Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mikrofon do nagrywania - jaki model wybrać?

 2023-08-11 

W dzisiejszych czasach prawie każdy może nagrywać, montować i publikować własne filmy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i… sprzęt do nagrywania. Tworząc filmiki niskiej jakości sprzętem nie zyskamy wielu odbiorców na You Tube. Aby zrobić wrażenie na swoich subskrybentach i sprawić, by pozostali z nami na długo, warto zainwestować w dobry sprzęt. Podstawą jest oczywiście kamera, ale bez dobrej jakości mikrofonu do nagrywania, nikt nie będzie chciał nas słuchać!

Dobry mikrofon do nagrywania – rodzaje

Bardzo często kamery zewnętrzne WiFi do komputera czy nawet aparaty fotograficzne, takie jak lustrzanka, wyposażone są już w przyzwoitej jakości mikrofon, który czasem wystarczy do nagrania przyzwoitych filmów z dobrym dźwiękiem. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że dźwięk w naszych nagraniach będzie głośny i wyraźny, to powinniśmy sprawić sobie osobny mikrofon do nagrywania. W Internecie można spotkać szeroki wybór mikrofonów do nagrywania.


Dzielimy je na:


- mikrofony dynamiczne,

- mikrofony pojemnościowe,

- mikrofony wstęgowe.

Mikrofony w naszej ofercie:

Mikrofon dynamiczny jest świetnym mikrofonem do nagrywania wokalu, zwłaszcza na koncertach. Jego pierwotnym przeznaczeniem była więc scena i karaoke. W zasadzie nie wymaga dodatkowego zasilania, jednak dobre modele ze złączem XLR, potrzebują przedwzmaczniacza lub miksera (jeśli ma nam służyć jako mikrofon do nagrywania na komputerze), co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby uniknąć dodatkowego wydatku w postaci karty dźwiękowej, warto użyć miksera w technologii USB. Zaletą dynamicznego mikrofonu do nagrywania jest ocieplanie dźwięku, dzięki czemu głos brzmi „radiowo” i jest bardziej atrakcyjny dla słuchaczy. Wadą jest konieczność głośnego mówienia do takiego mikrofonu, ponieważ ma on nieduży zasięg. Mikrofony pojemnościowe to inaczej mikrofony studyjne – są one przeciwieństwem mikrofonów dynamicznych. Mają szersze pasmo przenoszenia, więc są dużo bardziej czułe i znakomicie wyłapują wszelkie detale z otoczenia, co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Mogą bowiem rejestrować wszystkie szumy z otoczenia, nie sprawdzają się więc do nagrywania poza studiem. W odróżnieniu do mikrofonów dynamicznych, w przypadku pojemnościowych konieczny jest już zakup zewnętrznego zasilania. Można oczywiście zdecydować się na zasilanie typu phantom z mikserem i przedwzmacniaczem, ale zdecydowanie tańszym wyborem jest zasilanie przez USB. Dzięki mikrofonowi USB omijamy konieczność zakupu karty dźwiękowej i dodatkowego zasilania. Jedyną rzeczą, którą warto dokupić do mikrofonu pojemnościowego jest pop filtr, który chroni go przed śliną i dmuchaniem powietrzem z ust, co może zniekształcać dźwięki.


Mikrofony wstęgowe to rodzaj mikrofonów dynamicznych, które zostały już prawie całkowicie wyparte z rynku przez mikrofony pojemnościowe. Ich główną zaletą, dla której niektórzy youtuberzy ich czasem używają, jest ciekawy, nieco oldschoolowy design. Mikrofony do nagrywania dzielą się również ze względu na kierunkowość:


- mikrofony jednokierunkowe – zbierają dźwięk tylko z jednej strony,
- mikrofony dwukierunkowe – zbierają dźwięk z dwóch stron,
- mikrofony wielokierunkowe – wychwytują dźwięki ze wszystkich kierunków. 

Mikrofon do nagrywania na YT – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Gdy już zdecydujemy się na rodzaj mikrofonu do nagrywania, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na to czy:

- podczas nagrywania nie pojawia się szum i trzeszczenie w mikrofonie,

- mikrofon posiada klips lub statyw, które ułatwiają ustawienie go w odpowiedniej pozycji i odległości od nagrywającego. 


Jeżeli nie chcemy wydać majątku na wyciszanie przestrzeni, w której nagrywamy (pokoju, studia czy innego miejsca), to powinniśmy zwrócić uwagę na to, by mikrofon do nagrywania posiadał tryb charakterystyki przenoszenia kardioidalny (nazywany też nerkowym lub serca). Dzięki temu mikrofon podczas nagrywania będzie zbierał tylko to, co znajduje się przed nim a nie dookoła niego. Dobry mikrofon do nagrywania na YT będzie posiadał w zestawie statyw lub specjalny klips, dzięki któremu postawimy go lub przyczepimy w wygodnym dla nas miejscu. Pamiętajmy też, że oprócz dobrego mikrofonu do nagrywania głosu, powinniśmy sprawić sobie też odpowiedni program do nagrywania dźwięku przez mikrofon. Bez tego ani rusz!

Jaki mikrofon do nagrywania wybrać?

To, jaki mikrofon do nagrywania wybierzemy, w dużej mierze zależy od tego, gdzie zazwyczaj nagrywamy nasze filmy. Do nagrywania na zewnątrz, na przykład do rejestrowania relacji z wydarzeń sportowych lub muzycznych, będziemy potrzebować mikrofonu dynamicznego. Jeśli zdecydujemy się na nagrywanie poza domem i tworzenie relacji live, to warto zainwestować w router na kartę SIM, by mieć pewność, że nie stracimy łączności z naszymi widzami. Prowadzisz video bloga motoryzacyjnego i najczęściej nagrywasz w samochodzie? Nie ma co kombinować, specjalna kamera samochodowa wystarczy – ma ona odpowiednio dostosowany mikrofon do nagrywania podczas jazdy. Do warunków domowych lub studyjnych powinniśmy wybrać mikrofon pojemnościowy. Z kolei jeśli ma on służyć nam jako mikrofon do nagrywania gier, postawmy na mikrofon jednokierunkowy.

Mikrofony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756