Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Tablet edukacyjny dla dziecka – jaki wybrać?

Data dodania: 18-07-2023

Ze względu na coraz popularniejsze nauczanie zdalne czy korepetycje udzielane online, dobrym wyborem będzie tablet edukacyjny dla dziecka. Takie urządzanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest lekkie, więc można je mieć zawsze przy sobie. Nie zajmuje także dużo miejsca, a w jego pamięci zmieścimy nawet kilka tysięcy tradycyjnych podręczników. Warto przy tym dodać, że nauka przy pomocy tabletu nie musi ograniczać się do żmudnego wkuwania regułek. Znajdziesz wiele aplikacji, które pozwolą Twojej latorośli nie tylko znakomicie się bawić, ale również efektywnie czerpać wiedzę. Jeśli chcesz wiedzieć jaki tablet edukacyjny dla dziecka będzie dobrym wyborem koniecznie sprawdź poradnik, który przygotowaliśmy. Dowiesz się jakie cechy są ważne przy kupowaniu nowego urządzenia.

Wiek dziecka, a rodzaj tabletu

Na samym początku, gdy będziemy wybierać tablet edukacyjny dla dziecka powinniśmy oczywiście zwrócić uwagę na jego wiek. W wypadku najmłodszych pamiętajmy także o tym, aby uważnie kontrolować treści, które przeglądają dzieci oraz ilość czasu spędzanego przed ekranem. Niestety w Internecie jest mnóstwo informacji, które są łatwo dostępne, jednak niekoniecznie przeznaczone dla najmłodszych. Dlatego też warto zdecydować się na urządzenie, które będzie wyposażone w funkcję kontroli rodzicielskiej. Ma je większość nowych modeli z Androidem i iOS. Dzięki temu możesz ograniczyć dostęp do niektórych aplikacji i witryn internetowych, a te, które mają być niedostępne, zostaną zabezpieczone kodem PIN lub hasłem. Oprócz tego urządzenie może mierzyć czas spędzany przed ekranem i jeśli dziecko będzie poświęcało tabletowi za dużo uwagi, zostaniesz o tym powiadomiony.


Tablet w nauczaniu początkowym

Jeśli kupujesz tablet edukacyjny dla dziecka uczęszczającego do klas 1-3, powinieneś wybrać sprzęt, który będzie przede wszystkim wytrzymały. Niestety najmłodsi bywają niezdarni, dlatego warto dokupić np. etui ochronne. Wydajność urządzenia nie jest najważniejsza. Do nauki wystarczający będzie nawet tablet z czterordzeniowym procesorem i 2 lub 3 GB pamięci RAM. Większość aplikacji edukacyjnych nie ma dużych wymagań sprzętowych. 


Zazwyczaj najmłodszym ciągły dostęp do Internetu nie jest niezbędny. Dlatego z powodzeniem wystarczający będzie sprzęt, który jest wyposażony jedynie w Wi-Fi. Powinieneś zwrócić uwagę także na rozmiar urządzenia. W zależności od upodobań Twojej latorośli wybierz model z ekranem o przekątnej od 7 do 10 cali. Większy tablet edukacyjny dla dziecka w tym wieku, będzie nieporęczny. Nie zapomnij także o tym, aby zwrócić uwagę na pojemność pamięci. Jako minimum polecamy 32 GB, ale tylko pod warunkiem, że do urządzenia można podłączyć również kartę pamięci. Jeśli złącze kart microSD nie jest dostępne, to warto kupić tablet z 64 GB lub większą ilością pamięci. W końcu dysk powinien pomieścić nie tylko programy edukacyjne, ale również ulubione bajki i gry. Jeśli nie chcesz wydawać za dużo, polecamy wybór jednego z ekonomicznych sprzętów z systemem Android. Nawet kupując urządzenie renomowanej marki jak Huawei, Samsung czy Lenovo nie musisz wcale wydawać dużo.

Tablet dla nastolatka

Gdy wybierasz tablet edukacyjny dla dziecka, które jest starsze, np. nastolatka, warto zdecydować się na urządzenie ze średniej półki cenowej, z ekranem przynajmniej Full HD oraz ośmiordzeniowym procesorem i 4 GB pamięci RAM. Taki sprzęt poradzi sobie nawet z wymagającymi aplikacjami, np. do projektowania modeli 3D czy programowania. W końcu możliwości urządzenia nie muszą sprowadzać się tylko do uruchamiania prostych programów z quizami. Nastolatek z pewnością w chwili wolnej od nauki będzie chciał także uruchomić na tablecie ulubione gry. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto sprawdzić ofertę sklepów z aplikacjami – Google Play i App Store. Może się bowiem okazać, że któryś z popularnych programów edukacyjnych jest dostępny tylko na jednej z platform. Wtedy wybór znacząco się zawęża.


