Poradniki Eksperta

Najlepsze gry planszowe – ranking [TOP10]

 2023-05-25 

Gry planszowe to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Mają one pozytywny wpływ na rozwój dzieci i uczą, jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Występują w wielu interesujących odmianach i gwarantują rewelacyjny relaks. Gry planszowe sprawdzą się w przeróżnych sytuacjach. Wpadają znajomi i chcecie na chwilę oderwać się od codziennych spraw, czy też dzieci się nudzą i chcą bawić się z rodzicami. Wtedy znakomitym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ulubioną planszówkę. Różnią się one zasadami gry i ilością graczy. Jedne są bardziej rozbudowane, a inne mniej, dlatego niekiedy trzeba mieć trochę więcej czasu, by przeprowadzić rozgrywkę. Na co zwrócić uwagę wybierając grę planszową? Jakie są najlepsze gry planszowe? Ranking podpowie Ci, jak rozwiązać problem wyboru tej najlepszej dla Ciebie i Twojej rodziny gry planszowej.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Gry planszowe i ich zalety

Dlaczego warto grać w gry planszowe? Ranking zwraca uwagę na to, że łączą one w sobie zarówno walory rozrywkowe, edukacyjne, jak i rozwojowe. Szczególnie te przeznaczone dla dzieci mogą być świetnym uzupełnieniem w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Są pomocne w nauce np. matematyki, ortografii, historii, geografii, czy języków obcych.


Gry dedykowane najmłodszym poszerzają zasób ich słów. Krótkie historyjki, zabawy z wykorzystaniem pojedynczych słów czy liter oraz zagadki słowne sprawiają, że dziecko chętnie wypowiada pierwsze słowa oraz buduje zdania. Najlepsze gry planszowe pokazują, na czym polegają zasady zdrowej rywalizacji i współpracy. Dziecko uczy się, że podczas gry należy kierować się określonymi zasadami. Niekiedy właśnie wspólne działanie, prowadzi do wygranej.


Podczas rozgrywek mali gracze muszą myśleć i poszukiwać rozwiązań, które przyniosą im korzyści. Planszówki świetnie więc rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię i kreatywność. W bardziej skomplikowanych grach, dzieci opracowują określone strategie i uczą się przewidywania sytuacji. W ten sposób samodzielnie podejmują decyzje, które mają na celu unikanie błędów. Ranking gier planszowych podkreśla, że wspierają one nie tylko rozwój dzieci, ale są one również swego rodzaju gimnastyką dla mózgu dorosłych.


Tego rodzaju aktywność intelektualna nie tylko polepsza naszą sprawność umysłową, ale i spowalnia obumieranie komórek mózgowych. Podczas rozgrywek gracze często podejmują szybkie decyzje, koncentrują się na określonych celach oraz ćwiczą pamięć. Trzeba pamiętać, że wiele gier planszowych to również gry logiczne.


Wymieniając korzyści płynące z używania gier planszowych, nie można zapomnieć o budowaniu relacji, integracji oraz ogromnej przyjemności, jaką dają rozgrywki w gronie najbliższych i przyjaciół.

Gry planszowe – ranking gier dla maluchów

Ranking gier planszowych zwraca uwagę na konieczność dostosowania gry do wieku i umiejętności gracza. To bardzo ważne kryteria, gdyż zabawa ma zainteresować dziecko i nie może być dla niego zbyt trudna. Najlepsze gry planszowe dla maluchów mają na celu nie tylko edukację, ale i ich rozwój manualny. W zestawach oprócz plansz, bardzo często znajdują się kolorowe figurki, różnego rodzaju karty z pięknymi rysunkami oraz kostki.


Dzięki grom dziecko zaczyna poznawać otaczający go świat, uczyć się nazw zwierząt, owoców, czy warzyw.

Dodatkowo gry mogą być oparte na ulubionych bajkach dzieci, dlatego maluchy chętnie po nie sięgają. Podczas rozgrywek dzieci układają pierwsze wyrazy, dopasowują cyfry do ilości przedmiotów, czy też dobierają odpowiednie kolory. Zasady gier planszowych dedykowanych maluchom są bardzo proste, a rozgrywki dosyć krótkie. Można również zaproponować maluchom puzzle, które rozwijają pamięć.

