Poradniki Eksperta

Windows 11 – kiedy będzie i co o nim wiemy?


Jakiś czas temu, świat obiegła informacja o planowanym zakończeniu wsparcia dla Windows 10. Wiele osób zastanawiało się nad losem oprogramowania Microsoftu. 24 czerwca 2021 roku miała miejsce prezentacja nowego systemu – Windows 11. Kiedy nastąpi jego premiera i czego można się spodziewać? Zachęcamy do lektury.windows 11


Systemy operacyjne Microsoft – ileż to już lat…


Młode pokolenia nie pamiętają zapewne pierwszych systemów operacyjnych, wydanych przez Microsoft. Początkowo oprogramowanie miało formę tekstową i poruszanie się po nim, wymagało znajomości komend. DOS, bo tak nazywał się ten system, potrzebował następcy. Było to pokłosie kierunku, w którym zmierzała konkurencja – między innymi Apple. Tak naprawdę, Windows 3.0 był pierwszym oprogramowaniem, które przypominało obecną, rozpowszechnioną formę interfejsu. Potem przyszedł czas na aktualizacje i kolejne odsłony systemów. Być może, część z Was pamięta Windows 95. Po nim przyszedł czas na kilka kolejnych wersji i aktualizacji. Sporą rewolucją było wprowadzenie systemu Windows XP, który był traktowany jako wejście w XXI wiek. W następnych latach, Microsoft dostarczał kolejne oprogramowania, aż do obecnie używanego Windows 10. To system, który wielu osobom przypadł do gustu. Ostatnio, za sprawą oficjalnych prezentacji, dużo mówi się o Windows 11. Kiedy nastąpi jego premiera? Być może wcześniej, niż zakładałeś!Windows 11 – premiera oprogramowania


Znany jest już orientacyjny termin, wypuszczenia nowego systemu Windows 11. Kiedy zatem będzie premiera oprogramowania? Na nowych komputerach, będzie miała miejsce jeszcze pod koniec 2021 roku. Jeśli planujesz zakup sprzętu w grudniu, masz szansę na zaopatrzenie się w urządzenie z zainstalowanym nowym systemem. Nie musisz jednak obawiać się o swoje dotychczasowe urządzenia. Aktualizacja systemu zapowiedziana jest na dzień premiery. Windows 11 będzie dla Ciebie dostępny niezależnie od tego, czy korzystasz z nowego, czy starego sprzętu.


Najnowszy Windows 11 – co o nim wiemy?


Po prezentacji mającej miejsce 24 czerwca, można już mówić o faktach, a nie plotkach. Materiały z prezentacji Microsoftu, są szeroko dostępne w sieci. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to umiejscowienie ikon na środku paska startowego. Dotąd użytkownicy byli przyzwyczajeni do ich obecności w lewym, dolnym rogu. Możliwe, że będzie to jednak konfigurowalny widok. Na pewno odświeżeniu uległa szata graficzna. Zmieniono ikony i widgety. Interfejs Windows 11 jest minimalistyczny, choć jednocześnie tchnięto w niego nowe życie. Trzeba przyznać, że jest po prostu przejrzyście. Co istotne, system ma być szeroko zintegrowany z One Drive („chmurą” Microsoftu) oraz przeglądarkami internetowymi. Może to oznaczać umożliwienie szybkiego dostępu do lokalizacji, które są używane najczęściej lub korzystano z nich ostatnio. Producent zdecydował się również na rozbudowę Microsoft Store, w którym znajdziesz wiele ciekawych aplikacji.


Najmniej wiadomo o samym eksploratorze folderów i plików. Brak wiedzy bierze się głównie stąd, że nie jest jeszcze w 100 proc. ukończony, więc Microsoft go nie zaprezentował. Fanom udało się jednak wyciąć kadry z prezentacji, po których można spodziewać się reorganizacji dostępu do narzędzi i funkcji tej aplikacji systemowej. To, co na pewno ucieszy każdego użytkownika, to zapowiedź mniej obciążających miejsce na dysku aktualizacji. To także dobra informacja, ze względu na potrzebny do ich pobrania transfer. Ściąganie dużych plików, nikogo nie cieszy. Trzeba więc trzymać kciuki za powodzenie planów Microsoftu.


Zdecydowano się również na poprawę pracy systemu, w przypadku urządzeń dotykowych. Sterowanie oprogramowaniem ma być łatwe oraz intuicyjne. W przypadku urządzeń tradycyjnych oraz dotykowych, będzie wykorzystywane to samo środowisko systemowe. Zamiast dostarczać osobnej wersji oprogramowania, Microsoft postanowił popracować nad rozmiarem i rozlokowaniem przycisków tak, aby zapewnić komfortową pracę użytkownikom. Lepszą pracę ma także zagwarantować klawiatura ekranowa. Możliwe jest również korzystanie z rysika, gestów oraz dyktowanie tekstu za pośrednictwem głosu.


Microsoft, jako producent Xboxa, nie zapomniał o graczach. Do dyspozycji użytkowników, ma być oddany automatyczny tryb HDR. Aplikacja Xbox, ma zapewnić możliwość korzystania z Game Pass, co oznacza dostęp do wielu ciekawych, hitowych gier. Zadowoleni będą także fani mediów społecznościowych. Producent ma w planach integrację aplikacji androidowych, z nowym systemem. Na więcej informacji w tym zakresie, musimy jednak wszyscy jeszcze trochę poczekać.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert