Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić loki i fale lokówką?

 2023-08-29 

Lokówka do włosów to jedno z podstawowych urządzeń do domowej stylizacji włosów. Choć jego przeznaczeniem jest przede wszystkim kręcenie włosów, to jednak przy jego pomocy stworzyć można znacznie więcej fryzur – od najbardziej fantazyjnych, po pełne naturalności. Jak zrobić loki lokówką zarówno na krótkich, jak i długich włosach? Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci przygotowanie pięknej fryzury i pomogą wybrać lokówkę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dopasuj urządzenie do swoich potrzeb

Na wstępie przyjrzyjmy się lokówkom dostępnym na rynku. Wybór tych urządzeń jest dziś bardzo szeroki i sprzęt odpowiedni dla siebie znajdą zarówno osoby z krótkimi, jak i długimi włosami. Choć sam proces kręcenia loków na włosach o różnej długości jest podobny, to jednak niektóre lokówki lepiej sprawdzają się przy włosach długich i gęstych, a inne – przy krótszych i rzadszych kosmykach.


Ogólnie lokówki podzielić możemy na trzy grupy: lokówki tradycyjne, stożkowe oraz modele automatyczne. Pierwsze dwie grupy nazwać można sprzętami manualnymi, bowiem wymagają większego zaangażowania użytkowniczki. Włosy należy najpierw pasmo po pasmie nawijać na wałek, a następnie przytrzymać przez kilkanaście sekund, by uzyskać odpowiedni skręt. 

Lokówki tradycyjne

Lokówki tradycyjne są najszerszą grupą urządzeń i charakteryzują się wałkiem o jednolitej średnicy, która wynosi od około 15 do nawet 38 mm. Efektem użycia urządzenia z wąskim wałkiem są wyraźne loczki lub gęste fale. Z kolei modele o szerszym wałku pozwalają uzyskać rezultat bardziej naturalnych fal i świetnie sprawdzają się w przypadku półdługich i długich, a także gęstych włosów. Lokówki tradycyjne najczęściej wyposażone są w specjalną klapkę, która ułatwia kręcenie loków, przytrzymując kosmyk przy jego nawijaniu na wałek.

Lokówki stożkowe

Lokówki stożkowe są urządzeniami, które są coraz bardziej popularne ze względu na łatwość użytkowania i ich wszechstronność. Ze względu na stożkowy kształt wałka, użytkowniczka może przygotowywać loki i różnych średnicach. Co więcej, taki efekt wygląda bardzo naturalnie. Podczas kręcenia włosów nie trzeba zbyt przejmować się równomiernym nawijaniem włosów, co ułatwia i przyspiesza stylizację. Lokówki tego typu nie mają klapki, a włosy trzeba przytrzymać palcami tuż przy wierzchołku stożka.

Lokówki automatyczne

Trzeci typ, czyli lokówki automatyczne, to stosunkowo nowy produkt, który całkowicie zmienia proces kręcenia włosów i wymaga od użytkowniczki znacznie mniejszego zaangażowania. Wystarczy wydzielić kosmyk a lokówka sama równomiernie nakręci go na wałek i po chwili poinformuje o konieczności wyjęcia włosów.

Suszarko-lokówki

Osobna grupą urządzeń do stylizacji fal i loków są suszarko-lokówki, o których również warto wspomnieć. Jak nazwa wskazuje, są to sprzęty służące do stylizacji loków już podczas suszenia włosów, co oszczędza czas potrzebny na przygotowanie fryzury. Nowoczesne suszarko-lokówki to urządzenia wszechstronne, często wyposażone w szczotki różnej grubości oraz specjalne programy do stylizacji. Na przykład Ultimate Experience CF 9620 marki Rowenta wyposażona jest w trzy szczotki przeznaczone do różnych typów włosów: cienkich i delikatnych, grubych i gęstych oraz do grzywki i wykańczania fryzury, a ponadto do wyboru są różne tryby suszenia z automatycznymi ustawieniami szybkości obrotów i temperatury. Takie rozwiązania pozwalają uzyskać efekt profesjonalnej stylizacji w domowym zaciszu.


Wybierając urządzenie do stylizacji loków i fal warto zdecydować się na sprzęt z nowoczesną powłoką – na przykład ceramiczną czy teflonową – która chroni włosy przed uszkodzeniami. Rozwiązaniem coraz bardziej powszechnym jest jonizacja, dzięki której włosy nie elektryzują się, a łuski są domknięte, co nadaje włosom połysk. Absolutną podstawą w każdym urządzeniu do stylizacji włosów jest możliwość regulacji temperatury.

Jak zakręcić włosy lokówką? Informacje praktyczne

Choć kręcenie loków i fal lokówką czy suszarko-lokówką nie jest rzeczą trudną, to jednak od osób początkujących stylizacja może wymagać nieco cierpliwości. Jednak, kiedy już nabierzemy wprawy, wyczarowanie pięknej fryzury będzie łatwe i szybkie, a efekt będzie satysfakcjonujący.


Jak zrobić loki lokówką, a jak fale? Proces jest w zasadzie podobny. Najpierw należy dobrze rozczesać włosy – szczególnie te gęste. Kolejny etap to użycie kosmetyku termoochronnego, który zabezpieczy kosmyki przed temperaturą. Szczególnie warto zwrócić uwagę na końcówki włosów, bo to one są najbardziej przesuszone. Po podzieleniu włosów na pasma nawijamy je na lokówkę. Włosy umieszczamy pod klapką lub przytrzymujemy palcami (mając rękawicę ochronną) i po kilku-kilkunastu sekundach powoli zdejmujemy. Aby efekt loków był mocniejszy, dobrze jest spryskać ciepłe jeszcze włosy kosmetykiem utrwalającym i podpiąć je spinką do wystygnięcia. W ten sposób skręt utrzyma się dłużej i będzie wyraźniejszy. A jak zrobić fale lokówką? Bardzo podobnie, tyle że do uzyskania takiego rezultatu włosy można przytrzymać w lokówce nieco krócej, albo rozpuścić je od razu po zdjęciu z wałka.


Inną metodą robienia fal jest przykładanie lokówki do pasma, które trzymamy w rękach. Dotykając wałkiem w pewnych odstępach, uzyskamy bardzo lekkie fale. Warto tu wspomnieć także o specjalnym typie lokówki, zwanej falownicą. Jej wyróżnikiem jest potrójny wałek, który daje efekt podobny do karbowania włosów.


Stylizacja loków i fal możliwa jest nie tylko na włosach długich i półdługich. Jak zrobić loki lokówką na krótkich włosach? Najlepiej wybrać do tego urządzenie o cieńszym wałku lub model stożkowy, który pozwoli nam dokładnie nawinąć kosmyki. Proces postępowania jest dokładnie taki sam, jak opisany powyżej.


Jeśli już wiesz, jak zrobić loki lokówką i spróbujesz wyczarować je w swoim domu, pamiętaj o utrwaleniu fryzury, by móc jak najdłużej cieszyć się rezultatem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756