Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Złącze M2 – co warto wiedzieć o dysku SSD M.2?

 2023-08-10 

W poniższym poradniku chcemy opowiedzieć o dyskach wykorzystujących złącza M.2. Wyjaśnimy różnice pomiędzy różnymi interfejsami oraz wskażemy istotne parametry przy zakupie dysku SSD.

Dysk SSD M.2 – czym się charakteryzuje?

Dysk SSD korzystający ze złącza M.2 to idealne połączenie. Interfejs ten gwarantuje wysoką wydajność, na której wszystkim przecież zależy. Ma ona związek z wykorzystaniem magistrali PCI Express na płytach głównych. Ciężko porównywać ze sobą standardy M.2 i mSATA. Ten drugi nie jest w stanie zaoferować takich wyników jak bohater dzisiejszego artykułu. Dysk SSD M.2 przewyższa wydajnością właściwie każdy standard SATA. Niewątpliwie jest to rozwiązanie, które będzie aktualne jeszcze przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na wielkość dysków SSD korzystających ze złącza M.2. Są wprost miniaturowe, a kryją duże pojemności.

Korzyści wynikające z użytkowania złącza M.2

Oczywiście kłamstwem byłoby założenie, że dysk SSD będzie osiągał świetnie wyniki tylko dzięki interfejsowi M.2. Od efektów jego pracy zależy wiele czynników, choć to wspomniane złącze pozwala je efektywnie wykorzystać. Wybierając dysk SSD M.2 powinieneś na pewno zwrócić uwagę na jego pojemność, a także prędkości zapisu i odczytu danych. Jeśli zależy Ci na szybkim i wydajnym napędzie, nie ma lepszego rozwiązania na rynku. Wybór takiego sprzętu gwarantuje przepustowość sięgającą nawet 4 gigabajtów na sekundę! Dyski te cieszą się także sporą bezawaryjnością, co przekłada się na bezpieczeństwo gromadzonych danych. Są też bezszelestne, co jest ciekawą odmianą, biorąc pod uwagę chociażby klasyczne konstrukcje HDD. To właśnie te dyski były jednymi z głośniejszych elementów komputera.

Dyski SSD M.2 korzystają z protokołu NVME. To specjalna technologia, która umożliwiła ograniczenie opóźnienia pracy dysku. Sprawiła jednocześnie, że możliwe jest wykonanie większej ilości zadań w tym samym czasie. Niesie to nie tylko korzyść w postaci wydajniejszej pracy dysku, ale również procesora, który dzięki temu nie jest aż tak mocno obciążony. Wspominaliśmy już, że prezentowane dyski są kompaktowe. To płaska płytka, która przypomina moduł pamięci RAM. Dzięki temu, że dyski te nie posiadają ruchomych części, ich awarie są bardzo sporadyczne. W przypadku budowy nowego komputera stacjonarnego, na pewno jest to rozwiązanie, które warto wybrać.

Jak dobrze kupić dysk SSD M.2? Kluczowe cechy

Jeśli przekonałeś się już do zalet dysków wykorzystujących interfejs M.2, czas zająć się cechami, które są konieczne do weryfikacji przed zakupem. Zachęcamy, aby przed każdym zakupem zapoznawać się z ważnymi aspektami poszukiwanych urządzeń. Takie działanie pozwala na wybranie sprzętu w pełni satysfakcjonującego nowego użytkownika. W przypadku dysków SSD M.2 ważna jest na pewno pojemność. To parametr, który należy dobierać indywidualnie. Jeśli nie gromadzisz wielu plików, nie potrzebujesz dużej ilości miejsca. Inaczej jest wtedy, gdy pracujesz na sporej ilości danych. W naszym sklepie znajdziesz dyski o różnych pojemnościach. Dostępne są napędy od około 120 gigabajtów do nawet 4 terabajtów. Jak na dyski SDD, to naprawdę dużo! Jeszcze kilka lat temu wybór tej technologii wiązał się z koniecznością ograniczenia magazynowanych danych do zaledwie 256 gigabajtów.


