekranem, popijając różnego rodzaju napoje i częściej niż myślicie, napoje te rozlewają się na laptopa. Czasami wystarczy nawet mała kropelka, która przenikając przez klawiaturę, potrafi skutecznie uszkodzić nasze urządzenie. Zalany laptop nie włącza się dlatego, że w jego wnętrzu powstało spięcie. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest dokładne wyczyszczenie jego wnętrza, co najlepiej powierzyć technikom w punkcie naprawy. Nie powinniśmy zabierać się za samodzielną naprawę, gdyż może się ona okazać skomplikowana i przysporzyć nam wiele trudności.


Co zrobić w przypadku gdy laptop się nie włącza, diody nie świecą się, a nasze urządzenie nie wykazuje żadnych oznak uruchamiania? Jedną z najczęstszych przyczyn jest zalanie. Wiele osób umila sobie czas przed ekranem, popijając różnego rodzaju napoje i częściej niż myślicie, napoje te rozlewają się na laptopach. Czasami wystarczy nawet mała kropelka, która przenikając przez klawiaturę, potrafi skutecznie uszkodzić nasze urządzenie. Zalany laptop nie włącza się wtedy dlatego, że w jego wnętrzu powstało spięcie. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest dokładne wyczyszczenie jego wnętrza, co najlepiej powierzyć technikom w punkcie naprawy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756