Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wymiana matrycy w laptopie – ile kosztuje?

 2023-07-12 

Ekran notebooka, to jeden z najdroższych elementów oraz najczęściej ulegających uszkodzeniu. Taka już jest specyfika komputerów przenośnych, że są bardziej narażone na upadki i uderzenia. Oczywiście, np. rozbicie wyświetlacza nie oznacza, że musisz od razu kupować nowy komputer. Często bardziej opłacalnym rozwiązaniem, jest wymiana matrycy w laptopie. Pamiętaj jednak, że jest to uszkodzenie mechaniczne, co oznacza, że naprawa będzie odpłatna i nie obejmie jej standardowa gwarancja, ale można temu zaradzić.

Ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie?

Cena za usługę zależy przede wszystkim od dwóch czynników, tzw. robocizny, czyli kosztu pracy fachowca oraz oczywiście nowego ekranu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie, w pierwszej kolejności sprawdź cenę części zamiennych. Nie jest to trudne, gdyż wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz model swojego notebooka oraz słowo matryca. Po chwili dostaniesz kilka różnych propozycji, ale matrycę dobieraj tak, aby pod względem parametrów odpowiadała poprzedniej. Ewentualnie na starej matrycy, możesz znaleźć oznaczenia modelu oraz jej producenta. Samodzielne kupno ekranu i zlecenie wymiany niezależnemu serwisowi, pozwoli Ci nieco zredukować koszty, ucinając marżę serwisu. W zależności od tego, czy wymiana matrycy laptopa będzie dokonana przez Ciebie lub serwis, to koszt wynosi przynajmniej 200 lub 400 zł, w przypadku budżetowych modeli. Jeśli jednak masz nowoczesnego notebooka z ekranem IPS o wysokiej rozdzielczości, np. 4K, to cena może wynieść nawet 2000 zł lub więcej. Takie wyświetlacze, są znacznie droższe. Jednak w dalszym ciągu, powinien być to jedynie ułamek ceny nowego komputera.

Jak wygląda wymiana matrycy w laptopie?

W gamingowych i przystępnych cenowo notebookach oraz sprzętach biznesowych, bardzo często wymiana matrycy nie jest trudna i możesz ją wykonać samemu. Jeśli miałeś wcześniej styczność z drobnymi naprawami elektroniki lub po prostu masz smykałkę do majsterkowania, nie powinno Ci to sprawić większego problemu. Przed przystąpieniem do prac, odłącz baterię. Gdy już wybrałeś odpowiedni ekran, musisz usunąć ramkę wyświetlacza. Zazwyczaj jest spasowana na zatrzaski, ewentualnie stabilność zapewniają dodatkowe śruby ukryte pod maskownicami. Bez problemu odsłonisz je, np. podważając płaskim śrubokrętem. Ramkę podważaj równomiernie z dużą siłą i pewnym ruchem, aby nie została połamana. Po jej usunięciu, ukaże Ci się matryca, która zazwyczaj jest przymocowana np. czterema śrubkami. Powinieneś je odkręcić, a następnie odpiąć taśmę od matrycy. Zrób to delikatnie, aby jej nie uszkodzić, ponieważ odpowiada ona za transmisję obrazu.


Nowy ekran montujesz w miejscu starego, przykręcając i podłączając go do płyty głównej oraz zakładasz ramkę. Po zakończeniu montażu, możesz włożyć baterię i uruchomić sprzęt, aby sprawdzić czy wymiana matrycy w laptopie się udała. Oczywiście podczas naprawy bądź ostrożny i delikatny, nie wyginaj nowego ekranu i kładź go tylko na miękkiej powierzchni. Bardzo często w sieci wyszukasz filmy, które krok po kroku pokazują jak powinna przebiegać wymiana matrycy w laptopie określonej marki i serii.


Jak widać, cały proces nie jest przesadnie skomplikowany, jednak nie dotyczy to wszystkich komputerów. Najbardziej problematyczne są smukłe komputery tzw. ultrabooki lub modele z ekranem dotykowym. Przede wszystkim musisz je najpierw rozkręcić, aby odpiąć baterię, a niektóre elementy mogą być klejone. W takim wypadku, naprawa może być zbyt skomplikowana i lepiej zlecić ją serwisowi.


Komu zlecić wymianę ekranu w laptopie?

Oczywiście w sieci, w swojej okolicy bez trudu znajdziesz serwisy komputerowe, które oferują takie usługi jak wymiana matrycy w laptopie. Warto jednak wcześniej sugerować się opiniami wyszukiwarki, co do jakości usług oraz upewnić się, że firma daje gwarancję na wykonaną naprawę. Korzystanie z nieautoryzowanych serwisów, zalecamy jednak tylko w przypadku starszych laptopów, których gwarancja już się skończyła. Jeśli Twój notebook wciąż jest na gwarancji, to zleć wymianę autoryzowanemu serwisowi producenta. Będziesz miał pewność, że naprawa zostanie wykonana fachowo, a poza tym, nie utracisz gwarancji na sprzęt, która przecież obejmuje nie tylko wyświetlacz, ale i inne komponenty, jak np. dysk, baterię, czy płytę główną.

Darmowa wymiana matrycy w laptopie

Zwłaszcza w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, matryca jest elementem laptopa, który jest bardzo narażony na uszkodzenia. Dlatego, gdy kupujesz nowy komputer, warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie. W ramach ubezpieczenia, sprzęt zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy. Oprócz tego, usługa „Gwarancja Plus Pełna Ochrona” chroni Cię również przed utratą laptopa, w przypadku kradzieży z włamaniem lub rabunku.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756