Podczas wyboru dysku ogromne znaczenie ma także prędkość odczytu i zapisu danych. Informację o szybkości tych procesów znajdziesz na karcie produktu każdego sprzedawanego w naszym sklepie dysku. Jeśli pracujesz na specjalistycznych programach, które wymagają maksymalnej wydajności, poszukaj napędu o dużych prędkościach zapisu i odczytu. Podaje się ją w megabajtach na sekundę. Istotny jest również parametr TBW. Mówi on o tym, ile maksymalnie danych można zapisać na dysku przed utratą gwarancji na urządzenie. Im większa liczba, tym większą trwałość gwarantuje producent. Zwróć uwagę także na wymiary dysku. Standardy są dwa: 2280 oraz 2242. Pierwsze dwie cyfry to szerokość dysku w milimetrach, a kolejne dwie – długość.


Kluczową sprawą jest również układ pinów montażowych. Jeśli wybierzesz źle, może okazać się, że płyta główna nie będzie współpracować z Twoim dyskiem. Dostępne złącza krawędziowe to:

  • B – 6 pinów (SATA i PCI-E x2)
  • M – 5 pinów (SATA i PCI-E x4)
  • B+M – piny po obu stronach (SATA i PCI-E x2).

Poczytaj także na temat optymalnej temperatury pracy dysku. To istotne ze względu na posiadany system chłodzenia. Być może będziesz musiał zapewnić niższą temperaturę niż obecnie wytwarza Twój układ chłodzący. Warto w takim wypadku zainwestować np. w chłodzenie wodne, które jest wydajne i świetnie prezentuje się w przypadku nowoczesnych komputerów. Cena takich zestawów nie przeraża już jak kiedyś i za cenę profesjonalnego wentylatora można już kupić układ chłodzenia cieczą.


Jeśli masz wątpliwości, czy konkretny dysk SSD M.2 będzie pasował do Twojego komputera, możesz dopytać o to naszych doradców. Zawsze chętnie pomogą wybrać podzespoły do Twojego komputera.

złącze m2

Potrzebujesz innego dysku? Nie ma sprawy

Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz innego dysku niż SSD M.2, nie martw się. W naszych sklepach znajdziesz mnóstwo napędów o różnej specyfikacji. Skupiając się tylko na dyskach wewnętrznych SSD i HDD, to kilkaset propozycji, które czekają na Ciebie w naszych magazynach. Jeśli zależy Ci na wydajności pracy komputera, wybór jest prosty. Musisz szukać dysku SSD. To w zasadzie obecnie standard, który wykorzystuje się w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów. W naszej ofercie dostępne są dyski SDD 2.5 cala o pojemności nawet 8 terabajtów! Za dobrej jakości dysk 500 GB zapłacisz około 250 złotych. Warto zdecydować się na taką inwestycję. Dyski HDD to rozwiązanie starsze i nie gwarantuje tak dużej sprawności, jak opisywane urządzenia SSD. Mają jednak przewagę w maksymalnej dostępnej pojemności. Jeśli zależy Ci na magazynowaniu możliwie największej ilości danych, dysk HDD jest właśnie dla Ciebie.


W naszej ofercie dostępne są modele oferujące aż 18 terabajtów wolnej przestrzeni! Możesz wybrać spośród dwóch formatów (rozmiarów) – 3.5 lub 2.5 cala. W tym przypadku istotna jest również prędkość obrotowa, od której zależy szybkość realizowanych przez komputer zadań. Różnica w cenie pomiędzy dyskami SSD, a HDD bardzo stopniała. O ile kiedyś wybór często uzależniany był od finansów, to teraz nie ma takiej potrzeby. Klienci wybierają typy dysków ze względu na ich przeznaczenie i możliwości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756