Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Lodówka side by side – co to znaczy? Czy jest dla Ciebie?

 2023-08-29 

Lodówki wielkogabarytowe pozwalają na wygodne przechowywanie żywności zarówno w chłodziarce, jak i w zamrażarce. Do takich konstrukcji należy lodówka side by side. Co to znaczy w praktyce i jakie korzyści przynosi użytkownikowi? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Side by side – co znaczy to określenie?

Nazwa „side by side” z j. angielskiego oznacza dosłownie „obok siebie” i odnosi się bezpośrednio do konstrukcji takiej lodówki. Chodzi w tym wypadku o sposób ulokowania komory chłodzenia względem komory zamrażania. Jak łatwo się domyślić, w lodówkach side by side znajdują się one jedna obok drugiej. Zapewnia to wygodny dostęp zarówno do schłodzonej, jak i mrożonej żywności. Mamy zatem do czynienia z wyraźnym, pionowym podziałem lodówki na dwie części. Jest to alternatywa dla popularnych, dwudrzwiowych modeli z dolnym zamrażalnikiem.

Pojemność lodówki side by side

Wiesz już co to znaczy lodówka side by side. Co jednak z ich wielkością? Modele side by side charakteryzują się dużą pojemnością użytkową, która może przekraczać nawet 600 l. Pionowa przegroda jest ulokowana w taki sposób, że na komorę chłodzenia przeznaczone jest zwykle znacznie więcej miejsca, niż na zamrażarkę. Zazwyczaj chłodziarka w lodówce side by side ma dwukrotnie większą pojemność, niż komora zamrażania. Zarówno w jednej, jak i drugiej części lodówki zwykle znajdziesz praktyczne szuflady i szklane półki, a także dodatkowe akcesoria, które pozwolą na wygodne przechowywanie żywności. Półki z tworzywa sztucznego dostępne są także na drzwiach. Dzięki temu możesz w lodówce przechowywać np. wysokie butelki z napojami.

Gabaryty modelu side by side

Duża pojemność przekłada się na gabaryty lodówki side by side. Co to znaczy? Takie modele, niczym duża i przestronna szafa, wymagają więc sporo miejsca w kuchennym wnętrzu. Przed wyborem urządzenia warto więc zwrócić uwagę na to, jak duża jest lodówka, aby mogła odpowiednio wpasować się w kuchenną aranżację. Wiele zależy od tego, czy będzie znajdowała się w ciągu meblowym, czy też zostanie ustawiona osobno.


Szerokość modeli side by side zaczyna się od ok. 70 cm, ale może wynosić nawet ponad 90 cm. Pod względem wysokości większość modeli nie przekracza 180 cm. Ważna jest również głębokość lodówki. Na rynku dostępne są modele o głębokości ok. 60 cm, które doskonale wpasują się w kuchenną zabudowę, ale również potężne konstrukcje, w przypadku których głębokość to ok. 75 cm.

Dwoje lub więcej drzwi

Wyraźny, pionowy podział na dwie strefy przechowywania żywności nie musi oznaczać, że każda lodówka side by side będzie dwudrzwiowa. Wśród tego typu modeli znajdziesz zarówno lodówki trzy-, jak i czterodrzwiowe. Dzięki dodatkowym drzwiom nie musimy otwierać całej komory chłodzenia czy zamrażania, aby dostać się do odpowiedniej części lodówki i znajdujących się w niej produktów. W ten sposób niepotrzebnie nie wpuszczamy ciepłego powietrza z pomieszczenia do wnętrza urządzenia. Przyczynia się to m.in. do oszczędności energii elektrycznej – lodówka nie musi później dodatkowo pracować, aby z powrotem uzyskać ustawioną dla danej komory temperaturę (np. 3 st. C dla chłodziarki lub -18 st. C dla zamrażarki).


Dodatkowe, trzecie drzwi w lodówce side by side mogą też oznaczać, że urządzenie wyposażone jest w komorę o zmiennej temperaturze, którą w razie potrzeby możesz wykorzystać np. jako dodatkową komorę chłodzenia (zamiast mrożenia). Zwróć uwagę czy trzy- lub czterodrzwiowy model side by side oferuje takie rozwiązanie.

Dystrybutor wody i lodu

Dystrybutor wody i lodu to popularne rozwiązanie, w które może być wyposażone lodówka side by side. Co to znaczy i co daje z punktu widzenia użytkownika? Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu masz szybki i wygodny dostęp do schłodzonej wody lub lodu. Urządzenia pozwalają najczęściej na wybór między kruszonym lodem, a kostkami. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb pracy dystrybutora i podstawić np. szklankę, jednocześnie naciskając odpowiedni element uruchamiający dozowanie wody lub kostek lodu.


Zwróć uwagę, czy lodówka wymaga podłączenia do zewnętrznego dopływu wody (podobnie, jak zmywarka czy pralka), czy też we wnętrzu urządzenia znajduje się specjalny pojemnik na wodę, który od czasu do czasu trzeba będzie uzupełniać ręcznie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Nie zawsze jest zresztą możliwość podłączenia lodówki do dopływu wody. Jeśli nie chcesz rezygnować z lodówki side by side wyposażonej w dyspenser wody i lodu, a jednocześnie nie możesz zapewnić odpowiedniej instalacji wodociągowej, wówczas zakup modelu ze zbiornikiem będzie doskonałym rozwiązaniem.


W mniej zaawansowanych modelach side by side zamiast dystrybutora może być dostępna tzw. kostkarka twistowa. Jest ona ulokowana w zamrażalniku. Nazwa tego rozwiązania wzięła się od charakterystycznej konstrukcji kostkarki. Jest ona wyposażona w specjalną tacę, ręcznie napełnianą wodą, z której wytwarzane są kostki lodu. Tacę z kostkami opróżnia się za pomocą odpowiedniego pokrętła, co powoduje że lód z niej gromadzi się w specjalnym pojemniku ulokowanym bezpośrednio pod konstrukcją kostkarki.

Lodówka side by side – czy warto kupić?

W czasach pandemii pojemna i wygodna w użytkowaniu lodówka, jaką niewątpliwie jest model side by side, sprawdzi się doskonale do przechowywania większych porcji żywności. Dzięki temu zakupy możemy robić znacznie rzadziej. Większa przestrzeń zapewnia ponadto wygodne przechowywanie żywności, co sprawdzi się nie tylko w przypadku dużych rodzin, ale nawet pary domowników, która lubi gotować.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756