Poradniki Eksperta

Mysz jest jednym z najważniejszych akcesoriów podczas korzystania z laptopa, czy komputera stacjonarnego. Na niej nasza dłoń spoczywa niemal przez cały czas, dlatego jest sprawą oczywistą, że sprzęt ten powinien być dopasowany do dłoni. Źle dobrana mysz, zbyt mała czy o kształcie niedopasowanym do naszego stylu korzystania z tego urządzenia sprawi, że z czasem komfort użytkowania znacząco spadnie. Co więcej, niewygodne ułożenie dłoni na gryzoniu może potęgować dolegliwości, związane z zespołem cieśni nadgarstka – problemu, który spotykany jest coraz częściej wśród osób pracujących na komputerze. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest mysz pionowa. Czy warto ją kupić i czym się różni od tradycyjnej myszy?

Jak korzystanie z myszy wpływa na Twój komfort i zdrowie?


Kiedy myszka komputerowa weszła do powszechnego użycia, nie od razu zauważalne było, jakie będą tego konsekwencje dla zdrowia użytkowników. Dopiero z czasem, kiedy dla tysięcy osób wielogodzinna praca czy rozrywka przy komputerze stały się codziennością, zaczęto dostrzegać pojawiające się problemy. Zauważono, że dłoń na myszce ułożona jest w nienaturalny sposób. Wymuszało to zwiększenie napięcia mięśniowego dłoni i całej ręki, ale też nadmiernie obciążało nadgarstek. Użytkownicy myszek zaczęli odczuwać ból dłoni i nadgarstka, sztywnienie, czy drętwienie palców.


Stosunkowo niedawno zaczęto zwracać uwagę na nowe schorzenie, którego bezpośrednią przyczyną jest właśnie nieprawidłowe ułożenie dłoni na myszce, zwane zespołem cieśni kanału nadgarstka. Zaczęto również przyglądać się temu, że długotrwałe korzystanie z klasycznej myszy i utrzymywanie dłoni oraz całej ręki w supinacji czy pronacji (są to naturalne ruchy kończyn, ważne dla prawidłowego poruszania, polegające na wewnętrznym lub zewnętrznym odchylaniu kończyny w stosunku do osi ręki), może prowadzić do nadmiernego obciążania ścięgien i zmniejszenia elastyczności mięśni. W konsekwencji tego, dochodzić może do kontuzji, które zmniejszają zakres ruchów w poszczególnych stawach całej kończyny. Na przykład zakres ruchu w stawie łokciowym wynosi 90 stopni, a przy kontuzji może się zmniejszyć, co skutkować będzie trudnościami w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności – nakładanie makijażu, krojenie nożem, czy używanie narzędzi.


Mając powyższe na uwadze, należy zauważyć, że korzystanie z myszy ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, choć negatywne konsekwencje nie muszą być widoczne od razu. Pojawienie się problemów może skutkować koniecznością ćwiczeń lub rehabilitacji oraz nadmierną podatnością na kontuzje.

Myszki pionowe w naszej ofercie:

Jak dbać o zdrowie dłoni i o komfort pracy z myszą?


Aby uniknąć problemów zdrowotnych oraz dyskomfortu przy pracy z myszą, warto zdecydować się na mysz pionową, zwaną także myszą wertykalną. Jej podstawową zaletą jest to, że umożliwia dłoni pozostawanie w naturalnej dla niej pozycji, przypominającej tę, jaką dłoń przyjmuje w geście uścisku. Nie dochodzi wówczas do nadmiernego wyginania nadgarstka w bok oraz skręcania przedramienia do wewnątrz.


Myszy pionowe są u nas dość rzadko spotykane i wielu osobom ich wygląd wydaje się być wręcz nienaturalny, co prowadzi do skojarzenia, że to właśnie taka pionowa mysz wymaga nietypowego ułożenia dłoni. Rzeczywiście jest ono inne od tego, jakie dłoń przyjmuje na klasycznej myszy, jednak nie oznacza to, że ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, jest korzystna dla naszego zdrowia. To, w jaki sposób tradycyjna mysz obciąża dłoń i rękę, opisaliśmy powyżej. Odpowiedzią na te potrzeby jest mysz pionowa. Czy warto taką kupić? Mając na uwadze potencjalne negatywne konsekwencje używania zwykłej myszki – zdecydowanie tak.


Korzystanie z myszy pionowej nie tylko niweluje ryzyko wystąpienia bólu dłoni i nadgarstków, ale też działa na te obszary korekcyjnie w przypadku już występujących zmian

Jak wygląda mysz pionowa?

Wygląd myszy pionowej jest wyraźnie inny od klasycznego modelu i przypomina joysticki do gier. Jeśli odwrócimy dłoń jak do uścisku i ułożymy ją na blacie, to wówczas łatwiej wyobrazimy sobie, jak taka mysz działa. Kciuk umieszczony jest po wewnętrznej stronie myszy, a jej przyciski po zewnętrznej, dokładnie tak, jak w klasycznej myszce, jednak powierzchnia ta jest ułożona pod kątem około 45 stopni do podłoża. 


Dzięki temu, dłoń nie opiera się na nadgarstku, a na bocznej krawędzi wzdłuż małego palca. Nie dochodzi również do wyginania nadgarstka do góry, co jest charakterystyczne przy pracy na klasycznej myszy. Wszystko to sprawia, że obsługa myszki wertykalnej jest znacznie wygodniejsza i choć początkowo może wydawać się dość nietypowa – niestety zwłaszcza dla osób, które przywykły do nieprawidłowego ułożenia dłoni – to szybko okazuje się bardzo komfortowa, wygodna i wydajna. Taka mysz przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pracują przy komputerze i obsługują mysz przez wiele godzin w ciągu dnia. Dobrze jest wybrać takiego „gryzonia”, zanim zauważymy u siebie pierwsze dolegliwości, związane z nieprawidłowym ułożeniem dłoni na klasycznej myszy.


Warto wybrać mysz pionową zamiast klasycznej również ze względu na fakt, że nie odbiega ona wcale rozwiązaniami i funkcjami od standardowych modeli. Co więcej, ceny nie odstają szczególnie od cen tych „zwykłych” myszy.

W większości są to myszy optyczne z zasilaniem przewodowym lub bezprzewodowym


Różnią się między sobą rozdzielczością, czy interfejsem – a zatem parametrami, które doskonale znamy z tradycyjnych myszek. Podobnie mogą być wyposażone w rolkę i różne dodatkowe przyciski. Także fani nietuzinkowych rozwiązań znajdą dla siebie modele o oryginalnym wyglądzie i dodatkowym podświetleniu. Głównymi wadami, o których można mówić w przypadku myszy pionowych, są: ich nieco większe rozmiary oraz ciężar wyższy, niż w przypadku klasycznych myszek. Jeśli musimy być mobilni, to większa mysz może być nieco kłopotliwa, jednak często użytkownicy, którzy przeszli na korzystanie z myszy wertykalnej zauważają, że plusy takich modeli, znacznie przewyższają dyskomfort, związany z rozmiarami myszy pionowych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756