Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mikrodermabrazja w domu – jak ją wykonać samodzielnie?

 2023-08-10 

Mikrodermabrazja, jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów oczyszczających skórę twarzy i dekoltu. Do niedawna, takie oczyszczanie wykonać można było jedynie w salonie kosmetycznym. Obecnie świetną alternatywą, jest zakup urządzenia, które pozwala wykonać zabieg w domowym zaciszu. Mikrodermabrazja w domu jest równie efektywna, co ta wykonana w salonie. Jest jednak ważne, by wykonać ją prawidłowo i właściwie przygotować do niej twarz. Rezultaty zauważymy już po serii kilku zabiegów.

Czym jest mikrodermabrazja?

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia sposobu wykonywania mikrodermabrazji, wyjaśnijmy krótko, na czym dokładnie zabieg ten polega. Mówiąc najprościej, jest to oczyszczanie poprzez mikrozłuszczanie naskórka. Mechaniczne ścieranie warstwy rogowej, pozwala skutecznie usunąć martwą warstwę skóry, dając natychmiastowy efekt oczyszczenia, gładkości, czy rozjaśnienia przebarwień – i nie tylko.


Mikrodermabrazja ceniona jest przede wszystkim za nieskomplikowanie, dość szybkie wykonanie, minimalną inwazyjność zabiegu, duże bezpieczeństwo wykonania i niewielkie ryzyko trudności pozabiegowych.


W zależności od zastosowanej metody, intensywność zabiegu będzie się różnić. Obecnie popularne są trzy rodzaje mikrodermabrazji, do których wykorzystuje się różne typy głowic: diamentową, korundową, a także wodno-tlenową. Pierwsza, to klasyczne mechaniczne ścieranie, poprzez przesuwanie głowicy po skórze. Metoda druga przypomina nieco piaskowanie, gdyż mikrokryształki korundu, pod ciśnieniem uderzają w naskórek, powodując jego złuszczanie. Nieco inną metodą jest mikrodermabrazja wodno-tlenowa, która – jak wskazuje nazwa – odbywa się z wykorzystaniem strumienia soli fizjologicznej oraz sprężonego powietrza, wypływającego z bardzo dużą prędkością.

Urządzenia do mikrodermabrazji w domu. Co na rynku?

Mikrodermabrazja stała się niezwykle popularna i ceniona za szybkie efekty. Nic dziwnego, że w ofercie wielu producentów sprzętu beauty, można znaleźć urządzenia do mikrodermabrazji w domowym zaciszu. Zdecydowana większość modeli, opiera się na zastosowaniu głowicy diamentowej. Jednak nawet modele z najniższej półki, mają znacznie szerszy zakres działania, niż tylko złuszczanie naskórka. Często spotkać się można, m.in. z głowicami do masażu próżniowego, a także wykorzystaniem niebieskiego lub czerwonego światła fotonowego. W zależności od modelu, zetknąć się można z kilkustopniową regulacją intensywności zabiegów, a także szeregiem dodatkowych końcówek, służących do różnych partii twarzy czy ciała, różniących się na przykład wielkością, a tym samym, precyzją wykonania. Sprzęty mogą mieć także różne tryby pracy, regulację intensywności, czy tryb pulsacyjny.

Mikrodermabrazja w domu: jak wykonać ją poprawnie?

Mikrodermabrazję – niezależnie od tego, czy jest wykonywana w gabinecie kosmetycznym, czy w domu – jak każdy zabieg estetyczny, podzielić można na trzy fazy: przygotowanie skóry, zabieg właściwy oraz pielęgnacja pozabiegowa. Jak dokładnie przebiega każda z nich? Oto dokładne wskazówki.


Należy podkreślić, że nawet jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, to żadna z faz zabiegu, nie powinna zostać pominięta. Jeśli wydaje Ci się, że przecież mikrodermabrazja to oczyszczanie, to jednak skóra przed złuszczeniem powinna być wolna od wszelkich kosmetyków, a także innych, gromadzących się w ciągu dnia zanieczyszczeń.


Co zrobić, by dobrze przygotować skórę do mikrodermabrazji? Po pierwsze, użyj swojego kosmetyku oczyszczającego. Może to być ulubiony płyn micelarny, mleczko, czy też olej do demakijażu. Ponieważ kosmetyki oczyszczające skórę pozostawiają tłusty ślad, należy go dokładnie usunąć żelem lub pianką myjącą. Możesz też, choć nie jest to konieczne – zwłaszcza jeśli masz urządzenie z niebieskim światłem fotonowym, które działa odkażająco – przemyć twarz specjalnym preparatem bakteriobójczym. Dobrym krokiem, jest wykonanie kilkuminutowej „parówki” lub przyłożenie do twarzy wilgotnego, ciepłego ręcznika. Dzięki temu, skóra będzie zmiękczona i rozluźniona, a pory otwarte, co ułatwi oczyszczanie naskórka z zaskórników i martwych drobin.


Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry, którą chcesz poddać mikrodermabrazji, możesz przystąpić do właściwego zabiegu. Załóż odpowiednią końcówkę i wykonuj oczyszczanie, przesuwając sprzęt od wewnątrz twarzy, do zewnątrz. Zacznij od linii brody, od jej centralnego miejsca i przeciągaj do zewnątrz. Kolejnym etapem, jest tzw. strefa T, czyli nos i czoło. Oczyszczając okolice nosa, dokładnie oczyść płatki, bo to tam zwykle tworzy się najwięcej zaskórników. Czoło oczyszczaj od środka do zewnątrz, a następnie przejdź do policzków, oczyszczając je od dołu, do góry. Mikrodermabrazja jest zabiegiem absolutnie bezbolesnym. Uczucie zasysania nie powoduje dyskomfortu, a wręcz może być przyjemne. Dopełnieniem całego zabiegu, jest pielęgnacja po. Warto zacząć od tonizacji skóry, a następnie nałożyć kosmetyk silnie nawilżający. W zależności od intensywności wykonanego zabiegu, dobrze nawet przez kilka dni po nim, skórę nawilżać i chronić przed działaniem promieni słonecznych – najlepiej nakładając preparaty z wysokim filtrem UV. W miarę możliwości, unikać należy zbyt silnego makijażu lub zmywać go, po powrocie do domu.


Dobrze jest również, choć nie jest to konieczne, wspierać skórę w regeneracji, na przykład preparatami z witaminami A, C i E, a przede wszystkim, nie wywoływać dodatkowych podrażnień kosmetykami na bazie alkoholu, czy jakichkolwiek kwasów.

Mikrodermabrazja w domu: efekty, które zobaczysz po kilku zabiegach

Mikrodermabrazja w domu jest równie skuteczna, jak ta wykonywana w salonie kosmetycznym. Jej efekty widoczne są już po kilku zabiegach, choć to oczywiście jest w pewnym stopniu uzależnione od skłonności skóry. Najczęstsze efekty zabiegu, które można dość szybko zauważyć, to wygładzenie cery, spłycenie drobnych zmarszczek, ujędrnienie skóry, poprawa jej napięcia i gęstości, a także odświeżenie i dogłębne oczyszczenie skóry, usunięcie martwego naskórka, odblokowanie porów, czy redukcja objawów trądziku. Cera staje się promienna, miękka, koloryt jest wyrównany, a przebarwienia mniej widoczne. Efektem jest wyraźnie odmłodzona, odżywiona i dotleniona skóra. Dzięki poprawie ukrwienia i zwiększeniu produkcji kolagenu, podnosi się elastyczność tkanki. Rezultaty te są widoczne gołym okiem i stanowią najlepszy dowód na to, że regularne wykonywanie mikrodermabrazji, przynosi duże korzyści.


Poza tymi zaletami, mikrodermabrazja w domu ma wiele innych plusów. Jest to m.in. rozwiązanie bardziej ekonomiczne, niż korzystanie z usług w salonach kosmetycznych, a do tego pozwala swobodnie planować zabiegi dokładnie wtedy, kiedy chcemy i mamy na to wolny czas.

Mikrodermabrazja w domu: jak często ją wykonywać?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie pojawia się w związku z mikrodermabrazją w domu, jest to, jak często zabieg wykonywać. Nie ma tu jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od typu i grubości skóry. Na przykład w przypadku cer tłustych i mieszanych, czy grubszej skóry, mikrodermabrazję wykonywać można nawet raz na 7-14 dni. W przypadku cery delikatnej, warto dać jej czas na regenerację. Średnio odbudowa naskórka trwa około 20 dni, dlatego w większości przypadków zachowanie podobnego odstępu między zabiegami, będzie dobrym rozwiązaniem.


Warto dodać, że specjaliści medycyny estetycznej mają podzielone opinie na temat tego, jak często oraz kiedy w ciągu roku wykonywać mikrodermabrazję. Zdaniem niektórych można to robić przez cały rok, pamiętając by w okresie nasłonecznienia przynajmniej przez kilka dni po zabiegu, używać kremów z filtrem i nie wystawiać cery na intensywne promienie słońca. Zdaniem innych, zabieg najlepiej wykonywać jesienią lub zimą.


Nie ma też jednoznacznych opinii, co do częstotliwości. Część specjalistów wskazuje, że seria 3-4 zabiegów w odstępach 7-10 dni, a potem powtarzanie ich 1-2 w miesiącu, podtrzyma świetny efekt. W każdym jednak przypadku, należy obserwować cerę i dopasowywać do niej intensywność zabiegu. Warto zaczynać od najniższych parametrów i stopniowo przechodzić na wyższy poziom pracy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756