Gry planszowe dla dzieci w wieku szkolnym

Gry planszowe przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, a więc 6-10 lat, powinny być dostosowane do ich zainteresowań. W tym okresie dziecko bardzo szybko się rozwija. Świetnym rozwiązaniem mogą być więc dla niego zarówno gry matematyczne, logiczne, jak i słowne. Wśród gier przeznaczonych dla tej grupy wiekowej, można wymienić np. te, które uczą zarabiania pierwszych pieniędzy, rozwiązywania tajemniczych zagadek, poznawania kontynentów, wynalazków i odkryć. Dla dzieci, które nie lubią monotonni, ciekawą propozycją będą gry rozwijające koordynację ruchową. W tego rodzaju rozgrywkach, by wygrać, gracze muszą wykazać się nie lada sprytem.

Gry planszowe dla starszych dzieci i dorosłych

Gry planszowe dla dzieci powyżej 10 lat charakteryzują się nieco trudniejszymi i bardziej skomplikowanymi zasadami. Rozgrywki mogą odbywać się przez dłuższy czas i często wymagają od uczestników skupienia i koncentracji. Wśród gier przeznaczonych dla tej grupy wiekowej, można wymienić gry zręcznościowe, strategiczne, historyczne, czy ekonomiczne. Po rozłożeniu planszy i rozpoczęciu zabawy, można przenieść się do czasów średniowiecza, starożytności, innych kultur, ale również poznać geografię innych państw świata.


Podczas rozgrywek młodzież nie tylko opracowuje określone strategie, ale również wciela się w rolę detektywów, bankierów, czy naukowców. Niekiedy musi mierzyć się z szybko upływającym czasem i reagować na sytuacje na planszy, by osiągnąć określony cel. Ostatnią kategorię stanowią gry planszowe dla dorosłych. Wybór jest tu bardzo duży. Począwszy od gier przenoszących w fascynujący świat przygód, skomplikowanych i zawiłych zagadek do rozwiązania, a skończywszy na prostych i krótko trwających rozgrywkach.


Ciekawym wyborem dla dorosłych mogą być różnego rodzaju gry towarzyskie na długie wieczory. Każdy może więc dostosować rodzaj gry do swoich własnych preferencji i gustu. Decydując się na grę planszową warto więc zwrócić uwagę, dla jakiej kategorii wiekowej jest przeznaczona. Na większości opakowań umieszczone są informacje na temat sugerowanego wieku gracza w formie piktogramu np. 4+, 6+, 10+, czy 12+.

Liczba graczy, to ważne kryterium

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając gry planszowe? Ranking sugeruje, aby sprawdzić dla ilu graczy przeznaczony jest dany rodzaj gry. Można wybrać gry do prowadzenia rozgrywek w parach, ale również dla większej grupy, czyli np. dla 3, 4 lub 6 osób. Jeśli więc lubimy rozgrywki w towarzystwie całej rodziny, przyjaciół czy znajomych, warto zdecydować się na te przeznaczone dla kilku graczy. Natomiast jeśli w rodzinie jest dwoje dzieci, czy jedno dziecko, idealne będę te przeznaczone dla 2 graczy. Niektóre rodzaje planszówek są niezwykle uniwersalne i mogą w nie grać zarówno 2 osoby, jak i kilka osób. Niekiedy zmiana ilości osób uczestniczących w grze może wpływać na jej jakość. Ponadto w zestawach znajduje się określona ilość pionków, kostek oraz miejsc na planszy. Ilość graczy to zatem istotne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze planszówki.

Jakość gier planszowych i ich elementy

Z jakich materiałów powinny być wykonane gry planszowe? Ranking zwraca uwagę na to, że najlepsze gry planszowe wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Wszystkie elementy gier zapakowane są zazwyczaj w tekturowe pudełka z kolorowymi grafikami. Służą one również do przechowywania gier. W środku pudełka umieszczone są piękne i estetycznie wykonane plansze, które stanowią centrum gry. Do zestawów dołączone są nie tylko pionki i kostki, ale również karty, kartoniki, żetony, figurki. Wszystko to wykonane jest z bezpiecznych i przyjemnych w dotyku materiałów. Niektóre elementy dołączone do gry, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku wydają dźwięki, co dodatkowo uatrakcyjnia grę. 


Z najlepszymi planszówkami trudno się rozstawać. Warto więc mieć je zawsze przy sobie (np. zabrać na wakacyjny wyjazd). Nie zajmują dużo miejsca i łatwo je spakować do bagażu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756