Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Gra w karty wojna – zasady

 2022-10-21 

Wojna jest zdecydowanie jedną z najprostszych gier karcianych. Wielu z nas doskonale pamięta ją jeszcze z czasów szkolnych, co tylko podkreśla brak skomplikowanych zasad. W odróżnieniu od pozostałych gier w tym przypadku trudno jest mówić o zastosowaniu jakiejkolwiek strategii. Wszystko sprowadza się do czystego przypadku, jak to gra w karty. Wojna potrafi przynieść dużo zabawy, ponieważ do samego końca nie wiadomo, kto zostanie zwycięzcą.

Dobre rozdanie


To, co przyciąga ludzi do gier karcianych, to w dużej mierze emocje, które towarzyszą każdej rundzie i całej rozgrywce. Losowość gry w wojnę sprawia dodatkowo, że jej wynik nie jest tak naprawdę z góry ustalony w momencie rozdania kart. Nikt z graczy czy obserwatorów nie wie, która ze stron trzyma w rękach zwycięską pulę kart. Rozgrywka może trwać bardzo krótko, lub wyjątkowo długo. W przypadku, gdy trafimy na dobre rozdanie, w naszej talii znajdą się wysokie karty, które szybko pokonają niższe, z talii przeciwnika lub przeciwników. W przypadku wyrównanego rozdania gra może toczyć się w taki sposób, że jej rozstrzygnięcie nie będzie jasne i pewne przez długi czas. Dlatego też wojna to bardzo nieprzewidywalna, ale satysfakcjonująca gra w karty. Wojna dodatkowo nie wymaga od uczestników rozgrywki żadnych większych umiejętności i znajomości zasad. Jak się gra w wojnę?

Karty w naszej ofercie:

Przygotowanie do gry


Do rozgrywki używa się pełnej talii kart, chociaż część z graczy wybiera często pomniejszoną. Wtedy rozgrywka nie będzie przeciągnięta i dzięki temu powstanie możliwość przeprowadzenia kilku serii, jedna po drugiej. Niezależnie od tego, którą wersję wybierzemy, tą z pełną talią lub okrojoną, zasady nie ulegają żadnym zmianom. 


Przygotowana talia musi zostać teraz dokładnie potasowana, tak aby uniknąć występowania kart w określonej kolejności. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowo otwartej talii kart, ponieważ fabrycznie są one ułożone w taki sposób, że zaczynają się od najniższych wartości i pną się aż do tych najwyższych. Niestarannie przetasowana talia może zatem w wojnie spowodować, że jeden z graczy otrzyma lepsze karty od drugiego. 


Jest to jednak możliwe wyłącznie w tym przypadku, ponieważ talie, które były wcześniej używane, mają małe prawdopodobieństwo wystąpienia faworyzującego układu. Należy pamiętać o tym, aby zawsze dobrze przetasować talię, co jest odpowiednim zachowaniem fair play podczas rozrywki, jaką jest gra w karty. Wojna szczególnie tego wymaga.

Rozdanie kart


Po przetasowaniu kart, osoba, która je rozdaje, wręcza jedną pierwszemu graczowi, a drugą następnemu. W przypadku, gdy w grze uczestniczy tylko dwójka przeciwników, osoba rozdająca zawsze wręcza karty naprzemiennie. Jeśli w grze jest więcej uczestników, wówczas karty należy rozdawać po kolei każdej z nich, według ruchu wskazówek zegara. W sytuacji, gdy brakuje osoby rozdającej i gramy z drugą osobą, wówczas jedna osoba musi zostać wytypowana do przetasowania talii i rozdawania kart. Może to działać naprzemiennie, według uznania graczy. W tym przypadku możliwości jest naprawdę sporo.

  • Jedna osoba tasuje talię, a druga rozdaje karty.
  • Jedna osoba tasuje talię i ją rozdaje.
  • Jedna osoba tasuje talię, a druga rozdaje karty. W następnej rundzie robią to na odwrót.
  • Jedna osoba tasuje karty i je rozdaje. W następnej rundzie robią to na odwrót.

Prowadzenie rozgrywki


Rozgrywka właściwa rozpoczyna się w momencie, gdy wszystkie karty zostaną rozdane i każdy z graczy ma dokładnie taką samą ilość kart w swojej puli. Przeciwnicy wykładają jedną ze swoich kart na stół, w taki sposób, aby była dobrze widoczna dla drugiej osoby. Gracze nie mogą spojrzeć na swoją kartę przed jej wyłożeniem, ale tak naprawdę równie dobrze mogą to zrobić bez żadnych konsekwencji. Dzieje się tak, ponieważ karty są przetasowane i występują losowo. Dodatkowo nie wiadomo, na jaką kartę przeciwnika trafimy. Karty mogą być wykładane z góry talii lub z jej dołu, gracze sami powinni ustalić, która wersja bardziej im odpowiada. 


Ważne jest, że nigdy nie może to być karta wyjęta przypadkowo ze środka talii. W przeciwnym razie wprowadzi to zbyt dużą losowość i nie byłaby to już taka sama gra w karty. Wyższa karta wygrywa i jej właściciel w nagrodę zabiera kartę przeciwnika. Potyczki zaczynają się nieco później, kiedy rozwija się ta gra w karty. Wojna wygląda bardzo prosto.

Wojna


W momencie, w którym gracze wyłożą na stół kartę o takiej samej wartości następuje wojna. Zasady mówią jasno, że nie ma kompletnie żadnego znaczenia, jakiego koloru są karty, chodzi o ich wartość. W przypadku, gdy mamy wyłącznie dwóch uczestników, wojna jest bardzo prosta. Każda ze stron wyciąga ze swojej talii kartę i kładzie ja na swojej karcie, będącej już na stole, w taki sposób, aby była zakryta. Zarówno osoba wykładająca kartę, jak i przeciwnik nie mogą znać jej wartości. Podobnie robi druga strona. 


Następnie wyciągamy kolejną kartę, tym razem kładąc ją na poprzednich kartach tak, aby było widać jej wartość. Przeciwnik postępuje analogicznie. Wyższa karta zostaje tą zwycięską i  osoba, której dopisało szczęście, otrzymuje wszystkie karty przeciwnika, łącznie z tą, która była zakryta. Pełni ona rolę łupu, który ma być nagrodą dla zwycięzcy. Może ona wzmocnić jego talię, całkowicie zmieniając losy rozgrywki, jeśli jest to wystarczająco dobra karta.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756