Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką lokówkę wybrać? Wybierz lokówkę do krótkich lub długich włosów

 2023-08-08 

Lokówka jest jednym z najpopularniejszych urządzeń do stylizacji włosów. Wybór modeli w sklepach jest bardzo duży. Choć pozornie lokówka jest sprzętem nieskomplikowanym, to poszczególne urządzenia mogą być niezwykle zróżnicowane tak pod kątem grubości, faktury wałka, powłoki zastosowanej na elemencie grzejnym, jak i rozwiązań ułatwiających użytkowanie oraz podnoszących jego komfort i bezpieczeństwo. Zakup odpowiedniego modelu nie jest więc łatwy i pojawia się wiele pytań. Jaką lokówkę wybrać? Jaka grubość lokówki do krótkich włosów, a jaka do długich? Jaką wykonamy mocne skręty, a jaką delikatne fale? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym poradniku.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokówkę do włosów?

Jest kilka cech, które powinna mieć lokówka, by zasłużyć na miano dobrego sprzętu. Choć w sklepach nadal spotkać można urządzenia bez regulacji temperatury, takie rozwiązanie uznać dziś należy za jedno z podstawowych udogodnień. Dobry sprzęt nie tylko pomoże uzyskać wymarzone fale i loki, ale przede wszystkim będzie bezpieczny dla włosów. Nie wszystkie włosy wymagają najwyższych temperatur do stylizacji, dlatego warto wybierać sprzęty, które umożliwiają regulację ciepłoty urządzenia. Drugą istotną cechą, jaką powinna mieć dobra lokówka, jest zastosowanie powłoki, która będzie jak najbardziej delikatna dla włosa. Jaką lokówkę wybrać, by spełniała te wymagania? Stylizacja z wykorzystaniem wysokiej temperatury jest wystarczającym obciążeniem dla pukli, dlatego dobrze kupić lokówkę, która nie będzie ich uszkadzać dodatkowym tarciem. Najpopularniejsze są obecnie powłoki ceramiczne, a także teflonowe, tytanowe czy turmalinowe. Ich powierzchnia jest niezwykle gładka, co minimalizuje tarcie, domyka łuski włosa oraz nadaje im połysk i zdrowy wygląd.


Te dwie cechy uznać należy za najistotniejsze, jednak przydatnym rozwiązaniem, dostępnym w coraz większej liczbie modeli, jest jonizacja. Jony ujemne neutralizują dodatni ładunek elektryczny we włosach, dzięki czemu nie ma problemu z elektryzowaniem się włosów. Jonizacja korzystnie wpływa na strukturę kosmyków, pomaga domykać łuski, czyniąc włosy bardziej odpornymi na uszkodzenia.


Wybierając lokówkę zwróć też uwagę na moc urządzenia. Wyższa sprawi, że wałek będzie się szybciej nagrzewał. To istotne szczególnie kiedy mamy dużo włosów i po prostu zależy nam na czasie. Kiedy włosy są nawinięte na wałek, ciepło lokówki przechodzi na włosy, dlatego przed kręceniem kolejnego kosmyka musimy się upewnić, że urządzenie jest znów gotowe do pracy.


Aby korzystanie z lokówki było łatwe i przyjemne, dobrze jest dokładnie obejrzeć sprzęt i sprawdzić, jak lokówka leży w dłoni. Nie ma nic gorszego niż używanie urządzenia, które trudno utrzymać i od którego wręcz boli ręka. Upewnij się, czy lokówka jest lekka i poręczna oraz czy ma obrotowy przewód. Zwróć też uwagę na akcesoria dostępne z urządzeniem, takie jak ochronna rękawica, czy etui, które pozwala bezpiecznie spakować nawet nie do końca ostudzony sprzęt.

Jaka lokówka do krótkich włosów, jaka do długich?

Jaką lokówkę wybrać do swoich włosów? Wbrew pozorom loki i fale można wykonać nie tylko na włosach długich czy półdługich, ale również krótkich. Jaka grubość lokówki do krótkich włosów, a jaka do długich? Wydawać się może, że przy krótszych włosach lepiej sprawdzą się urządzenia z cieńszym wałkiem, choć niekoniecznie tak jest. Chodzi przede wszystkim o to, by łatwo złapać i zakręcić kosmyk włosów. W przypadku grubych lokówek i tych bez klapki, może to być trudne do wykonania, jeśli mamy naprawdę krótkie włosy. W tej sytuacji lepiej sprawdzić się może lokówka stożkowa, której wierzchołek jest cienki a sposób nawijania pukli jest nieco inny. Wiele zależy także od tego, jaki efekt skrętu chcemy uzyskać. 


Grubsze lokówki pozwalają wykonać większe loki lub delikatne fale. Modele z cieńszym wałkiem służą do wykonania wyrazistych, sprężystych loczków. Pamiętajmy, że o ostatecznym efekcie przesądza często własna finezja w przygotowaniu fryzury, a także odrobina wprawy. Choć kręcenie loków wcale nie jest trudne, to jednak początkowo równomierne nawinięcie włosów na lokówkę może być kłopotliwe. Dla osób początkujących elementem ułatwiającym stylizację jest właśnie klapka, spotykana w lokówkach tradycyjnych (choć nie zawsze).


Lokówki stożkowe są jej pozbawione, dlatego nawinięte pasmo trzeba delikatnie przytrzymać palcami. Innym typem lokówki jest lokówka spiralna. Włosy już na etapie nawijania są układane w spiralę, a efektem jest równomierny i bardzo precyzyjnie wykonany skręt. Niektóre lokówki są więc łatwiejsze w obsłudze w przypadku osób, które dopiero uczą się kręcić włosy, jednak kiedy już nabierze się wprawy, każde z urządzeń pozwala wyczarować piękne loki.


Podsumowując więc, jeśli nie wiesz, jaką lokówkę wybrać i jaka sprawdzi się przy stylizacji Twoich włosów, po prostu zastanów się, jaki efekt chciałabyś uzyskać i wybierz takie urządzenie, które to umożliwi. Loki stylizowane na wałku tradycyjnym są bardziej harmonijne i mają tę samą wielkość. Z kolei lokówki stożkowe pozwalają uzyskać bardziej fantazyjny, bardziej naturalny look.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756