Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Cicha suszarka do włosów

  2023-05-01

Projektowanie coraz cichszych urządzeń codziennego użytku stało się prawdziwym trendem, za którym podążają zarówno producenci dużych sprzętów AGD, jak też tych mniejszych. Urządzenia, z których korzystamy wielokrotnie w ciągu tygodnia (takie jak suszarka do włosów) są dziś znacznie cichsze, ale wiele marek nadal szuka rozwiązań, które jeszcze bardziej wyciszą hałas związany z pracą suszarki. Wszystko dla maksymalnego komfortu użytkownika. Jeśli i Ty szukasz takiego sprzętu, koniecznie sprawdź, czym powinna odznaczać się cicha suszarka do włosów, jak ją znaleźć i co dokładnie kryje się za tym określeniem.

Co to znaczy „cicha suszarka do włosów”?

Każdy z nas słyszy dźwięki i odczuwa hałas nieco inaczej. Głośność danego urządzenia może być z tej perspektywy pojęciem względnym, związanym z indywidualnym jej postrzeganiem. Co więcej, percepcja dźwięków może być zależna od naszego nastawienia danego dnia, poziomu stresu czy zmęczenia. Z tego powodu dźwięk suszarki, który jednego dnia nam odpowiada, innego może być drażniący. Na to nie mamy wpływu, możemy jednak po pierwsze wybrać sprzęt odznaczający się jak najniższym poziomem generowanego hałasu, a po drugie taki, który w razie dyskomfortu pozwoli, dzięki kilku stopniom mocy, korzystać z najniższych obrotów, generujących mniej dokuczliwy hałas.


Ogólnie przyjmuje się, że „cicha suszarka do włosów” to taka, która generuje hałas na poziomie około 75-83 dB(A). Jest to liczba decybeli, które przy krótkotrwałym i nawet częstym użytkowaniu nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Większość suszarek, które dostępne są w sklepach, mieści się właśnie w tym przedziale. Jednak ci producenci, którzy szczycą się swoimi cichymi modelami, proponują klientom sprzęty o głośności nawet poniżej 60 dB(A). Dlatego jeśli zależy nam na sprzęcie, który jest naprawdę cichy, warto dopytać o to sprzedawcy lub szukać dokładnych informacji o liczbie decybeli.

Suszarki z jonizacją w naszej ofercie:

Cicha, cichsza, najcichsza – co wpływa na głośność suszarki do włosów?

Powszechnie uważa się, że o tym, jak głośno pracuje suszarka (i każde inne urządzenie z silnikiem), decyduje moc silnika. Wydawałoby się to logiczne, jednak w praktyce liczy się tu coś więcej: konstrukcja urządzenia. Im więcej niepotrzebnych zakamarków i otworów, tym więcej szumów może generować powietrze wydostające się tylną kratką suszarki. Jeśli zatem cyrkulacja powietrza jest zaburzona, to nawet suszarka o stosunkowo niskiej mocy może być dużo głośniejsza niż model o 2400-watowym silniku. Wbrew pozorom, podobnych czynników jest znacznie więcej: na przykład kształt śmigła, kształt suszarki (dlatego ciche modele mają stożkowatą budowę, zwężającą się przy wylocie gorącego powietrza), czy też tak zaprojektowane wnętrze urządzenia, dzięki któremu drgania silnika są minimalizowane, co również ogranicza hałas. Producenci w swoich suszarkach umieszczają także specjalne otwory boczne w okolicach silnika. Podsumowując, wyciszanie pracy suszarki nie polega na zmniejszaniu mocy silnika, tylko na ulepszeniach konstrukcyjnych. Przeciwnie: cicha suszarka do włosów może być także bardzo mocna i wydajna w suszeniu.

Jak wybrać cichą suszarkę?

Podstawową informacją, którą musisz uzyskać, jest liczba decybeli, jakie emituje dane urządzenie. Warto mieć na uwadze, że zwykle parametr ten jest mierzony na najniższych prędkościach pracy silnika. Oznacza to, że jeśli wybierzesz najwyższą prędkość, hałas generowany przez urządzenie może być wyższy na maksymalnych ustawieniach pracy.


Jeśli informacji o decybelach nie możesz z jakiegoś powodu uzyskać, możesz kierować się po prostu oceną producenta. Obecnie większość wiodących marek ma w ofercie tzw. „ciche suszarki”. Możesz wtedy mieć pewność, że sprzęt ten pracuje ciszej niż przeciętne urządzenia. Ostatecznie, w przypadku dokonywania zakupu stacjonarnie, możesz poprosić też o podłączenie suszarki i uruchomić ją na każdym biegu. Wtedy będziesz już wiedzieć, jak dokładnie brzmi wybrany przez Ciebie model.


Pamiętaj, że to, jak odbieramy dźwięk, jest zależne nie tylko od jego natężenia, ale też pory dnia, naszego samopoczucia, czy też długości i częstotliwości jego oddziaływania.

Cicha, ale jaka jeszcze? Na co warto zwrócić uwagę

Jeśli to właśnie poziom hałasu, emitowanego przez suszarkę jest dla Ciebie najistotniejszy, to liczba decybeli będzie najważniejszym parametrem. Warto jednak zwrócić też uwagę na inne parametry urządzenia, dla których być może zdecydujesz się jednak wybrać suszarkę nieco głośniejszą, ale za to bardziej wydajną, z większą liczbą akcesoriów, czy też z ciekawymi dodatkowymi rozwiązaniami pielęgnującymi Twoje włosy. Na co warto zwrócić uwagę?


Suszarki do włosów ze średniej czy najwyższej półki cenowej to już całkiem inne urządzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej standardem była przede wszystkim regulacja temperatury i prędkości nawiewu. Dziś jest to rozwiązanie stosowane powszechnie, nawet w najtańszych modelach. W tym zakresie różnica polega przede wszystkim na liczbie poziomów mocy i temperatury. W najbardziej podstawowych sprzętach zwykle mamy regulację dwu- lub trójstopniową, ale bez osobnych ustawień prędkości i ciepła. W modelach bardziej zaawansowanych sterowanie tymi parametrami jest już osobne, a do dyspozycji – poza dwoma lub trzema stopniami temperatury, jest także chłodny nawiew. W urządzeniach z najwyższej półki, i tych określanych mianem suszarek „pro”, osobna regulacja, chłodny nawiew i nawet cztery stopnie nawiewu to już standard. Niektóre z modeli mają nawet sześć lub osiem prędkości i temperatur.


Kolejną z funkcji, jaką powinna mieć dobra suszarka do włosów, jest jonizacja. Rozwiązanie to jest dziś już bardzo powszechne i można być niemal pewnym, że wszystkie najcichsze suszarki na rynku są w jonizację wyposażone. Jej pozytywny wpływ na włosy jest już powszechnie znany. Jeśli i Ty masz włosy z tendencją do elektryzowania się, przesuszone czy pozbawione blasku, siła jonów ujemnych na pewno przyjdzie im z pomocą.


Innym rozwiązaniem, które będzie dbać o Twoje włosy, jest specjalna powłoka, pokrywająca kratkę wylotu suszarki. Może to być warstwa ceramiki, powłoka turmalinowa czy keratynowa. Ich korzystne działanie polega m.in. na równomiernym rozgrzewaniu się, dzięki czemu ciepło jest również w sposób zrównoważony przekazywane włosom – bez ryzyka przesuszenia w jednym miejscu i niedostatecznego suszenia w innym. Po drugie, powłoka podczas nagrzewania uwalnia składniki, które korzystnie działają na włosy. Jest to też pewnego rodzaju alternatywa jonizacji – funkcji uruchamianej osobnym przyciskiem. W przypadku powłoki np. turmalinowej, jony ujemne uwalniane są wraz z powietrzem i wnikają we włosy, sprawiając, że nie puszą się i są lśniące.


Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, jakie spotkać można w suszarkach do włosów, są zaprogramowane tryby suszenia. Stanową one alternatywę dla manualnego ustawiania temperatury i prędkości nadmuchu. W zależności od producenta, mogą to być m.in. tryby: szybki, delikatny, tryb stylizacji, do loków, a nawet do masażu głowy.


Ciekawą funkcją, jaką znajdziemy w coraz szerszej grupie suszarek do włosów, jest czujnik wilgotności włosa. Jak samo określenie wskazuje, służy on kontrolowaniu stopnia wysuszenia pasm. W ten sposób pozwala uniknąć zbytniego wysuszenia włosów, chroniąc je przed przesuszeniem a nawet przypaleniem.


W użytkowaniu suszarki ważne mogą okazać się elementy konstrukcyjne urządzenia: ergonomia rączki, lekkość urządzenia, a także długość przewodu elektrycznego. Najbardziej zaawansowane suszarki mają nawet 3-metrowy przewód, który znacznie ułatwia manewrowanie urządzeniem. Do tego obrotowy element mocujący, który zapobiega skręcaniu się kabla. Praktycznym i cenionym przez wiele użytkowniczek detalem jest specjalne „oczko” do zawieszania urządzenia. Praktycznym rozwiązaniem konstrukcyjnym, spotykanym w niektórych modelach, jest także wyświetlacz LED, który – choć nie jest obowiązkowy – to jednak może ułatwiać precyzyjne sterowanie temperaturą, siłą nadmuchu oraz pozostałymi funkcjami urządzenia.

Suszarki do włosów w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756