Zdaniem eksperta

Dysk SSD a HDD – czym się różnią? Jaki wybrać?

Julia Stopczyk
Data dodania: 21-01-2025

Do najpopularniejszych dysków twardych zalicza się HDD i SSD, nieco rzadziej spotykane jest połączenie obu dysków, czyli SSHD. Decydując się na wybór konkretnego podzespołu, warto poznać różnice pomiędzy nimi. Zobacz, jaki nośnik będzie lepszy – dysk HDD czy SSD?  

Co jest lepsze SSD czy HDD?

Dysk twardy ma kluczowe znaczenie w kontekście działania całego komputera. To od niego zależy w dużej mierze, jak szybko zostaną otworzone wybrane pliki, a także programy. Warto zauważyć, że to właśnie na dysku twardym instalowany jest system operacyjny, czyli dysk SSD czy HDD, który ma realny wpływ na czas od uruchomienia komputera do jego gotowości do pracy. Obie technologie wykorzystują różne rozwiązania, przez co dyski są przeznaczone do innych zadań, mimo że ich głównym celem nadal jest przechowywanie danych.

Co to znaczy dysk HDD?

Dyski HDD należą do starszego typu urządzeń, które obecne są w świecie komputerów od dobrych kilkudziesięciu lat. W tym przypadku całość składa się z ruchomych części, a zapisywania danych polega na zastosowaniu wirujących talerzy magnetycznych i zmiany samego pola magnetycznego w czasie ich działania. Dyski HDD cechują się dużą pamięcią wewnętrzną, która może sięgać nawet kilkunastu terabajtów. Ten aspekt jest silnie związany z technologią zastosowaną do budowy danego dysku. Modele z dyskami o średnicy 2,5 cala są w stanie zaoferować do 5-6 TB pamięci, ale na rynku można znaleźć nowsze wersje, gdzie dyski mają rozmiar już 3,5 cala. W tym przypadku do Twojej dyspozycji może zostać oddane nawet 15 TB pamięci wewnętrznej.


Dysk HDD czy SSD nadal mają służyć do zapisywania danych i w przypadku tych pierwszych modeli możesz liczyć na sporą przestrzeń służąca do tego celu. Niestety minusem dysków HDD jest względnie długi czas potrzebny na odczytanie i zapisanie danego pliku. Warto jednak zauważyć, że po porównaniu ceny dysku do oferowanej przestrzeni, jest to wciąż bardzo dobra oferta. Z racji mechanicznej konstrukcji dyski HDD mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. To samo dotyczy generowanego hałasu, a także większego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dyski SSD w naszej ofercie:

Dysk SSD i jego możliwości

Dysk SSD a HDD, to już zupełnie inna technologia, która wprowadziła branżę komputerową w nową erę. Modele SSD cechują się nieporównywalnie krótszym czasem potrzebnym na uruchomienie programów, a przede wszystkim systemu operacyjnego. W gamingu również będzie miało to ogromne znaczenie, ponieważ gry działają wówczas zdecydowanie płynniej. Biorąc pod uwagę rosnące wymagania poszczególnych tytułów dysk SSD a HDD robi ogromną różnicę.

Istotną cechą dysków SSD jest sama ich budowa, która znacznie różni się od klasycznych dysków HDD. Modele SSD nie zostały wyposażone w żadne ruchome części, a cała ich pamięć wykorzystuje technologię flash. Brak ruchomych części, to oczywiście znacznie wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z modelami HDD. Niestety dyski SSD oferują mniejszą przestrzeń na Twoje pliki, a do tego wymagają większego nakładu finansowego. Na szczęście dyski SSD są znacznie mniejsze od dysków HDD, a do tego działają niemal bezgłośnie.

Dyski HDD w naszej ofercie:

Jaki dysk do przechowywania danych SSD czy HDD?

Dysk HDD czy SSD – który jest wydajniejszy? Proste porównanie prędkości zapisu danych na tych dwóch modelach jasno pokazuje przewagę dysków SSD. W przypadku HDD mowa o maksymalnej prędkości zapisu rzędu 150 MB na s, podczas gdy najnowsze dyski SSD oferują już prędkość do 7000 MB na s. W praktyce oznacza to zatem, że uruchomienie systemu z dysku SSD zajmie zaledwie kilka sekund, podczas gdy to samo zadanie zostanie wykonane w ok. 30 sekund na dysku HHD. Nie jest z tego miejsca trudno wyobrazić sobie, jak to przekłada się na sam gaming, który jest ogromnie ważny dla branży komputerowej. 

Na jakim dysku najlepiej instalować gry?

Gry i aplikacje zapisane na dysku SSD uruchamiają się szybciej i działają płynniej. W omawianej kwestii dysk SSD czy HDD nie wykazują dużych różnic w kwestii płynności, ale te kilka procent może być istotne w przypadku niektórych gier. Warto zauważyć również, że poziom FPS-ów wyświetlanych na monitorze może być wyższy, jeśli gra zostanie zainstalowana na dysku SSD.

Pytanie o to, który wybrać dysk – SSD czy HDD – często sprawia sporo problemów. Z jednej strony masz modele HDD, które oferują znacznie więcej pamięci wewnętrznej, a z drugiej dyski SSD z nieporównywalnie szybszym czasem odczytu danych. Nieoczywistym rozwiązaniem może okazać się próba połączenie tych zalet poprzez zainstalowanie w komputerze dysku HDD oraz dysku SSD. W takiej konfiguracji dysk SSD czy HDD może otrzymać inne zadania. Model SSD posłuży do instalacji systemu operacyjnego i gier, a model HDD posłuży Ci do przechowywania zdjęć, filmów, czy dowolnych innych danych. W ten sposób pytanie o to, co wybrać: dysk SSD czy HDD znajduje nieoczekiwaną harmonię, która jest najlepszym rozwiązaniem dla niezdecydowanych osób.

Dyski wewnętrzne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756