Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile RAM do gier? Na co zwrócić uwagę?

 2023-08-29 

Pamięć operacyjna RAM to jeden z ważniejszych parametrów, który decyduje o wydajności komputera. Ważna jest jej ilość liczona w gigabajtach oraz typ. Ile RAM do gier jest absolutnym minimum? Jaki typ pamięci wybrać? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.

Pamięć komputera – co to takiego?

W komputerach rozróżnić trzeba dwa rodzaje pamięci. Jedna służy do magazynowania plików na dyskach SSD lub HDD. Druga odpowiada za obsługę uruchomionych programów i realizowanych procesów. RAM przetwarza na bieżąco wszystkie dane, które są potrzebne do działania aplikacji, gier oraz systemu operacyjnego


Tworząc zestaw komputerowy do gier, pamięć jest jednym z najważniejszych jego elementów. Zbyt mała ilość pamięci RAM lub użycie starego typu kości uniemożliwi rozgrywkę. Za chwilę dowiesz się, ile RAM do gier jest potrzebne i jakie parametry są istotne podczas wyboru pamięci operacyjnej.

Co daje RAM w grach?

Uruchomienie prostych lub starszych gier nie wymaga dużej ilości pamięci operacyjnej. Hity, które wydano kilkanaście lat temu, potrzebowały przeważnie 512 megabajtów lub maksymalnie gigabajta RAM. Możesz więc wracać do klasycznych tytułów bez potrzeby inwestowania w sprzęt gamingowy. W przypadku nowych gier AAA, jest to niemożliwe. 


Obecnie produkowane gry potrzebują do wydajnej obsługi co najmniej kilku gigabajtów RAM. Dobrą informacją jest to, że dodatkowe kości pamięci można zainstalować również w późniejszym okresie. Oczywiście pod warunkiem, że na płycie głównej znajdzie się jeszcze wolne miejsce. Jeśli pamięci będzie zbyt mało, gra może się nie uruchomić. Nawet jeśli jednak do tego dojdzie, może pracować zbyt wolno. Będzie się zacinać lub wyłączać po jakimś czasie. Oczywiście nie tylko wielkość RAM ma znaczenie, ale o tym za chwilę.

Jaki typ pamięci RAM będzie najlepszy do gier?

Ile RAM do gier? Duża ilość gigabajtów pamięci może nie wystarczyć, aby cieszyć się w pełni wydajną grą. Istotne są także inne parametry, które umożliwiają komfortową rozgrywkę. Zacznijmy od tego, że RAM dzieli się na typy. Obecnie najpopularniejszym i zarazem najnowszym jest DDR4. Standardy te rozwijały się na przestrzeni lat i pewnie za jakiś czas poznamy możliwości nowego typu pamięci.

DDR4 pracuje pod niższym napięciem, jednocześnie oferując wyższą częstotliwość taktowania. Sięga ona nawet 5100 MHz, kiedy poprzednik oferował maksymalnie nieco ponad 2000 megaherców. Przed zakupem kości pamięci sprawdź, który standard możesz zainstalować na swojej płycie głównej. Jeśli masz starszy komputer, może okazać się, że konieczny będzie montaż RAM w standardzie DDR3.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując kości RAM?

Sprawdź, z ilu modułów składa się wybrana przez Ciebie pamięć. Jeśli zestaw zawiera dwie kości, potrzebujesz dwóch wolnych slotów na płycie głównej. Jeśli zdecydowałeś się już na określony typ pamięci (DDR3 lub DDR4), sprawdź wspomnianą częstotliwość pracy RAM. Im jest wyższa, tym lepiej. Gracze powinni sięgać po pamięć o najwyższym taktowaniu, bo właśnie taka będzie oferować najlepszą wydajność i szybkość przetwarzania procesów zachodzących podczas grania. 


W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się wiele kości o różnej częstotliwości pracy. Graczom rekomendowane są wartości powyżej 3200 MHz. Powinieneś także zweryfikować opóźnienie CAS. Mówi ono o tym, ile czasu potrzeba na odczyt danych. Tutaj zasada jest prosta – im mniejsze opóźnienie tym lepiej.

Ile RAM do gier?

Wiesz już, co daje RAM w grach i jakiej pamięci szukać. Teraz czas rozważyć, ile powinieneś jej kupić, aby zapewnić komfortową rozgrywkę w hitowe produkcje AAA. Absolutnym minimum będzie 8 gigabajtów RAM. W takim wypadku warto zainwestować w kości o wysokim taktowaniu i niewielkim opóźnieniu. Dla wielu gier taka ilość RAM umożliwia uruchomienie przy najniższych ustawieniach. Aby uniknąć lagów (zacięć), warto zdecydować się na większą rozbudowę pamięci operacyjnej. Wartością zapewniającą dobrej jakości rozgrywkę będzie 16 GB RAM. Sporo komputerów gamingowych oferuje już nawet 32 gigabajty. W takim wypadku za pewnik można wziąć, że jest to ilość wystarczająca, aby sprostać oczekiwaniom. 


Podsumowując, ile RAM do gier musisz zapewnić, aby mieć spokojną głowę? Postaw na co najmniej 16 gigabajtów w standardzie DDR4.

Ile kosztują kości pamięci RAM?

Weźmy pod uwagę jedynie cenę kości DDR4 o taktowaniu powyżej 3200 MHz. Za pojedynczy moduł o pojemności 8 gigabajtów zapłacisz około 160 złotych. To niewiele, biorąc pod uwagę jak dużym usprawnieniem jest montaż dodatkowej kości RAM. Najbardziej zaawansowane technologicznie moduły pamięci kosztują nawet ponad 1500 złotych. Są to modele z radiatorem odpowiedzialnym za chłodzenie podzespołów, a sam zestaw składa się nawet na 4 kości oferujące łącznie 64 gigabajty RAM. 


Jeśli szukasz najlepszej opcji do swojego komputera i potrzebujesz pomocy, zwróć się do naszych doradców. Na pewno rozwieją Twoje wątpliwości i pomogą dokonać właściwego wyboru.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756