Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić toster i opiekacz?

 2023-05-01 

Toster to niewielkie urządzenie, które pomoże Ci wyczarować pyszne chrupiące pieczywo na śniadanie albo na kolację. Uwielbiają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Z tym urządzeniem przygotowanie pysznego i pożywnego posiłku nie będzie już problemem. Wystarczy wybrać ulubione dodatki np. warzywne a kanapki z tostera staną się rewelacyjnym przysmakiem dającym energię i siłę na cały dzień. Codzienne używanie tego urządzenia sprawia, że możemy zapomnieć o jego systematycznym czyszczeniu. Jest to istotne nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również zapobiegnie powstawaniu bakterii i grzybów. Zatem, jak wyczyścić toster? O czym należy pamiętać podczas tej czynności? Oto kilka prostych zasad, które pomogą Ci utrzymać toster w czystości.

Co zrobimy w tosterze?

Wszystko zależy od modelu, ale na pewno w każdym urządzeniu zrobimy tosty. Są jednak i takie urządzenia, które potrafią więcej, więc częściej się brudzą. W bardziej rozszerzonych modelach, można również odświeżyć starsze bułki, nadając im chrupkości – wystarczy położyć je na specjalnie do tego przeznaczonym ruszcie i dobrze jest je troszkę zmoczyć. W takim urządzeniu da się także przypiec sobie starszy (dwu-, trzydniowy) chleb krojąc go na równe kromki – czysta oszczędność, zwłaszcza, że nie lubimy chleba wyrzucać. To pokrojenie go jest o tyle istotne, że w większości urządzeń miejsca (kieszenie), w które wkłada się kromki są przeznaczone do konkretnych wymiarów. Zbyt grube kromki, zahamują pieczywo i może ono nawet ulec spaleniu. 


Chociaż trzeba wiedzieć, że są w sprzedaży tostery z tak szerokimi kieszeniami, iż można w nie włożyć każdą niemal kromkę, nawet grubą. Wbrew pozorom, toster może mieć jeszcze kilka innych funkcji. Jeśli tosty zbytnio wystygną, to wiele modeli ma też funkcję podgrzewania już upieczonych kromek. Warto też wspomnieć o odmrażaniu pieczywa (zamrażanie jest coraz bardziej popularne), podświetlaniu kieszeni, które mają niektóra modele, podobnie jak i sygnale dźwiękowym zakończenia pracy.

Tostery w naszej ofercie:

Czyszczenie tostera jest ważne, gdyż…

Tu na uwagę zasługują dwa najważniejsze aspekty. Pierwszy związany jest z zapewnieniem odpowiedniej czystości, by zapobiegać namnażaniu się bakterii i innych mikroorganizmów. Toster ma bezpośredni kontakt z pieczywem, które po podgrzaniu spożywamy. Dlatego tak istotne jest, aby był idealnie czysty. Resztki jedzenia, okruchy chleba, stanowią pożywkę dla bakterii. Regularne czyszczenie urządzenia wewnątrz, gwarantuje nam zdrowe posiłki. Drugim aspektem jest aspekt wizualny. Czysty sprzęt bez zacieków i tłustych plam, pięknie prezentuje się w naszej kuchni. Nowoczesny design tosterów sprawia, że mogą być ozdobą, dlatego warto dbać o ich czystość.

Bezpieczne czyszczenie tostera

Jak wyczyścić toster, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas tej czynności? Przed przystąpieniem do czyszczenia tostera należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Czynność tę można rozpocząć dopiero po ostygnięciu tostera. Obudowa tostera musi być chłodna. Kolejnym bardzo ważnym aspektem zapewniającym bezpieczeństwo jest odłączenie sprzętu od prądu. Bezwzględnie zakazanym jest czyszczenie tostera wewnątrz, gdy znajduje się on pod napięciem. Natomiast podczas wycierania z zewnątrz nie ma to, aż tak dużego znaczenia. Nie można również wkładać urządzenia do miski z wodą i myć go tak, jak np. naczynia kuchenne. Takie działania mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Bardzo ważne jest również używanie odpowiednich miękkich szczoteczek czy gąbeczek, które nie porysują urządzenia. Druciak być może doczyści zaschnięty brud, ale może uszkodzić elementy wewnętrzne. Po zakończeniu czyszczenia tostera pamiętaj, aby odczekać pewien czas. Dzięki temu urządzenie dokładnie wyschnie, a jego ponowne uruchomienie nie spowoduje zwarcia. Niezwykle istotne jest systematyczne mycie sprzętu po każdorazowym jego użyciu. Jest to skuteczny sposób na zagwarantowanie idealnej jego czystości. Zapobiegnie to trudnym do usunięcia zabrudzeniom. Warto o tym pamiętać, by Twój toster mógł Ci służyć bezawaryjnie przez długi czas.