Nastolatkom polecamy większe urządzenia, najlepiej z przynajmniej 10-calowymi ekranami. Tablet, np. 7-calowy, nie będzie miał raczej sensu. Dziecko w tym wieku zazwyczaj ma już smartfon, a przecież w wielu modelach telefonów ekrany mają przekątną np. ponad 6 cali, różnica więc jest bardzo niewielka. Modele z wyświetlaczami o przekątnej ponad 10 cali, np. 11 lub 12 polecamy, gdy sprzęt ma często zastępować tradycyjny komputer. Bez wątpienia warto wybrać tablet z ekranem IPS lub AMOLED. To typy wyświetlaczy, które oferują najlepsze odwzorowanie barw spośród dostępnych na rynku. Jeśli dziecko często przebywa poza domem i nie ma dostępu do Wi-Fi, warto zakupić tablet edukacyjny z wbudowanym modemem 4G lub 5G. Jaka pojemność pamięci jest odpowiednia? Dla nastolatka rozsądnym minimum wydają się być 64 GB. Oprócz nauki, przeglądani Internetu i grania taki tablet edukacyjny dla dziecka będzie pewnie służył także do oglądania filmów i seriali.


Tablet edukacyjny z rysikiem dla dziecka

Bez wątpienia, ze względu na swoją konstrukcję, tablet jest znakomitym wyborem, jeśli zależy nam na rozwoju zdolności manualnych. Duży, dotykowy ekran pozwala na wygodne rysowanie czy tworzenie grafik. Dlatego tablet edukacyjny dla dziecka ze zdolnościami plastycznymi powinien być wyposażony w rysik. Już nastolatek z powodzeniem wykorzysta możliwości, jakie daje np. Apple Pencil z iPadem lub S Pen z serią Galaxy Tab S. Piórko do tabletu odznacza się przede wszystkim dużą precyzją, a jego użytkowanie jest praktycznie tak samo naturalne, jak zwykłego ołówka. Rysik wykrywa kilka tysięcy różnych poziomów nacisku, dzięki czemu grafiki mogą być bardzo szczegółowe, a rysowanie precyzyjne. Z kolei na odwrocie znajduje się po prostu cyfrowa „gumka”, przy pomocy której poprawimy grafiki. Tablet edukacyjny z rysikiem będzie świetnym wyborem, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko na wczesnym etapie uczyło się tworzyć grafikę komputerową.


Oczywiście nie brakuje również propozycji dla najmłodszych rysowników. Kilkulatek powinien być zainteresowany cyfrowym notatnikiem. To niewielkie urządzenie przypominające tablet, które ma w zestawie piórko. Na ekranie można rysować oraz notować. Urządzenie jest energooszczędnie i nie zajmuje dużo miejsca. Atutem jest także przystępna cena.

Tablet edukacyjny z Windowsem

Wcześniej skupialiśmy się przede wszystkim na urządzeniach z Androidem oraz iOS. Tymczasem dobrym wyborem może być tablet edukacyjny dla dziecka, który pracuje pod kontrolą systemu Windows 10. Główna zaleta to przede wszystkim dostęp do aplikacji, które znamy z tradycyjnych komputerów oraz kompatybilność z urządzeniami. To dokładnie ten sam system, który jest dostępny na laptopach i komputerach stacjonarnych, dlatego może posłużyć zarówno do prostych aplikacji edukacyjnych jak i przygotowania pracy dyplomowej przy użyciu pakietu biurowego. Oprócz tego będzie bez problemów działał z większością Twoich urządzeń domowych, np. starszą drukarką czy skanerem. Niestety w porównaniu do modeli z Androidem, tablet z Windows to zazwyczaj większy wydatek.

Akcesoria do tabletu

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na sprzęt z Androidem lub iOS, warto pomyśleć o tym, aby tablet edukacyjny dla dziecka wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Bez wątpienia przydatne będzie wspomniane wcześniej etui, które ochroni sprzęt przed uszkodzeniem. Oprócz tego warto pomyśleć o dokupieniu klawiatury. Dzięki niej przygotowywanie notatek będzie znacznie szybsze, a tablet edukacyjny dla dziecka w wielu zadnich wyręczy laptopa. Najwygodniejszy będzie model bezprzewodowy. Oprócz tego warto dokupić również słuchawki Bluetooth. Wbrew pozorom, to sprzęt przydatny nie tylko do rozrywki, ale również uczestnictwa w zajęciach online czy korzystania z aplikacji do nauki języków obcych. Gdy urządzenie jest wykorzystywane bardzo intensywnie może zacząć brakować energii, dlatego do tabletu powinieneś dokupić powerbank o dużej pojemności. Zapewni on awaryjne zasilanie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756