Poradniki Eksperta

Coraz częściej zwracamy uwagę na skład i jakość tego, co jemy. Znacznie wzrosła nasza świadomość, dotycząca zdrowego odżywiania. W sklepach mamy ogromny wybór różnego rodzaju wędlin. To jedne z częściej kupowanych przez nas produktów. Jednak ich skład nie zawsze jest zdrowy. Różnego rodzaju barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku, nie napawają optymizmem. Prawdziwym rarytasem jest swojska kiełbasa o niepowtarzanym smaku i aromacie. Korzystając ze sprawdzonych procedur, można ją przyrządzić bez większych problemów. Wymaga to trochę czasu, ale nie jest skomplikowane. Efekt z kolei, zadowoli każdego miłośnika dobrego, swojskiego jedzenia. Zatem, jak zrobić kiełbasę? Jakie składniki będą potrzebne? Jakich sprzętów użyć, by usprawnić ten proces? Poniższy poradnik pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy przygotowania swojskiej kiełbasy.

Niezbędne produkty


To właśnie wysokiej jakości składniki, wpływają na smak domowych wyrobów masarskich. Dlatego mięso warto kupić u sprawdzonych dostawców. Wtedy będziesz miał pewność, że jest świeże i dobrej jakości. Jeśli chodzi o wybór gatunku mięsa, to w dużej mierze zależy on od Twoich preferencji smakowych. Mogą to być np. wołowina, wieprzowina, mięso drobiowe, czy baranina. Można je ze sobą łączyć tak, aby zapewnić odpowiednią ilość mięsa tłustego i chudego. Bardzo ważne jest aby pamiętać, że to właśnie tłuszcz nadaje kiełbasie swoistego smaku. Poza tym, wpływa na jej odpowiednią konsystencję. 


Jakie tłuste mięso wybrać do kiełbasy? Może to być np. podgardle lub boczek. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem są oczywiście przyprawy. To one nadają niepowtarzalnego i wyrazistego aromatu. Należą do nich: sól, czarny pieprz, czosnek, majeranek, ziarna gorczycy, czy gałka muszkatołowa. W zależności od swoich upodobań, możesz eksperymentować z ich ilością. Każda z nich ma swój aromat i warto ich ilość dostosować do naszych kubków smakowych. Do wyrobu kiełbasy potrzebna jest również peklosól. To ona przedłuża trwałość mięsa, dlatego przed rozpoczęciem procedur związanych z wyrobem swojskiej kiełbasy, mięso należy zapeklować. Po przygotowaniu masy mięsnej, należy przystąpić do jej nadziewania. W końcowym etapie naszej domowej produkcji kiełbasy potrzebne będą jelita wieprzowe, w których umieścisz wcześniej przygotowaną masę mięsną.

Nadziewarki do kiełbas w naszej ofercie:

Sprawdzone przepisy na swojską kiełbasę


Jeśli już wiesz, jakie produkty będą Ci potrzebne do przygotowania kiełbasy, możesz wybrać odpowiedni przepis. Każdy znajdzie zapewne taki, który sprawdzi się w jego kuchni. Jak zrobić kiełbasę? Przygotuj następujące składniki: 1 kg łopatki wieprzowej, 1 kg karkówki wieprzowej, 1 kg boczku (bez kości) oraz przyprawy: 1 główkę czosnku, 3 łyżki pieprzu, kilka ziaren gorczycy, 6 łyżek suszonego majeranku i około 40 g peklosoli. Mięso wieprzowe możesz zastąpić drobiowym, np. indykiem i kurczakiem. Wtedy przyrządzisz wykwintną kiełbasę drobiową, która zachwyci swym delikatnym smakiem.

Przygotowanie kiełbasy krok po kroku


Jak zrobić kiełbasę krok po kroku? To nie jest skomplikowane, ale wymaga odrobinę cierpliwości i zaangażowania. W pierwszej kolejności pokrój mięso na kawałki i umieść je w naczyniu. Następnie posól peklosolą i odstaw do lodówki na 1,5 doby. Po zapeklowaniu możesz przystąpić do mielenia mięsa. Tu potrzebna będzie maszynka do mielenia mięsa lub wielofunkcyjny robot kuchenny wyposażony w tę funkcję. Załączony do sprzętu zestaw sitek, umożliwia zmielenie mięsa na odpowiednią grubość. Do kiełbasy przeznaczone są te o nieco większej średnicy oczek. 


Po zakończeniu mielenia dodaj czosnek (przeciśnięty przez praskę), gorczycę, pieprz, majeranek oraz wodę (około 100 ml na 1 kg mięsa). Wszystko dokładnie wymieszaj, by uzyskać jednolitą konsystencję. Gdy Twój farsz będzie gotowy, możesz przystąpić do jego nadziewania. Do ostatniego etapu Twojej domowej produkcji swojskiej kiełbasy, skorzystaj z maszynki do mielenia mięsa z odpowiednią nakładką masarską lub nadziewarki do kiełbas. Te urządzenia idealnie sprawdzą się w Twoim gospodarstwie domowym. Ułatwią Ci napełnienie farszem osłonek wędliniarskich bez zbędnego wysiłku. Tak przyrządzoną kiełbaskę, należy powiesić w przewiewnym miejscu na 2 godziny. Następnie umieść ją w wędzarni i wędź prze około 2 godziny w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Po zakończeniu procesu wędzenia, umieść kiełbasę w dużym garnku z gorącą wodą i parz ją przez około pół godziny. Po tym czasie wyjmij swój wyrób i odstaw do wystudzenia.

Urządzenia przydatne do wyrobu swojskiej kiełbasy


Do przyrządzania swojskiej kiełbasy, warto mieć pod ręką przed wszystkim maszynkę do mielenia mięsa z różnymi końcówkami. Urządzenie to nie tylko zmiele mięso, ale przydatne jest również do nadziewania farszu. Innym sprzętem jest nadziewarka do kiełbas, która umożliwia nadziewanie różnej grubości kiełbas (wyposażona w lejki w różnych rozmiarach). W końcowym etapie przyrządzania domowej kiełbasy sprawdzi się wędzarnia, która jest niezwykle praktycznym urządzeniem. Zapewnia ona wędlinom odpowiednie warunki wędzenia mięsa.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756