Do czyszczenia tostera potrzebne będzie…

Jak umyć toster, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń? Niewątpliwie potrzebne do tego będą odpowiednie akcesoria. Przygotuj więc ściereczki, ręczniki papierowe, szczoteczkę do zębów lub pędzelek oraz miękką gąbkę. Warto również mieć pod ręką odrobinę wody do zmiękczania ściereczek lub gąbki. Dobrze czynność tę wykonywać blisko zlewu, by w łatwy sposób usunąć okruchy z tostera. Natomiast do czyszczenia tostera sprawdzą się różnego rodzaju mieszanki domowe wykonane na bazie octu czy sody oczyszczonej. To naturalne produkty, które skutecznie doczyszczają plamy i zacieki, które pojawiają się na sprzęcie. W przypadku uciążliwych zabrudzeń można użyć specjalnego preparatu do odtłuszczania powierzchni.

Czyszczenie tostera z zewnątrz

Jak wyczyścić toster z zewnątrz? Nie jest to skompilowana czynność. Obudowę tostera należy wytrzeć lekko wilgotną szmatką lub gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Można również użyć octu, który skutecznie usunie zacieki i tłuste plamy czy też mieszanki z sody oczyszczonej. Po lekkim przetarciu tymi płynami należy wytrzeć je zwilżoną szmatką, by pozbyć się zapachu np. octu czy zmyć sodę lub płyn do mycia naczyń. Następnie ręcznikiem papierowym należy wytrzeć urządzenie do sucha. Wtedy jego powierzchnia będzie idealnie lśniąca. Jeżeli toster nie był używany przez dłuższy czas i na obudowie widoczne są zaschnięte plamy możesz użyć preparatu do odtłuszczania powierzchni. Warto robić to z wielką ostrożnością, gdyż urządzenie to ma kontakt z żywnością. Pamiętaj o używaniu miękkich materiałów, by uniknąć zarysowań i śladów. Tak wyczyszczona powierzchnia zewnętrzna tostera sprawi, że Twój sprzęt będzie pięknie i estetycznie wyglądał na blacie kuchennym.

Czyszczenie tostera w środku

Jak wyczyścić toster w środku? Gdy uporasz się z brudem zewnątrz urządzenia, kolejnym krokiem jest czyszczenie wewnątrz. Może Ci się wydawać, że to już nieco trudniejsze. Nic bardziej mylnego. Znając kilka trików uporasz się z tym w kilka minut. Pierwszą czynnością jest usunięcie okruchów zalegających wewnątrz urządzenia. Niektóre modele tosterów zostały wyposażone w specjalną tackę, którą można wyjąć. Dzięki temu usunięcie resztek pieczywa jest bardzo proste. Po usunięciu ich z tacki należy ją umyć używając ciepłej wody. Następnie konieczne jest jej dokładne osuszenie lub odłożenie do całkowitego wyschnięcia. W przypadku urządzeń, które nie zostały wyposażone w podstawkę należy dokładnie wytrząsnąć okruchy z urządzenia. W tym celu warto obrócić toster np. nad zlewem kuchennym i lekko nim potrząsnąć. Następnie należy dokładnie oczyścić grzałkę znajdująca się wewnątrz tostera. Pomocna będzie tu szczoteczka do zębów, która doskonale usunie zalegające resztki jedzenia. Podczas czyszczenia grzałki można lekko zmoczyć szczoteczkę w ciepłej wodzie, by dokładnie umyć przypalone okruchy. Zawsze pamiętaj o odłączeniu urządzenia od prądu i pozostawieniu go do całkowitego wyschnięcia.


Zatem, jak wyczyścić opiekacz, który służy do przyrządzania pysznych, chrupiących kromek chleba? Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Tak wyczyszczony toster będzie idealnie spełniał swoją rolę w każdej kuchni.

Do czego używamy opiekacza?

Wiele osób myli dwa urządzenia – toster z opiekaczem, a przecież mają one swoją własną specyfikę oraz zupełnie inną budowę. W pierwszym z nich, kanapek ani tym bardziej gofrów po prostu nie da się zrobić, gdyż one wyłącznie opiekają pieczywo. W opiekaczu, to co innego. W tym urządzeniu da się bowiem przyrządzić kanapki składające się z dwóch złożonych kromek i to na ciepło, przekładając je np. wędliną i żółtym serem, który pod wpływem temperatury roztapia się apetycznie i to jest ich podstawowe zadanie. Są i takie, które opiekają złożone kanapki (do czterech sztuk), pieką gofry oraz grillują. Można w nich też zrobić, np. kanapkę włoską, zwaną panini, która powstaje z pieczywa typu ciabata wypełnionego mięsem, warzywami i serem, a wszystko razem zapieczone właśnie w opiekaczu.

Opiekacze w naszej ofercie:

Budowa opiekaczy

Może nam dużo powiedzieć o sposobie czyszczenia urządzenia. Budowa opiekaczy jest nieco zbliżona do gofrownic, jednakże kanapki z opiekaczy, mogą być trójkątne lub kwadratowe i raczej nie bywają okrągłe. Najczęstsze są modele, w których przyrządzimy dwie albo nawet osiem kanapek. Są również opiekacze typu 3 w 1 (robią kanapki, gofry oraz grillują) i te mają wymienne płyty. Moc opiekaczy wynosi od 500 do nawet 1400 W. Mają antypoślizgowe nóżki, zaś ich płyty, przeważnie pokryte są powłoką nieprzywierającą, a to ma ogromny wpływ na możliwość czyszczenia urządzeń. Większość modeli wyposażonych jest w lampki kontrolne, wskazujące, że urządzenie gotowe jest do pracy, a gdy ją skończy, wyłącza się. Warto też wspomnieć, że ich obudowy, to stal łączona z tworzywem sztucznym albo tylko tworzywo. Nie mają przeważnie możliwości regulowania temperatury pieczenia.

Wyposażenie dodatkowe

Niektóre opiekacze mają miejsce na kabel, co wpływa na łatwość schowania, gdyż kabel się nie plącze. Wyposażone zostały także w nienagrzewające się uchwyty i wymienne płyty, zwłaszcza maja je te modele, w których można zrobić coś jeszcze poza kanapkami. Do niektórych modeli, dodatkowe płyty, np., z goframi w kształcie księżyców, można dokupić, a cała kolekcja liczy aż 12 różnych płyt. Wymiana wyjmowanych płyt, jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnego instruktażu. Wystarczy wcisnąć specjalny przycisk, by wyjąć (zmienić lub umyć czy włożyć do zmywarki) płytę.

Czyścimy urządzenie

O tym, jak wyczyścić opiekacz myślą Ci, którzy zamierzają je kupić lub właśnie to zrobili. Trzeba podkreślić fakt, że tego typu urządzeń, ani nie wkłada się do zmywarki, ani do miski z wodą, gdyż mają silnik elektryczny. Jedyne, co można myć w zmywarkach, to wyjmowane płyty z powłoką. Te, które takich płyt nie mają wystarczy delikatnie przetrzeć szmatką z odrobiną wody i płynu do naczyń. Powłoki, bowiem sprawiają, że wszystko, co trafia do wnętrza opiekacza, daje się bardzo łatwo z niego usunąć, nawet żółty roztopiony ser. Obudowę również można umyć gąbką, nie używając do tego żadnych agresywnych środków chemii gospodarczej o silnym działaniu. W dodatku wcale nie ma takiej potrzeby. Gdy już widomo, jak wyczyścić toster i opiekacz, pozostaje tylko ruszyć po sprzęt, aby móc przyrządzać pyszne dania.

Tostery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756