Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Jak zrobić loki lokówką?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 29-03-2025

Sprężyste, pełne blasku loki to marzenie wielu kobiet – i wcale nie trzeba iść do fryzjera, by je spełnić. Choć istnieje wiele domowych sposobów na skręt, najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest lokówka. Wystarczy kilka prostych trików i odpowiednia technika – a efekt z pewnością Cię zachwyci. Sprawdź, jak zrobić loki lokówką!

Przygotowanie włosów do stylizacji

Zanim sięgniesz po lokówkę, rozpocznij od umycia włosów ulubionymi kosmetykami. Jeśli planujesz użyć maski lub odżywki, wybierz wersję do spłukiwania – dzięki temu nie obciążysz włosów zbędnymi preparatami. Następnie dokładnie je wysusz – stylizowanie nawet lekko wilgotnych pasm urządzeniami emitującymi wysoką temperaturę może poważnie zaszkodzić ich strukturze. Kiedy włosy będą już całkowicie suche, nałóż kosmetyk termoochronny, który zabezpieczy je przed uszkodzeniami podczas stylizacji.


Kolejnym krokiem jest podzielenie włosów na równe pasma. Ten etap ma kluczowe znaczenie – wpływa na równomierny efekt, trwałość fryzury i skuteczność działania ciepła. Odpowiednio cienkie pasma (najlepiej około 3 cm szerokości) pozwalają na lepsze nawinięcie włosów na lokówkę. U osób z gęstymi włosami ten proces może zająć więcej czasu, ale warto wykazać się cierpliwością – z biegiem czasu nabierzesz wprawy i stanie się to intuicyjne.


Przed stylizacją dokładnie rozczesz pasmo, które zamierzasz zakręcić, i nałóż na nie kosmetyk utrwalający – np. piankę. Resztę włosów podepnij klamrą, aby nie przeszkadzały Ci w pracy.

Lokówki w naszej ofercie:

Jak kręcić loki lokówką – ważne wskazówki

Kiedy wiemy już jak przygotować włosy, pora na najważniejsze. Jak zrobić loki lokówką? Umieść wydzielone pasmo pomiędzy nagrzewającym elementem lokówki a klapką dociskową – tak, aby nasada włosów znajdowała się jak najbliżej trzonu urządzenia. Następnie nawijaj pasmo w kierunku stożka lokówki i przytrzymaj przez około 10 sekund. Nie przedłużaj tego czasu zbyt mocno, by nie przegrzać włosów. 


Jeśli lokówka posiada regulację temperatury, dostosuj ją do swoich potrzeb – cienkie i zniszczone włosy wymagają niższej temperatury, grubsze i oporne – nieco wyższej. W przypadku trudnych do stylizacji włosów, warto wcześniej wykonać próbę na cienkim paśmie – jeśli efekt po 10 sekundach będzie zbyt słaby, wydłuż czas lub delikatnie zwiększ temperaturę.


Powyższy sposób dotyczy sposoby, jak kręcić włosy lokówką z klipsem. A jak wygląda stylizacja lokówką stożkową? Metoda jest równie prosta, choć nieco inna – tego typu urządzenia nie mają klapki, dlatego pasmo należy przytrzymać palcami. Nawijanie rozpoczynamy od trzonu urządzenia, kierując się ku cieńszej końcówce, a ostatni fragment pasma trzymamy delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym.


Równie istotny, jak sam sposób kręcenia, jest sposób zdejmowania pasma z lokówki – powinno się to robić delikatnym ruchem w dół, nie szarpiąc i nie rozwijając loków na siłę. Gotowy skręt można pozostawić w całości lub lekko rozdzielić palcami na cieńsze loki. Stylizację wykonujemy pasmo po paśmie, zaczynając od dolnych partii włosów i stopniowo przechodząc do tych znajdujących się wyżej.

Ostatni krok: utrwalenie skrętu

Gdy już wiesz, jak zrobić loki lokówką, warto zadbać o utrwalenie efektu. Nawet jeśli wcześniej zastosowano piankę do stylizacji, przy włosach mających tendencję do szybkiego prostowania się, warto tuż po zdjęciu pasma z lokówki delikatnie spryskać je lakierem. To dodatkowo zabezpieczy skręt i przedłuży jego trwałość.


Poza kosmetykami utrwalającymi, takimi jak lakiery i pianki, możesz wykorzystać także zimny nawiew z suszarki. Ustaw chłodny nadmuch i z pewnej odległości delikatnie owiewaj fryzurę. Jeśli masz dyfuzor, przyłóż go do włosów – bez wykonywania ruchów – by chłodne powietrze równomiernie rozprowadziło się po fryzurze. Ten zabieg nie tylko utrwali loki, ale też nada im miękkości i zdrowego połysku.


W przypadku bardzo opornych na stylizację włosów, warto po zdjęciu pasma z lokówki przez chwilę przytrzymać je w dłoni, nie rozwijając skrętu. Alternatywnie – każdy świeżo zakręcony lok można przypiąć spinką i pozostawić do ostygnięcia. Dzięki temu skręt lepiej się utrwali.

Lokówki automatyczne w naszej ofercie:

Jak zrobić loki lokówką automatyczną?

Aby zakręcić włosy lokówką automatyczną, wystarczy wydzielić pasmo i delikatnie przełożyć je przez komorę urządzenia, pilnując, by inne kosmyki nie dostały się do środka. Następnie należy nacisnąć i przytrzymać przycisk – lokówka sama nawija włosy. Gdy usłyszysz sygnał dźwiękowy, trzymaj przycisk aż do momentu zakończenia pracy, co zostanie zasygnalizowane kilkukrotnym sygnałem. Zwolnij przycisk i delikatnie wyjmij lok. Powtarzaj ten proces dla kolejnych pasm. W zależności od modelu sposób obsługi może się nieznacznie różnić, dlatego warto sprawdzić instrukcję producenta.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756