Poradniki Eksperta

Mały laptop – jaki wybrać?

Rynek małych laptopów wciąż się powiększa i zyskuje duże grono zwolenników. Oczekiwania co do parametrów małych przenośnych laptopów rosną wprost proporcjonalnie do ich popularności, gdyż coraz częściej stają się one narzędziami pracy i nauki, a nie tylko urządzeniami do przeglądania stron internetowych. Mały laptop do pracy powinien być lekki, cienki i do tego posiadać jak najlepsze parametry. Jak dobrze wybrać mały laptop, aby sprawdził się zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych? 


Laptop z małym ekranem


Mały laptop – dla kogo?

 

W dobie powszechnej miniaturyzacji sprzętów elektronicznych wiele osób zamienia duże komputery stacjonarne na laptopy 14 cali. Komputery przenośne są wygodniejsze – łatwo się je przenosi, nie muszą być ciągle podłączone do prądu i można z nich korzystać nie tylko siedząc za biurkiem. Szczególnie osoby, które dużo podróżują zwracają uwagę na lekkie laptopy. Mobilny komputer powinien być mały i jednocześnie posiadać bardzo dobre parametry techniczne. Małe laptopy upodobali sobie zwłaszcza studenci. Czasy grubych zeszytów zapisanych notatkami, minęły. Obecnie na salach wykładowych królują małe laptopy, dzięki którym można szybciej i więcej zanotować, a czasami też zrobić zdjęcie. 


Pracownicy korporacji, podobnie jak studenci, również doceniają niewielkie komputery przenośne. Laptop biznesowy sprawdza się w pracy, która wiąże się z częstymi delegacjami lub spotkaniami biznesowymi. Na takim sprzęcie można z powodzeniem przygotować prezentację, poprawić ją, a następnie przedstawić podczas spotkania podłączając urządzenie do projektora. Mały laptop do codziennego użytku zajmuje mało miejsca, więc jest w sam raz do małego mieszkania. Z małego laptopa wygodnie korzysta się w domowym zaciszu, ponieważ można położyć go na kolanach, aby przeglądać strony internetowe lub oglądać filmy bez wychodzenia z łóżka. Niestety, jest kilka sytuacji, w których mały laptop jednak nie zdaje egzaminu - niezbyt dobrze sprawdzi się on dla gracza czy grafika Niewiele jest modeli małych laptopów, które zadowoliłyby swoimi parametrami wytrawnego gracza. Mały laptop dla grafika nie sprawdzi się jako sprzęt do codziennej pracy, ale za to może posłużyć jako dodatkowy komputer, który grafik zabierze ze sobą na spotkanie lub w delegację.

 


Rodzaje małych laptopów

 

Zanim zdecydujemy się na konkretny model małego laptopa, warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Zamiast laptopa możemy rozważyć kupno tabletu. Jeśli mały laptop ma nam służyć tylko do przeglądania stron internetowych i oglądania seriali, to tablet 10 calowy sprawdziłby się w tej roli jeszcze lepiej. W dodatku tablet jest jeszcze lżejszy, bo nie posiada klawiatury. Gdy potrzebujemy sprzętu do pracy i pisania, znacznie lepszy będzie jednak laptop. Wybierając mały laptop, warto zwrócić uwagę na jego typ. Małe laptopy znajdziemy wśród takich urządzeń jak:

Ultrabooki – mocne laptopy o niedużych wymiarach i cienkiej konstrukcji. Ultrabook to laptop mały i lekki, a do tego posiada bardzo dobre parametry. Jego masa wynosi około 1,5 kg. Ile kosztuje tego typu mały laptop? Ceny ultrabooków zaczynają się od około 3000 zł i dochodzą do 6000 złotych.
- Netbook – mały przenośny laptop do przeglądania stron internetowych i obsługi podstawowych programów biurowych. Przekątna ekranu wynosi ok. 10 cali. Niezbyt dobrze radzi sobie z obciążającymi multimediami. W jakiej cenie można nabyć tego typu małego laptopa? Cena netbooka może wynosić nawet mniej niż tysiąc złotych.
- Laptop 2w1 – jest to połączenie tabletu i stacji dokującej z klawiaturą. Takie połączenie sprawia, że otrzymujemy mały laptop z dotykowym ekranem. Jego funkcjonalność pozwala na trochę więcej niż tablet, ale mniej niż laptop. Zaletą hybryd jest niska cena.

 

Mały laptop do pracy – na co zwrócić uwagę?


Parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru małego laptopa do pracy:


✓ przekątna ekranu – za małe laptopy uznaje się urządzenia o przekątnej ekranu do 14 cali, obowiązuje zasada – im mniejszy ekran, tym większa mobilność, ale też mniejsza wygoda korzystania z laptopa,
✓ waga – absolutne maksimum to 2 kg, na rynku z roku na rok przybywa coraz to więcej dobrych małych laptopów ważących około 1,5 kg,
✓ dobra, pojemna bateria – ma znaczenie, zwłaszcza gdy nasz mały laptop wykorzystywany jest do częstych prezentacji w pracy lub szkole,
✓ pamięć RAM minimum 4GB i dobry procesor – są niezbędne, aby programy pakietu MS Office i inne podstawowe oprogramowanie działało bez zarzutu,
✓ karta graficzna – wśród małych laptopów przeważają modele ze zintegrowanym układem graficznym, nieliczne posiadają mobilną kartę graficzną, jednak przeważnie rozwiązania te odbiegają wydajnością od tych, które stosowane są w większych laptopach lub komputerach stacjonarnych,
✓ dysk twardy – najlepiej sprawdzi się dysk SSD, który jest szybszy i wydajniejszy od dysków HDD,
✓ napęd DVD – mały laptop z napędem DVD to obecnie rzadkość, małe laptopy pozbawia się takich funkcji, aby uzyskać jak najcieńsze i najlżejsze urządzenie.


Mały, lekki laptop


Jakie akcesoria do mini laptopa?


Posiadacze małych laptopów powinni zaopatrzyć się w kilka akcesoriów i peryferiów komputerowych, które zdecydowanie podniosą komfort korzystania z przenośnego urządzenia. Większość osób decyduje się na zakup myszki bezprzewodowej, ponieważ touchpad w małym laptopie nie zawsze jest wystarczająco precyzyjny i wygodny. W dodatku myszka bezprzewodowa bez problemu mieści się w torbie do laptopa, więc można ją bez problemu zabierać ze sobą wraz z urządzeniem. Kolejnym ważnym akcesorium jest więc torba na laptopa, dzięki której możemy bezpiecznie i wygodnie transportować komputer. Przed zakupem torby lub plecaka na laptopa należy dobrze zmierzyć urządzenie, aby była ona idealnie dopasowana - nie może być ani za mała, ani za duża. Niektórzy decydują się również na zakup klawiatury bezprzewodowej, ponieważ układ klawiszy w małych laptopach im nie odpowiada.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert