Poradniki Eksperta

Jak szybko wysuszyć włosy?


Dokładne wysuszenie włosów po umyciu, to istotny element, nie tylko dla estetyki naszej fryzury, ale też kondycji pasm. Kiedy mamy odpowiednio dużo czasu, suszenie włosów nie jest problemem. Kłopot pojawia się wtedy, gdy myjemy je w pośpiechu i niewiele czasu zostaje na to, by właściwie włosy dosuszyć. Osoby, które dbają o włosy, dobrze wiedzą, że ustawienie najwyższej temperatury na suszarce i przyłożenie jej do samej głowy, owszem przyspieszy suszenie, ale jednocześnie zbytnio wysuszy włosy i wręcz spali je. Jak znaleźć kompromis i jak szybko wysuszyć włosy, by nie obawiać się o ich kondycję? Oto kilka przydatnych sztuczek, dzięki którym suszenie włosów będzie krótsze.jak wysuszyć włosy


Jak wspomagać suszenie włosów?


Suszenie to proces, w którym pod wpływem ciepła, woda odparowywana jest z danego ciała – w tym przypadku włosów. Temperatura jest tu więc jednym z głównych czynników, ale nie jedynym. Im szybciej cząsteczki ciepłego powietrza przepływają przez włosy, tym szybciej mogą pozbawiać je wilgoci. Zatem ważna jest też siła nadmuchu w suszarce, która cały proces suszenia wspomaga. Ale co można zrobić wcześniej, by włosy były bardziej suche, jeszcze przed włączeniem suszarki? Przede wszystkim, dobrze je odsączyć po myciu. Z pomocą przyjdzie nam też ręcznik z bawełny lub mikrofibry. Materiały te, bardzo szybko pochłaniają wilgoć. Aby odsączyć wodę z włosów, nie musisz pocierać ich ręcznikiem – jest to wręcz niewskazane i szkodliwe. Wystarczy delikatnie ugniatać pasma suchą powierzchnią ręcznika, a ten będzie absorbował cząsteczki wody. Możesz też po prostu założyć turban i pochodzić z nim przez kilka minut (na przykład wykonując wtedy inne czynności, by nie tracić czasu). Woda z włosów będzie absorbowana przez suchy ręcznik, przy wsparciu siły grawitacji.


Jeszcze lepiej zadziała suchy i nieco podgrzany ręcznik. Zanim zaczniesz myć włosy, umieść go na kaloryferze, by od razu był gotowy do wykorzystania po myciu. Jeśli masz długie włosy i zauważasz, że ręcznik jest już mokry, możesz wziąć kolejny.Jak szybko wysuszyć włosy suszarką?


Korzystanie z najwyższej temperatury, nie jest najlepszym rozwiązaniem dla włosów. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by dokładnie je wysuszyć w zaledwie kilka minut, możesz na krótko zastosować najwyższą temperaturę. Pamiętaj jednak o wcześniejszym użyciu kosmetyku termoochronnego, który zabezpieczy Twoje pasma przed wysoką temperaturą. Zwróć uwagę, by suszarkę trzymać z daleka od włosów – na około 20-30 centymetrów od głowy. Zanim przystąpisz do suszenia, rozczesz włosy grzebieniem o grubych, szeroko rozstawionych ząbkach. Włosy, które są przeczesane i ułożone w jednym kierunku, znacznie łatwiej wysuszyć, ponieważ cząsteczki wody spływają do samych końcówek. Wtedy dużo łatwiej jest też lekko przeczesywać włosy palcami, by równomiernie ogrzewać je nawiewem suszarki.


Suszenie rozpocznij od nasady włosów. Głowę możesz skierować w dół, co pomoże unieść pasma i sprawi, że nie będą one przyklapnięte. Co więcej, włosy, które swobodnie wiszą, a nie leżą na głowie, szybciej odparowują wilgoć. Jeśli zaczynasz suszenie od najwyższych stopni temperatury, to w miarę całego procesu ją obniżaj, a zakończ suszenie omiatając włosy chłodnym powiewem. Siła nadmuchu przez cały czas może być na najwyższym poziomie, jednak musisz zwracać uwagę na to, by strumień nie rozwiewał włosów na wszystkie strony. Susz je, owiewając w kierunku końcówek, co domknie łuskę keratynową, sprawiając, że włosy będą pełne blasku. Jeśli suszysz je bardzo ciepłym powietrzem, zwróć uwagę na to, by nie kierować suszarki zbyt długo w to samo miejsce i nie narażać włosów na działanie wysokiej temperatury.


Czy suszenie szkodzi włosom?


Jeśli zastanawiasz się, jak szybko wysuszyć włosy i zastosowanie suszarki wydaje Ci się jedynym rozwiązaniem, to prawdopodobnie obawiasz się, że w ten sposób, szkodzisz swoim włosom. Z pewnością spotkałaś się z opinią, że suszenie niszczy włosy, niezależnie od tego, jak je wykonasz. Wiele pań, wręcz rezygnuje z suszarki na rzecz naturalnego suszenia, ponieważ winę za zniszczone pasma, zrzucają właśnie na suszarkę. Tymczasem to nie sprzęt, ani sam proces suszenia jest szkodliwy. Problem pojawia się wtedy, gdy suszarki używamy niewłaściwie i suszymy włosy, bez zachowania pewnych zasad – na przykład narażamy włosy na uszkodzenia mechaniczne, pocierając je mocno ręcznikiem, nie stosujemy kosmetyków termoochronnych, czy też trzymamy zbyt blisko włosów wylot suszarki. Wreszcie – zbyt często poddajemy włosy stylizacji i nie dajemy im odpocząć.


Warto też podkreślić, że nowoczesne suszarki mogą włosom przynieść wiele pożytku. Jeśli chcesz suszyć włosy szybko, to wybierz urządzenie z kilkustopniową regulacją siły podmuchu oraz regulacją temperatury. Zwróć uwagę na modele, które mają jonizację oraz elementy ceramiczne, którymi pokryty jest wylot suszarki. Wtedy suszenie będzie dla włosów zdrowsze i pomoże uzupełniać braki pierwiastków, wchodzących w skład włosa. Weź pod uwagę także, wysoką moc urządzenia. To właśnie ten parametr, ma decydujące znaczenie dla prędkości nadmuchu. Właśnie dzięki temu, suszarki najbardziej zaawansowane mogą wysuszyć włosy znacznie szybciej, niż podstawowe modele.


Dlaczego warto suszyć włosy?


To prawda, że dobrze byłoby suszyć włosy jak najniższą temperaturą, nawet bliską pokojowej, ale jeśli nie masz na to czasu, to musisz zdać się na suszarkę i metody, które suszenie przyspieszają. Pamiętaj, że mitem jest stwierdzenie, że włosów suszyć nie trzeba, skoro po jakimś czasie wyschną same. Prawdą jest natomiast, że suszenie nie zadziała na włosy gorzej, niż na przykład pójście spać z mokrą głową. Mokre włosy nie lubią intensywnego ugniatania czy pociągania, jakie można im zafundować układając się na poduszce. Co więcej, wilgoć jest dobrym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego lepiej włosy po prostu wysuszyć.


Inną kwestią, jest estetyka fryzury. Włosy, które schną samoistnie, zwykle lubią układać się „po swojemu”: gdzieś są uniesione, gdzieś przyklapnięte. Niekiedy mogą się falować, czy puszyć. Opanowanie takiej fryzury rano, nie zawsze jest łatwe. Często albo sięgamy po duże ilości kosmetyków do stylizacji, co obciąża włosy, albo po prostu zwilżamy pasma wodą, by nadać im kształt z użyciem suszarki i szczotki, czy koncentratora. W ten sposób, po raz drugi narażamy pasma na niekorzystne czynniki. Podsumowując więc: wysuszyć włosy warto, a nawet trzeba, a kiedy musisz, możesz je bezpiecznie i szybko wysuszyć, stosując się do zasad, omówionych powyżej.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert